20 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

”OHAL’İ GÜNDEME TAŞIYAN ÖZGENÇ’TEN MECLİS’E ÇAĞRI

Ana Sayfa » EKONOMİ » ”OHAL’İ GÜNDEME TAŞIYAN ÖZGENÇ’TEN MECLİS’E ÇAĞRI

Eklenme : 16.12.2021 - 21:03

”OHAL’İ GÜNDEME TAŞIYAN ÖZGENÇ’TEN MECLİS’E ÇAĞRI

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasa tasarılarını ‘onaylattığı’ Prof. Dr. İzzet Özgenç’in “Kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OHAL ilânına toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir” paylaşımı gündeme gelmiş, Özgenç’in çıkışı adeta siyaseti belirler hale gelmişti.

Özgenç, açıklamasının gündem olması sonrası yeni bir açıklama yaparak özür dilemişti.

”CİDDİ BİR BOYUTA ULAŞTI”

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrası Özgenç, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Çağrı’ başlıklı yeni bir açıklama yaptı.

Türk lirasının yabancı paralar karşısındaki değer kaybına ilişkin görüşlerini açıklayan Özgenç, ”Bu sorun, tuzu kuru danışmanların yönlendirmesine bırakılamayacak kadar ciddi bir boyuta ulaşmıştır. Muhalefetin bu sorunu kullanarak erken seçim kararı alınmasını sağlamaya çalışması olağan bir durumdur” ifadelerini kullandı.

”SORUN ERKEN SEÇİMLE ÇÖZÜLME NİTELİĞİNİ YİTİRDİ”

Sorunun erken seçimle bitmeyeceğini söyleyen Özgenç, ”Ancak sorun, erken seçimle, bir yönetim değişikliği ile hallolabilecek sorun olma özelliğini yitirmiş durumdadır. Bu nedenle TBMM’de genel görüşme yapılmasına acil ihtiyaç bulunmaktadır” diye yazdı.

Prof. Dr. İzzet Özgenç, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Çağrı” başlıklı açıklaması şöyle: 

Türk lirasının yabacı paralar karşısında sürekli değer kaybı, kitlelerin alım gücünün azalması ve fakirleşmesi sonucunu doğurmaktadır. Bu değer kaybındaki temel sebep, Merkez Bankası’nın içinin boşaltılmış olmasıdır. Milyarlarca dolara bağlı dış borcun ödenebilmesi için döviz cinsinden paraya ihtiyaç bulunmaktadır. Asıl sorun, bu paranın bulunamamasından kaynaklanmaktadır. Bu sorun, tuzu kuru danışmanların yönlendirmesine bırakılamayacak kadar ciddi bir boyuta ulaşmıştır. Muhalefetin bu sorunu kullanarak erken seçim kararı alınmasını sağlamaya çalışması olağan bir durumdur. Ancak sorun, erken seçimle, bir yönetim değişikliği ile hallolabilecek sorun olma özelliğini yitirmiş durumdadır. Bu nedenle erken seçim kararı alınsın veya alınmasın, TBMM’de özellikle bu sorunun ele alınacağı bir genel görüşme yapılmasına ve grubu bulunan siyasi partilerinin mutabık kalacağı çözüm yöntemlerinin bulunmasına acil ihtiyaç bulunmaktadır. Aksi taktirde kamu açısından ortaya çıkabilecek en ehven sonuç, ilgili kamu otoritelerinin güvenilirliğinin önemli ölçüde zedelenmesi olacaktır.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları