27 Kasım 2021 - Hoş geldiniz

PARİS’TE DANANIN KUYRUĞU KOPUYOR. MACRON’UN GERİ ADIM ATMASI SORUNU ÇÖZMEDİ. CUMARTESİ’YE HAZIRLANAN SARI YELEKLİLER İÇİN 8 BİN POLİS ALARMDA.

Ana Sayfa » GÜNCEL » PARİS’TE DANANIN KUYRUĞU KOPUYOR. MACRON’UN GERİ ADIM ATMASI SORUNU ÇÖZMEDİ. CUMARTESİ’YE HAZIRLANAN SARI YELEKLİLER İÇİN 8 BİN POLİS ALARMDA.

Eklenme : 14.12.2018 - 21:39

PARİS’TE DANANIN KUYRUĞU KOPUYOR. MACRON’UN GERİ ADIM ATMASI SORUNU ÇÖZMEDİ. CUMARTESİ’YE HAZIRLANAN SARI YELEKLİLER İÇİN 8 BİN POLİS ALARMDA.

Paris Emniyet Müdürü Michel Delpuech, Sarı Yelekliler’in yarın başkentte düzenleyecekleri gösteride 8 bin polisin görevlendirildiğini bildirdi.

Delpuech, RTL radyosuna yaptığı açıklamada, yarın Sarı Yelekliler’in ülke genelinde yapacağı gösteriye ilişkin değerlendirmede bulundu.

En kötü senaryoya karşı kendilerini hazırlamaya çalıştıklarını ve buna göre güvenlik önlemleri aldıklarını belirten Delpuech, geçen haftaki gösteride güvenlik açısından iyi hazırlanmalarına rağmen bazı şiddet olaylarının yaşandığını, bunların tekrarlanmaması için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Delpuech, yarın Paris’i 8 bin polis ile 14 zırhlı aracın koruyacağı bilgisini paylaşarak, ülke genelinde geçen hafta alınan güvenlik önlemlerinin benzerinin uygulanacağını söyledi.

Geçen haftaki gösteride ülke genelinde 89 bin polis görev yapmıştı, Paris’i ise 8 bin polis ile bir düzine zırhlı araç korumuştu.

SARI YELEKLİLER: YARIN TOPLANIYORUZ

Sarı Yelekliler, hükümetin iptal çağrılarına ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarına rağmen yarın ülke genelinde eylem yapacaklarını duyurmuştu.

Hükümetin iptal çağrılarına rağmen cumartesi günü ülke genelinde gösteri yapacaklarını belirten Maxime Nicolle isimli Sarı Yeleklilere mensubu gösterici, insanların gösteriler için daha fazla kenetlendiğini ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un pazartesi akşamı yaptığı konuşmadan sonra gösterilere katılmayanların da cumartesi günkü eylem için sokaklara çıkacağını söyledi.

FRANSIZ HÜKÜMETİ: EYLEMLERİ İPTAL EDİN

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, Strazburg’daki silahlı saldırıyı gerekçe göstererek Sarı Yelekliler’den cumartesi günü yeni bir eylem düzenlememelerini istemişti.

Fransa Hükümet Sözcüsü Griveaux, CNEWS televizyonuna yaptığı açıklamada, hükümetin, Sarı Yeleklilerin gösterilerini yasaklamadığını ancak gösteriyi iptal etmenin ‘mantıklı’ olacağını çünkü polisin son haftalarda ‘çok fazla görev yaptığını’ söylemişti.

FRANSA, BELÇİKA VE HOLLANDA’DA CUMARTESİ EYLEMLER SÜRECEK

Fransa’da Sarı Yelekliler sosyal medya üzerinden başta başkent Paris olmak üzere ülke genelinde cumartesi günü yeniden sokakta olacaklarını duyururken, Belçika ve Hollanda’da da eylemler için çağrı yapıldığı belirtildi.

Hollanda’da iki haftadır, genellikle ülkedeki aşırı sağcı grupların çağrısı üzerine toplanan Sarı Yelekliler, Birleşmiş Milletler Göçmen Paktı, emeklilik yaşı, sağlık ve eğitimdeki pahalılık ve göçmen sorunu gibi konularda hükümetin politikalarını protesto ediyor.

Belçika’da da Sarı Yelekliler başkent Brüksel’de cumartesi günü Avrupa Parlamentosunun bulunduğu Lüksemburg Meydanı’nda eylem yapmak için polise başvuruda bulundu. İki haftadır polis tarafından eylemlere izin verilmezken, eylemciler kent merkezinde ve Avrupa Birliği kurumlarının yakınlarında eylemler düzenlenmeye devam etmişti.

“EYLEMLER İNGİLTERE’YE DE SIÇRADI”

Fransa’da başlayan ve Avrupa’ya yayılan ‘Sarı Yelekliler’ eylemi Londra’da da gerçekleşti. Brexit destekçisi Sarı Yelekliler Londra’daki Westminster Köprüsü’nü kapattı ve “Brexit şimdi” sloganları attı. Olay sonucunda ulaşım durdu, trafik oluştuğu kaydedildi.

SARI YELEKLİLER NE İSTİYOR?

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen Sarı Yelekliler’in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron’dan ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Gösterilerde şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybederken, 4 bin 99 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı.

MACRON’UN AÇIKLAMALARI

Macron, Sarı Yelekliler protestoları konusunda pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 Euro zam yapılacağını açıklamıştı.

Yapabilen işverenlerin çalışanlarına yılsonunda prim ödemesini istediğini belirten Macron, 2 bin Euro’nun altındaki emeklilik maaşlarından artık kesinti yapılmayacağını duyurmuştu. Açıklamaların Sarı Yelekliler başta olmak üzere Fransızların yarısından fazlası tarafından yetersiz bulunduğu belirildi. Kaynak Artı Gerçek

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları