17 Ekim 2021 - Hoş geldiniz

ÖZLEM TANRIVERDİ YAZDI- ERNEST HEMİNGWAY’DEN: SARHOŞKEN YAZIN, AYIKKEN DÜZELTİN

Ana Sayfa » GÜNCEL » ÖZLEM TANRIVERDİ YAZDI- ERNEST HEMİNGWAY’DEN: SARHOŞKEN YAZIN, AYIKKEN DÜZELTİN

Eklenme : 29.04.2021 - 18:09

ÖZLEM TANRIVERDİ YAZDI- ERNEST HEMİNGWAY’DEN: SARHOŞKEN YAZIN, AYIKKEN DÜZELTİN

 

Ünlü Yazarlardan Miras Niteliğinde Öğütler

 

Yaz! Sadece yaz, yazar doğmak diye bir şey yoktur, yazarsan yazar olursun…

Bunlar ünlü yazarlardan sıkça duyduğumuz genç yazar adaylarına verilen öğütler arasında.

Sartre, bu genç yazar adaylarına “İnsan yazmayı bildiği için okur. Birazcık talihi olsa okuduğu şeyi yazabilecek durumdadır,” der ve “Yazmak isteyen tüm gençlere genelde şu temel soru sorulmaz mı? ‘Söyleyecek bir şeyiniz var mı?’ Bir şey derken iletilmeye değecek bir şey anlaşılmalıdır,” şeklinde dile getirdiği ifadeyle de yazar olabilmek için yetenekten ziyade elimizde kendimize ait gerekli ve yeterli malzeme olup olmadığını sorgular.

Söyleyecek bir şeyleriniz ve bunları yazmaya niyetiniz varsa o hâlde anlattıklarınızın okunması için bu yolda sizi ön plana çıkaracak birkaç önemli noktaya değineceğim.

Söyleyeceğim şey her ne yazarsanız yazın mutlaka işinize yarayacak. İlk olarak “Yazım ve İmlâ Kılavuzu”nu Türk Dil Kurumunun resmi sitesinden indirin. İster çıktısını alın, ister telefonunuzda, tabletinizde bulundurun ama benim tavsiyem çıktısını almanız. Ardından tıpkı bir sözlü mülakata hazırlanıyormuş da o kâğıtta yazılı olanlar mülakatta çıkacak sorularmış gibi çalışın. Buna bir de sıkça yapılan kelime hatalarının doğru biçimlerini bulup ekleyin. Emin olun bunu yaparsanız ilk mülakatı geçeceksiniz.

Nedir bu ilk mülakat? İlk izlenim!..

Yazım ve imlâ, yeni tanıştığımız biriyle karşılaştığımızda tıpkı kıyafetlerimiz gibi ilk izlenimi yaratan önemli ve en temel unsurdur.

Nasıl ki kılık kıyafetimizin mümkün olduğunca temiz ve tertipli olmasına özen gösteriyorsak okuyucunun karşısına çıkarken de o denli özen göstermeliyiz.

Gelelim ikinci maddeye. Yani okuyucuna merhaba diyeceğin o ilk cümleye. Eğer bu “Merhaba” canlı, samimi, özgüvenli, dikkat çekici olmazsa karşıdaki çok sürmeden sana “hoşça kal” diyecektir. Çünkü okur, daha ilk sayfalarda önündeki metne vakit ayırıp ayırmayacağına karar verecek.

Giriş kısmının öneminin altını çizmek gerekirse ilk cümleye “hook” denilmektedir. Türkçe karşılığı “kanca” olan bu kelime sizde bir şeyler çağrıştırdı mı?

Tıpkı bir oltanın yüzlerce tonluk bir balığı yemin peşine takıp çekmesi gibi bu ilk cümle yüzlerce sayfalık kitaplarda dahi okuyucunun ilgisini çekmenin ilk adımıdır.

Şimdi hoşunuza gidebilecek son bir ipucu geliyor. “Sarhoşken yazın ayıkken düzeltin” diyor ünlü yazar Ernest Hemingway…

Hemingway, her ne kadar içkiye olan düşkünlüğü ile bilinse de burada asıl anlamamız gereken şey söylemek istediklerimizi herhangi bir kaygı gütmeden kaleme alabilmek.

Jean Paul Sartre’nin “Bir yazarın görevi dobra dobra konuşmaktır,” sözü Hemingway’in metaforunu destekler nitelikte öyle değil mi?

Bendeniz elçinizin iletecekleri şimdilik bu kadar.

İkna olduysanız ve sizin de anlatacaklarınız varsa aramıza hoş geldiniz.

 

Kitap Önerisi: Ernest Hemingway/İhtiyar Balıkçı ve Deniz

Film Önerisi: Björn Runge(Yönetmen)/Nobel Adayının Karısı

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları