4 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

ÖZGE MUMCU: HALEN BOMBAYI KOYANI VE EMRİ VERENİ BİLMİYORUZ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ÖZGE MUMCU: HALEN BOMBAYI KOYANI VE EMRİ VERENİ BİLMİYORUZ

Eklenme : 24.01.2023 - 8:19

ÖZGE MUMCU: HALEN BOMBAYI KOYANI VE EMRİ VERENİ BİLMİYORUZ

24 Ocak 1993’te Ankara’daki evinin önünde, otomobiline yerleştirilen bomba ile katledilen gazeteci Uğur Mumcu, vefatının 30’uncu yılında anılıyor.

UM:AG Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’yla babasının anısını yaşatan, yeni araştırmacı gazeteciler yetişmesini sağlayan Özge Mumcu Aybars, Twitter’dan paylaştığı mesajla da ‘o tuğlayı çekin’ mesajı verdi: “30 yıl önce… 11 yaşındaydım, 41 yaşımdayım. Halen bombayı koyanı ve emri vereni bilmiyoruz.

Bombayı koyanın adı davaya göre Oğuz Demir, eşgal resmi var ve son davada kırmızı bültenle arama çıkartıldı.”

DEMİR HAKKINDA ‘KAÇAK’ KARARI

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Aralık 2022’de gazeteci Uğur Mumcu’nun aracına bomba koyduğu belirlenen ve “firari” sanık olarak aranan Oğuz Demir için “kaçak” kararı vermişti. Mahkemenin bu kararı alması da “kaçak sanık” hakkında kovuşturma yapılabilmesinin önünü açmış, davanın kapanmasına engel olmuştu.

‘ÇEKİN TUĞLALARI YIKILSIN DUVAR’

Uğur Mumcu’nun eşi, eski TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu da Sedat Peker’in videolarında suikastı yeniden gündeme getirmesinin ardından “Senelerdir Uğur Mumcu cinayetinin aydınlatılması için kim ne biliyorsa anlatsın, işin ucu kime dokunuyorsa dokunsun dedik. Bu görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Çekin tuğlaları yıkılsın duvar altında kim kalırsa kalsın” paylaşımı yapmıştı.

‘KUSURA BAKMA GÜLDAL YAPAMAM’

Güldal Mumcu, UM:AG Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın yayınladığı ‘İçimden geçen zaman’ adlı kitabında suikastın ardından yaşadıklarını yazmıştı. Mumcu, Dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı Ülkü Çoşkun’un bilgisine başvurmak üzere evine geldiğinde, “Güldal Hanım üstüme gelmeyin. Namus borcumuz dediler, bugüne kadar hükümetin hiçbir üyesi dosyanın ne olduğunu bana sormadı. Bu işi devlet yapmıştır. Siyasi iktidar isterse çözer” dediğini aktarmıştı. Coşkun ile DGM’de de karşılaştığını belirten Güldal Mumcu, Coşkun’un burada da kendisine, “Bana olayı aydınlatmam konusunda yazılı emir verilirse olay çözülür” dediğini belirtmişti.

Güldal Mumcu, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’la evinde yaptığı görüşmede yaşanan diyalog da kitapta şöyle yer almıştı:

Güldal Mumcu: “Karşımıza sürekli engeller çıkarılıyor. Bir duvar örülüyor sanki.”

Mehmet Ağar: “Evet Güldal bir duvar örülüyor.”

Güldal Mumcu: “O zaman bir tuğla çekin duvar yıkılsın.”

Mehmet Ağar: “Çekemem.“

Güldal Mumcu: “Tuğlayı çekin kenara çekilin.“

Mehmet Ağar: “Yapamam, onu da yapamam.”

Güldal Mumcu: “Soruşturma için yeni bir ekip kurulmasını sağlayabilirsiniz belki.”

Mehmet Ağar: “Kusura bakma Güldal yapamam.”

Ağar ise Meclis’te komisyona verdiği ifadede, “Yok böyle bir şey. Söylene söylene doğru gibi oldu. Ben böyle bir şey demedim. Mumcu’nun katilini yakalamaktan daha fazla şan, şeref kazandıracak ne olabilir?” diye konuşmuştu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları