27 Mayıs 2022 - Hoş geldiniz

ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ TÜRK DIŞ POLİTİKASINI MASAYA YATIRIYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ TÜRK DIŞ POLİTİKASINI MASAYA YATIRIYOR

Eklenme : 17.01.2022 - 20:04

ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ TÜRK DIŞ POLİTİKASINI MASAYA YATIRIYOR
Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca görülmemiş zor bir dönemden geçiyor. Ekonomik verilerin başta enflasyon olmak üzere, işsizlik, gelir adaletsizliği gibi temel konularda adeta alarm verdiği bir süreçte dikkatler bütünüyle iç gelişmelere kilitlenmiş durumda. Erken seçim tartışmaları sıcak siyasetin en az ekonomik göstergeler kadar kritik konularından biri. Böylesine kırılgan bir süreçte iktidarın enerjisini içteki gelişmelere yoğunlaştırdığı açık bir gerçek. Oysa dünyada çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Uluslararası dengeler hızla değişiyor.
Peki Türkiye yaşanan ağır sorunlar nedeniyle kendi içine kapanmış görünümü veren bir aşamada dış politikada nasıl bir yol izliyor?
Ülkenin demografik yapısını ciddi biçimde değiştiren göçmen sorunu başta olmak üzere bunu tetikleyen Suriye’deki gelişmeler, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın attığı adımlar doğru analiz edilebiliyor mu? ABD’de Biden’la başlayan yeni dönemin Türkiye’ye yönelik perde arkasındaki hesapları gerektiği biçimde okunabiliyor mu? BAE ile Suudi Arabistan gibi Körfez Arap ülkeleriyle başlayan Mısır, İsrail ve Ermenistan’la devam eden yeni “açılım” süreci nereye doğru ilerliyor? Sınırlarımızda birbiri ardına sıcak gelişmeler yaşanıyor. Böyle bir noktada iktidarın dış politika anlayışı, çizgisi uzun süredir eleştiriliyor. Aktif dış politika anlayışı çerçevesinde yapılanlar, yıllarca uluslararası arenada Türkiye’yi temsil eden isimler tarafından dikkatle izlenirken, birbiri ardına uyarılar, çağrılar geliyor.
Türkiye siyasetinin önemli isimlerinden Enis Tütüncü’nün başkanlığında yola çıkan Ortak Akıl Politika Geliştirme Derneği, Türk dış politikasını masaya yatırıyor. Eski Dışişleri Bakanı ve (E) Büyükelçi Yaşar Yakış, Eski Dışişleri Bakanı ve Akademisyen Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve (E) Büyükelçi Ümit Yardım ve (E) Büyükelçi Hasan Göğüş bu programın konukları. Açılış konuşmasını Enis Tütüncü’nün yapacağı programın moderatörlüğünü OAPGD Genel Sekreteri Hakan Akbulut üstlenecek.
”Türk Dış Politikası Nereye Gidiyor?” başlıklı program 29 Ocak Tarihinde Saat: 20.00’de YouTube ve Zoom üzerinden canlı olarak yayınlanacak.
OrtakAkilPG : https://www.youtube.com/channel/UCmG6AVuHeRHYvJMLKNCiPhQ
Etkinliği takviminize eklemek için tıklayınız: https://calendar.google.com/event?action=TEMPLATE…

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları