2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

ÖFKELENMEDEN, AYRIŞTIRMADAN, NEFRET DİLİNİ KULLANMADAN GÜZEL İNSAN OLMAK..BREZİLYA’DA ”PELE” SÖZLÜĞE GİRDİ: ”İSTİSNAİ, KIYASLANAMAZ, DEĞERLİ VE BENZERSİZ”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ÖFKELENMEDEN, AYRIŞTIRMADAN, NEFRET DİLİNİ KULLANMADAN GÜZEL İNSAN OLMAK..BREZİLYA’DA ”PELE” SÖZLÜĞE GİRDİ: ”İSTİSNAİ, KIYASLANAMAZ, DEĞERLİ VE BENZERSİZ”

Eklenme : 28.04.2023 - 11:15

ÖFKELENMEDEN, AYRIŞTIRMADAN, NEFRET DİLİNİ KULLANMADAN GÜZEL İNSAN OLMAK..BREZİLYA’DA ”PELE” SÖZLÜĞE GİRDİ: ”İSTİSNAİ, KIYASLANAMAZ, DEĞERLİ VE BENZERSİZ”

 

Brezilya’da bir sözlük ‘Pele’yi ‘istisnai, kıyaslanamaz, benzersiz’ birini tanımlarken kullanılabilecek sıfat olarak sözlüğe ekledi. Ülkenin en popüler Portekizce sözlüklerinden biri olan Michaelis’in yaptığı açıklamaya göre bu kelimenin eklenmesi, Brezilyalı futbol efsanesinin sporun ötesindeki etkisini onurlandırmak için yürütülen ve 125 binden fazla imzanın toplandığı bir kampanyaya dayanıyor.

‘HİÇ KİMSEYLE KIYASLANAMAYACAK OLAN’

BBC Türkçe’nin haberine göre, sözlükte, pelé kelimesi için şu açıklamaya yer verildi:

“Olağanüstü olan ya da kalitesi, değeri ya da üstünlüğü nedeniyle hiçbir şeyle ya da hiç kimseyle kıyaslanamayacak olan, tıpkı Pelé gibi; tüm zamanların en iyi atleti olarak kabul edilen Edson Arantes do Nascimento’nun (1940-2022) lakabı; istisnai, kıyaslanamaz, benzersiz. Örnekler: O basketbolun Pelé’si, o tenisin Pelé’si, o Brezilya tiyatrosunun Pelé’si, o tıbbın Pelé’si.”

‘EN İYİ’ ANLAMINA GELİYOR

Pelé Vakfı’nın yanı sıra kariyerinin büyük bölümünde oynadığı Santos Futbol Kulübü ve pek çok Brezilyalı, ülkenin en popüler sözlüklerinden biri tarafından alınan bu kararı kutladı. Pelé’nin sosyal medya kanalları duyurunun ardından, Pelé isminin sözlük sayfalarında ‘ebedileştiğini’ belirterek “Birlikte tarih yazıyoruz ve Futbolun Kralı’nın adını Portekizce dilimize yerleştiriyoruz. Pelé ‘EN İYİ’ anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

DÜNYA KUPASINI ÜÇ KEZ KAZANARAK TARİHE GEÇMİŞTİ

Pelé yaklaşık yirmi yılını Brezilya kulübü Santos ve Brezilya milli takımında geçirdi ve futbolun en üretken golcüsü olarak taraftarlarının yanı sıra rakiplerinin de hayranlığını kazandı.

Geçen yıl aralık ayında 82 yaşında ölen Brezilyalı futbolcu Dünya Kupası’nı üç kez kazanan tek futbolcu olarak tarihe geçmişti. Gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olarak değerlendirilen Pelé, kariyeri boyunca 1281 gol atmıştı.(

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları