27 Ocak 2023 - Hoş geldiniz

PERVİN BULDAN: ”PARTİMİZ FAİLLERİ KİM OLURSA OLSUN, HER TÜRLÜ KATLİAMCI SALDIRININ KARŞISINDADIR”

Ana Sayfa » GÜNCEL » PERVİN BULDAN: ”PARTİMİZ FAİLLERİ KİM OLURSA OLSUN, HER TÜRLÜ KATLİAMCI SALDIRININ KARŞISINDADIR”

Eklenme : 15.11.2022 - 13:23

PERVİN BULDAN: ”PARTİMİZ FAİLLERİ KİM OLURSA OLSUN, HER TÜRLÜ KATLİAMCI SALDIRININ KARŞISINDADIR”

Toplumu kutuplaştırarak seçim sürecini dizayn etme çabalarına HDP olarak izin vermeyeceklerini söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “Topluma dayatılan bu şiddet iklimi reddedilmeli, kutuplaştırma tuzağına düşülmemelidir” çağrısında bulundu.

Partisinin TBMM toplantısında konuşan Buldan, demokratik siyasette ısrarcı ve kararlı olduklarını vurguladı. Artı Gerçek’te yer alan habere göre Buldan’ın konuşması şöyle:

Taksim’de 2 gün önce yaşanan patlamada şimdiye kadar 6 yurttaşımız hayatını kaybetti. Aralarında ağır yaralıların da olduğu 81 kişinin yaralanmasına ilişkin tarifsiz acımızı paylaşmış, başsağlığı dilemiştik. Bu vahşetin ilk anından itibaren algı operasyonlarından medet uman akıl, sosyal medya karartması ve yayın yasağıyla, Türkiye halklarının gerçekleri öğrenmesini engellemeye çalışmıştır. Çok geçmeden ortada bir bombalı saldırının ve acımasız bir katliamın olduğu anlaşılmıştır.”

Partimiz, bu ülkede şiddetsiz, çatışmasız, özgür ve eşit bir yaşam için mücadele eden, bunun için ağır bedeller ödeyen Ankara, Suruç, Diyarbakır’da bu şiddetin hedefi halin gelen bir partidir. Partimiz, failleri kim olursa olsun, bu tür katliamcı saldırıların tavizsiz bir şekilde karşısında. Biz bu saldırıları 2015’te 10 Ekim Ankara Gar Katliamından, Suruç katliamından, Diyarbakır mitingimizde yapılan katliamdan, Antep’teki düğün katliamından ve IŞİD eliyle yapılan saldırılardan tanıyoruz. Türkiye toplumuna korku salarak siyaseti dizayn etme çabalarına yabancı değiliz. Toplumu kutuplaştırarak seçim sürecini dizayn etme çabalarına HDP olarak izin vermeyeceğiz.”

Topluma dayatılan bu şiddet iklimi reddedilmeli, kutuplaştırma tuzağına düşülmemelidir. Biz demokratik siyasette ısrarcı ve kararlıyız. Ülkenin ihtiyacı acil demokrasi, hukuk, adalet ve eşitliktir. Her türlü kaos planına, toplumun şiddetle esir alınma girişimine karşı durmak, her vicdan sahibi yurttaşımızın görevidir.”

Siyasetin ve parlamentonun bu acı olaydan çıkaracağı sonuç hamaset yarışı değil, şiddet ve çözümsüzlük sarmalından ülkeyi kurtaracak demokratik yolları birlikte tartışmak olmalıdır. Toplumu esir altına almaya çalışan kaos planlarını boşa çıkarmanın yolu, güçlü demokrasi planını bu ülkenin gerçeğine dönüştürmekten geçer.”

Yıllardır, bu ülkenin en önemli sorunlarından biri Kürt sorunudur, çözümü diyalog ve müzakeredir, çözüm yeri parlamentodur diyoruz. Güvenlikçi politikalarla, tecritle, inkarla bir yere varamazsınız.”

Son günlerdeki tartışmalar bağlamında bu konunun altını çizmek istiyorum. Varlığını HDP’nin yokluğuna, HDP’siz siyaset zeminine bağlayanlar büyük yanılıyorlar. Bu zeminden ortak gelecek, demokrasi çıkmaz. HDP’nin devrede olduğu bir siyaset, Türkiye’yi her sorunuyla çözüm zemininde buluşturan bir demokrasi anlayışına dayanıyor.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları