ÖZKOÇ’UN ‘BÜTÜN BU ORGANİZASYONLARIN ARKASINDA DİMDİK DURAN KİŞİ, HATA ETTİK AFFEDİN DEDİ VE HÂLÂ CUMHURBAŞKANI.’ SÖZLERİ MECLİS’İ KARIŞTIRDI.

Ana Sayfa » GÜNCEL » ÖZKOÇ’UN ‘BÜTÜN BU ORGANİZASYONLARIN ARKASINDA DİMDİK DURAN KİŞİ, HATA ETTİK AFFEDİN DEDİ VE HÂLÂ CUMHURBAŞKANI.’ SÖZLERİ MECLİS’İ KARIŞTIRDI.

15.07.2019 - 17:37

ÖZKOÇ’UN ‘BÜTÜN BU ORGANİZASYONLARIN ARKASINDA DİMDİK DURAN KİŞİ, HATA ETTİK AFFEDİN DEDİ VE HÂLÂ CUMHURBAŞKANI.’ SÖZLERİ MECLİS’İ KARIŞTIRDI.

 

TBMM Genel Kurulu’nda 15 Temmuz özel oturumu gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oturumu dinleyici locasından izledi.

Oturumu yöneten TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 15 Temmuz darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dirayetli liderliği ile malûp edildiğini söyledi.

Şentop’un konuşmasının ardından siyasi parti temsilcileri söz aldı.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’ye karşı büyük bir mücadele yürütüldüğünü belirterek, “Bağımsız yargı bu hainleri hak ettikleri cezaları vermeye devam etmektedir. FETÖ ile mücadele elbette nihayete ermemiştir, hukuk içinde bu mücadeleyi sürdürmektedir” dedi.

İktidarların sadece sandıkta millet tarafından belirlenebileceğini ifade eden Muş, 27 Mayıs 1960’dan 2016’ya kadar tüm darbe girişimleri ve muhtıralarda hep dış destek bulunduğunu, Türkiye’nin büyümesini istemeyen bazı güçlerin darbe girişimlerini örtülü bir şekilde desteklediklerini söyledi. Muş, dış güçlerin darbecileri maşa olarak kullandığını belirterek, isim vermeden ABD’ye “Terör örgütü elebaşını topraklarınızda himaye etmeyin” diye seslendi.

15 Temmuz’daki ‘ortak duruşun’ tüm milli konularda sergilenmesini isteyen Muş, farklılıkların zenginlik sayılarak bu ülkenin tüm meselelerinde ortak aklın işletilebileceğini dile getirdi.

ÖZKOÇ 15 TEMMUZ’UN ÖNCESİNİ ANLATTI

Ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç söz aldı. Özkoç’un konuşması AKP sıralarından büyük tepki çekti.

15 Temmuz’un cumhuriyet tarihinin en kanlı darbe girişimi olduğunu belirten Özkoç, “15 Temmuz’un öncesi ve sonrası vardır” dedi.

Özkoç, şunları söyledi:

“Öncesinde dershaneler, yurtlar, Türkçe olimpiyatları, mili eğitimde, yargıda örgütlenmeler, iş dünyasında örgütlenme ve siyaseti araç olarak kullanmak var. Bu dönemde kim Fethullahçı terör örgütüne daha çok yardımcı olmuştur? Bunun cevabını sayın cumhurbaşkanı vermektedir. 8 Haziran 2018’de ‘FETÖ’nün bizim zamanımızda büyüdüğü iddiasını ben reddetmem’ demektedir. ’17 üniversite istediler verdik, okul için yer istediler verdik, Türkçe olimpiyatları dediler tamam dedik, ne istediyseniz verdik’ demiştir. Asıl olay tam da bu değildir, asıl olay Balyoz ve Ergenekon davalarındadır.”

AKP’Lİ VEKİLLER SIRALARA VURARAK ENGELLEMEK İSTEDİ

Özkoç’un bu sözlerinden konuşmasının sonuna kadar AKP sıralarından tepkiler dinmedi. Özkoç, konuşmasını hiç kesmeden sürdürdü. Zaman zaman Meclis Başkanı Şentop, tepkileri dindirmeye çalışsa da başarılı olamadı. AKP’li vekiller sıralara vurarak Özkoç’un konuşmasını engellemeye çalıştı.

Özkoç ise sesini daha yükselterek konuşmasını sürdürdü:

“FETÖ uzun yıllardır örgütleniyor fakat Türkiye’yi tek başına idare eden bir kişi sayesinde hiç bu kadar güçlü bir duruma kavuşmamıştı. FETÖ darbe girişiminin altyapısını hazırlayan savcı Zekeriya Öz’ün önü açılıyordu. Arkanda ben varım diyen dönemin Başbakanı sayesinde darbenin tüm hazırlıklarını elini kolunu sallayarak yapıyordu. Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı terör örgütünün gizli tanıklığı ile müebbet hapse çarptırılıyordu. Vatanseverler yargılanırken ölüyor, hainler görev başına getiriliyordu. Basın mensupları, akademisyenlerin sesleri hücrelerde yankılanıyordu. Adil Öksüz denilen sözde imam istihbarat ve emniyet güçlerine rağmen Türkiye’de cirit atıyor ve darbe planlıyordu. 15 Temmuz’da FETÖ’cü generallerin emri ile köprüler kesiliyor, basın yayın organları ele geçirilmeye çalışılıyor, gazi meclis bombalanıyordu.

‘HATA ETTİK’ DEDİ VE HÂLÂ CUMHURBAŞKANI

CHP ve diğer siyasi parti milletvekili arkadaşlarımız ‘öleceksek bu çatı altında ölelim’ dediler, meclis demokrasimize sahip çıktı. Çünkü bu meclis, bu vatan hepimizindi. Halk sokaklara çıktı. Tankların önüne geçti. 251 insanımız şehit düştü. Binlercesi yaralandı. Darbe elbirliği ile engellendi. Meşru direnme hakkımızı kullanarak darbenin önüne geçtik. Ne MİT ne istihbarat birimimizin haberi vardır. Darbeyi eniştesinden öğrendi. Adil Öksüz yakalandı, çırılçıplak soyulup kelepçelendi. Sonra kelepçesi çözülerek eline pasaportu verildi ve bırakıldı. Zekeriya Öz elini kolunu sallayarak yurtdışına çıktı. Bütün bu organizasyonların arkasında dim dik duran kişi ‘hata ettik, affedin’ dedi. Ve hâlâ cumhurbaşkanı.

‘BİNLERCE KİŞİ CEZA ALDI, ARALARINDA BİR TEK SİYASİ YOK’

Darbe girişimin kilit ismi ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Mehmet Dişli’nin ağabeyi Şaban Dişli, büyükelçi yapılıyordu. Darbe girişimiyle ilgili 289 dava açıldı. Onlarca ağırlaştırılmış müebbet, binlerce hapis cezası alan kişi var. On binlerce insan işten çıkarıldı. Bu kişilerin içinde asker olan var polis, öğretmen var fakat bir tek siyasi yok.

‘ÇÖZÜM GÜÇLÜ PARLAMENTODA’

Peki ne yapacağız? Çözüm güçlü parlamentodadır. 15 Temmuz gecesi gazi meclisimizde ölümü göze alan tüm siyasi partiler el birliği ile güçlü parlamenter sistemi yenide tesis etmeliyiz. 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından gelen 20 Temmuz sivil darbesidir. Ülkemizde yarattığı enkazı kaldırmalıyız, yeni darbelerin oluşmasına engel olmalıyız. Demokrasiyi iyi işleyen bir parlamenter sistem haline getirmeliyiz. Güçler ayrılığının temelinde güçlü meclis, bağımsız yargı ve denetlenebilir bir yürütme olmalıdır. 15 Temmuz kendi halkına kurşun sıkan FETÖ’yü de ona yol verenleri de asla unutturmayacaktır. Eğer kurucu bir lider arıyorsak o kurucu liderin adı Mustafa Kemal Atatürk’tür. Eğer bir rejim arıyorsak onun adı laik ve demokratik Türkiye parlamenter sistemidir. Uğrana ölecek vatan arıyorsak o vatanın adı Türkiye Cumhuriyeti’dir.”

AKP’Lİ BOSTANCI: KONUŞMANIZ MARMARİS’E PARALEL DÜŞÜYOR

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Engin Özkoç’un açıklamalarına yanıt verdi.

“Bu alçak terör örgütünün hedefinde Sayın Cumhurbaşkanı vardı” diyen Bostancı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu Marmaris’e giden suikast timini hatırlattı. Bostancı, “Sayın Engin Özkoç, sizin konuşmanız Marmaris’e paralel düşüyor” ifadelerini kullandı.

Bostancı, şöyle devam etti:

“Sayın Özkoç, Ergenekon ve Balyoz’dan bahsetti. O zamanlarda yalanlarla, ihbarlarla bu işlerini yürüttüğünü söylüyordunuz. Aynı yöntemlerle 17/25 Aralık’ı gerçekleştirdiklerini, sizin pozisyonunuzu da düşünmek lazım. Bu konuda kendinizi check etmeniz gerekiyor.”

Sataşma üzerine yeniden söz alan CHP’li Özkoç, Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarıyla, 15 Temmuz darbe girişimini organize eden general ve subayların önünün açıldığını söyledi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :