OĞUZ KAAN SALICI: BU SEÇİM EKREM İMAMOĞLU’NUN SEÇİMİ OLMAKTAN ÇIKTI

Ana Sayfa » GÜNCEL » OĞUZ KAAN SALICI: BU SEÇİM EKREM İMAMOĞLU’NUN SEÇİMİ OLMAKTAN ÇIKTI

15.05.2019 - 9:59

OĞUZ KAAN SALICI: BU SEÇİM EKREM İMAMOĞLU’NUN SEÇİMİ OLMAKTAN ÇIKTI

CHP İstanbul seçimleri için dört bir koldan örgütlendi. İstanbul İl Örgütünü İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu CHP İl Merkezi’nden yönetecek. Kaftancıoğlu mesaisinin büyük bölümünü de kentin ileri gelenleriyle temas halinde geçirecek.

Genel Başkan Yardımcıları Ankara’dan gelerek İstanbul’da çalışmaları yürütecek. Genel Başkan yardımcılarının karargâhı CHP Seçim Koordinasyon Merkezi olacak. İstanbul gönüllüleri ve hukuk birimleri buradan koordine edilecek.

Ayrıca diğer iller de seçimde İstanbul’a tam destek sunuyor. Farklı illerden gelen İl Başkanları, Belediye Başkanları ve Kadın Kolları İstanbul’un dört bir yanına dağılacak.

Çalışmaları İstanbul’da yürütmek üzere İstanbul’a gelen örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı Artı Gerçek’in sorularını yanıtladı.

‘İMAMOĞLU’NUN  SEÇİMİ OLMAKTAN ÇIKTI, HALKIN KENDİ İRADESİNE SAHİP ÇIKMA SEÇİMİNE DÖNÜŞTÜ’

Fatma Yörür: Dün MYK toplantısı vardı. CHP nasıl bir yol izleyecek bu seçimlerinde?

Oğuz Kaan Salıcı: “Ortada büyük bir mağduriyet var. İmamoğlu seçimleri kazandı ve şu anda İstanbul’un meşru Belediye Başkanı. AKP bunu sindiremediği için 6 Mayıs’ta bir YSK darbesiyle bu süreci tersine çevirmeye çalıştı. Buna karşı biz krizi derinleştirmeyip yeniden seçime girdik ve tekrardan seçime girdiğimizde ortaya çıkacak sonuç herhangi bir tereddüde mahal bırakmayacak bir sonuç olsun ki, Türkiye rahatlasın. Türkiye normalleşsin.

Çünkü Türkiye gerçek sorunlarını konuşmaktan uzak, bambaşka bir gündemi konuşmak zorunda bırakılıyor.

31 Mart öncesi ‘beka meselesi’ konuşuluyor ve eğer CHP’ye oy verirseniz Türkiye uçurumun kenarından aşağı düşecek deniliyordu. Ne oldu? İstanbul seçimi yenileniyor ama CHP diğer kentlerde de başarılı oldu. Peki uçurumdan aşağı mı düştük? Hayır.”

‘AKP GENEL SEÇİM HAVASI İSTİYOR BİZ YEREL SEÇİM ÇALIŞMASI YÜRÜTECEĞİZ’

“Seçim sürecinde yangın neredeyse orada olacağız. Yangın ekonomide, çarşıda pazarda. İşsizin olduğu yerde. Bu ortamda seçime gidiyoruz. AKP seçimi yeniden genel seçim havasına sokmaya çalışacak biz yerel seçim çalışması yürüteceğiz. Elimizden alınan seçimi hakkaniyet içerisinde yeniden kazanmak için çalışacağız.”

Fatma Yörür: Diğer kentlerden de destek için gelenler var. İl örgütü var, gönüllüler var, hukukçular var. Kaç ayakta yürütülecek çalışmalar?

Oğuz Kaan Salıcı: CHP örgütleri kendi hiyerarşisi içinde çalışmalarını yürütecek. Gönüllüler gönülleri kazanmak için farklı bir yerden çalışma yürütecekler, eski siyasetçilerimiz ve diğer illerde hızla sahaya yayılacak ve 16 milyon insanla temas edeceğiz. 40 günlük bir zamanımız var bunun yarısı Ramazan ayına denk geldi. Tüm enerjimiz sokakta olacak.”

‘31 MART’TA KUCAKLAYAMADIĞIMIZ KESİMLERİ DE KUCAKLAYACAĞIZ’

Fatma Yörür: Sahada tansiyon da çok yüksek muhalif kesimler seçimin yenilenmesine öfkeli, iktidarı destekleyenler bazı medya organları tarafından dolduruşa getiriliyor. Sahada güvenliği nasıl sağlayacaksınız?

Oğuz Kaan Salıcı: “Kendi örgütlerimizden yana bir kaygımız yok.

Bu seçim Ekrem İmamoğlu’nun seçimi olmaktan çıktı. Bu seçim 16 milyon İstanbullunun kendi iradesine sahip çıkma seçimi, saha tüm kesimlerden bir destek var hepsine sahip çıkacağız. Amacımız 31 Mart’ta kucaklayamadığımız kesimleri de kucaklamak. Biz 82 milyonu bir görüyoruz.

31 Mart eksiklerimizi de madde madde tespit ettik. Yeniden çalışmaya eski doğrularımız ve eksiklerimizi onararak başlıyoruz.”

“31 Mart’ta tüm emeğimizi değil ama tüm paramızı harcadık. Devlet yardımı da yok. Bu artık halkın kampanyasıdır. İstanbul içinden dışından herkes bu çalışmalar destek verebilir. Türkiye’nin kaderini bu destek değiştirecek.”

‘SEÇİMİN BİZİM ELİMİZDEN ÇALINDIĞINI BİLMEYEN SEÇMENE ODAKLANACAĞIZ’

Fatma Yörür: Odak alanlar neresi olacak? AKP’li seçmen mi sandığa gitmeyen seçmen mi?

Oğuz Kaan Salıcı: “31 Mart’ta bizim seçmenimiz şunu gördü. İstanbul’u kazanabildik. Kazandık ve üstelik yeniden seçime gidiyoruz. CHP’ye oy verenler yapılan haksızlığın da farkında. Diğer yandan AKP’li seçmenin bir kısmı hala bu seçimin bizden çalındığının farkında değil. Türkiye’deki medya düzeni de buna izin vermiyor. Bu nedenle bir kısım seçmen bizim bu seçimlerde usulsüzlük yaptığımızı düşünüyor.

Bizim esas bu seçmene ulaşıp doğrunun ne olduğunu anlatmamız gerekiyor.”

Fatma Yörür: İttifak yapılan ya da yapılmayan kesimlerle aranızda ayrıştırma politikası bekliyor musunuz AKP kanadından?

‘SEÇİME KATILSIN KATILMASIN TÜM PARTİLERLE GÖRÜŞMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Oğuz Kaan Salıcı: “Biz ayrıştıran bir dil kullanmıyoruz. Daha iki ay önce farklı kesimlere parmak sallayarak had bildirenler bugün oy isteyemez. Siyasi partileri terörle yan yana göstermeye çalışan dili ben hatırlıyorum. Vatandaşlarımıza “Kalkın buradan başka yere gidin” diyen dili hatırlıyorum. Vatandaşlarımız da unutmasın.”

Fatma Yörür: Saadet Partisi yarışa katıldığını açıkladı. Neler görüşülmüştü Saadet Partisiyle? Nasıl bu kararı aldılar?

Oğuz Kaan Salıcı: “Tüm Türkiye’de tüm siyasi Partilerle görüştük görüşmelere de devam edeceğiz. İstanbul seçimlerine katılmış ya da çekilmiş tüm partilerle görüşmelere devam edeceğiz. Her siyasi parti kendi kurumlarında görüşerek kendi kararını veriyor. Çekilen partilere de katılan partilere de saygı duyuyoruz. Görüşmelere de devam edeceğiz. Çünkü kucaklayıcı sürece hala ihtiyaç var. Seçim çalışmasını tüm kesimlerle sürdüreceğiz.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :