OKUL İDARESİNİN ”DİNİ SOHBETE KATILIN” ÇAĞRISINA ÖĞRENCİLERDEN TEPKİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » OKUL İDARESİNİN ”DİNİ SOHBETE KATILIN” ÇAĞRISINA ÖĞRENCİLERDEN TEPKİ

20.12.2018 - 21:11

OKUL İDARESİNİN ”DİNİ SOHBETE KATILIN” ÇAĞRISINA ÖĞRENCİLERDEN TEPKİ
Kadıköy Anadolu Lisesi’deki öğrencilere gönderilen mesajda, “Bugün öğle arası 12.15’te okul mescidinde hadis halkası olacak…Seni de bekleriz” ifadelerine yer verildi. Okulun bahçesinde “Bu okulun sahibi fikri hür, vicdani hür öğrencilerdir” pankartını açan öğrenciler yaşadıkları baskıya tepki gösterdi.
‘Andımız okundu’
Konuyu twitter hesabından duyuran gazeteci ve CHP İstanbul eski milletvekili Barış Yarkadaş gazetemize konuştu. Yarkadaş Kadıköy Anadolu Lisesi proje okul kapsamına çevirilmesinin ardından AKP’nin alanı haline dönüştüğünü dile getirerek özellikle okul yönetiminin değiştirilmesiyle birlikte dinci baskıların artmaya başladığını söyledi. Son dönemde okul yönetiminin desteğini alan 4,5 kişilik öğrenci grubu okuldaki diğer öğrencilere cep telefonlarından dini sohbet daveti içerikli mesajlar yollamaya başladığına değinen Yarkadaş şöyle devam etti; “Son olay ise bir kaç gün önce yaşandı. Bir öğrenci dini sohbete sürekli çağrılması sonrası ‘dinimizde zorlama yoktur, neden bizi sürekli dini sonbete götürmeye çalışıyorsunuz’ tepkisini gösterdi. Öğrencinin tepkesinin okul müdürüne iletilmesi sonrası okul müdürü öğrenci hakkında soruşturma açma girişiminde bulundu. Daveti reddeden öğrencinin konuyu arkadaşları ve ailesiyle paylaşması sonrası diğer öğrencilerde baskılardan bunaldıkları için bugün okulun bahçesinde bir gösteri düzenledi. Tepki olarak andımızı okundu, yönetimi alkışlarla protesto etti. Öğrencilere destek vermek için okula gelen bir grup mezun okul müdürü tarafından okula alınmadı. Çocuklara disiplin cezası verilmemesi ve dini sohbet baskılarının son bulması için Okul Aile Birliği okul müdürü ile görüşme yaptı.”
Bir öğrenci velisi, “Bir grup öğrenci, özellikle yatılı öğrenciler üzerinde baskı kurarak dini sohbet yapmaya, camiye gitmeye ve okulda öğle saatlerinde hadis halkası oluşturmaya zorluyorlar. Bir öğrenci, son derece nazik ve asla tehditkar olmayan bir üslupla, ‘dinde zorlama olmaması’ gerektiğini, isteyenin gelip isteyenin gelmeyebileceğini belirtiyor. Baskı kuran öğrenciler ‘tamam’ diyor. Ancak gidip o öğrenciyi müdüre şikayet ediyorlar. Müdür, arayı bulmaya çalışan öğrenciyi çağırıp “Sana mı kaldı? Senin mi haddin?’ Gibi laflarla öğrnci hakkında soruşturma başlatıyor. Bunun üzerine okulda eylem başlıyor. Şimdi bu çocukların da disipline verileceği söyleniyormuş. Bunu yapanlar müdürden cesaret alıyorlar” iddiasında bulundu. Kaynak Cumhuriyet

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :