28 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL BAŞKANI ERÇE: EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI İSTİYORUZ

Ana Sayfa » GÜNCEL » PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL BAŞKANI ERÇE: EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI İSTİYORUZ

Eklenme : 10.08.2022 - 11:06

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL BAŞKANI ERÇE: EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI İSTİYORUZ

Cemevlerine yönelik artan saldırılar siyasetin gündemini hareketlendirdi. Alevi dernekleri ve muhalefet temsilcileri başta olmak üzere saldırılara ilişkin kınama mesajları yayımlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’da bulunan Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyareti tepki çekti. 20 yıl sonra ilk kez bir cemevini ziyaret eden Erdoğan için cemevinde bulunan Hz. Ali ve Atatürk resimlerinin kaldırıldı. Kaldırılan resimler dün tekrar yerine konulurken Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu ziyaretten kendilerinin haberdar olmadığını belirtti. Derneğin Başkan Yardımcısı Mahmut Aslan da Erdoğan’ın ziyareti sırasında Alevi ritüellerinin yok sayıldığını söyleyerek, “Tayyip Erdoğan geldiği zaman herkes ayağa kalkmış. Tayyip Erdoğan, gidip posta oturmuş. Bunlar Alevi ritüellerine aykırı şeyler. Alevi inancı gereği postun olduğu yere dede dışında kimse oturmaz” dedi.

GÖRMEZDEN GELDİLER

Birgün’de yer alan habere göre Alevilere yönelik saldırılara ve Erdoğan’ın cemevi ziyaretine ilişkin Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe, “Bizim devletin kurumlarıyla, siyasi iktidarın temsilcileriyle görüşmemek gibi bir niyetimiz yok. Bizim taleplerimiz ve sorunlarımız var. Müzakereye ihtiyacımız var. Fakat Erdoğan’ın ziyaretini bu amaçla yapılmış bir ziyaret olarak görmüyoruz. Samimi bir ziyaret değildir. Alevilerin bunca sorunu varken 20 yıldır bu sorunları görmezden gelen, sorunlarımıza sırtını çeviren; talepleri karşılamak bir yana asimilasyon politikaları ve projeleri üretenlerin ziyaretini samimi bulmuyoruz. Bir de bizim için yeri çok ayrı olan bir günde” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan’ın Alevi kurumları yok sayarak cemevine çıkarma yapmasını yalnızca samimiyetsiz bulmuyoruz tam tersine kötü niyetli olarak görüyoruz” diyen Erçe, “Ziyaret haberi ortaya çıktığından beri Alevileri kendi içlerinde saflaştırmaya ve Aleviler arasında fikir ayrılıkları yaratılmaya çalışılıyor. Türkiye’nin hemen her yerinde devlet erkânı cemevlerine çıkarma yaptı. Erdoğan Alevileri tanımıyor. Alevileri ve Aleviliği tarif ediyor. Cemevleri cümbüş evleridir diyen, zorunlu din derslerini anaokulu çağına kadar indiren bir zihniyetin yaptıkları ve söyledikleri bizim nezdimizde samimi değildir ve kötü niyetlidir” şeklinde konuştu. Erdoğan’ın ziyaretini seçim hamlesi olarak gördüklerini söyleyen Erçe sözlerini şöyle sürdürdü: “İki farklı çerçeveden değerlendirmek gerekir. Birincisi kendi tabanını konsolide etmek, ‘biz barışın peşindeyiz, barış istiyoruz’ diyerek parti tabanından kopan liberalleri çekmek, ikincisi Aleviler arasında bölünmeyi sağlamak, kaotik bir ortam oluşturmak. Ancak biz eşit yurttaşlık talep ediyoruz. Sömürünün ve faşizmin karşısında duruyoruz, mücadele ediyoruz. Doğanın, hayvanın, kadının haklarını savunuyoruz. Bu yüzden iktidar Alevilere yalnızca bir inanç odağı olarak saldırmıyor. Bu çizgiyi koruduğumuz için de saldırıyor. Biz çizgimizden vazgeçmedikçe iktidar saldırmaya devam edecektir.  Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Musa Kulu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Sekreteri İsmail Ateş, tepkilerini dile getirdi. Tarih boyunca Alevileri katliamlara uğratan zihniyetin, bugünkü AKP-MHP zihniyetiyle aynı olduğunu söyleyen Kulu, “25 milyon Alevinin yaşadığı bir ülkede, hâlâ kimlikleri ve inanç yerleri kabul görmüyor ve devletin yöneticileri cemevlerini ‘cümbüş evleri’ olarak tanımlıyorsa, bu zihniyet bizim varlığımız, inancımız ve kültürümüze düşman olduğunun kanıtıdır” dedi. Alevi kurum ve cemevlerine yönelik gerçekleştirilen saldırının planlı olduğunu söyleyen Kulu, failin nasıl ifade vermesi gerektiğinin dahi ezberletildiğini dile getirdi.

Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret etmesinin tesadüf olmadığını söyleyen İsmail Ateş ise “Alevilere yönelik saldırı, nefret söylemi, linç girişimleri son bulmayacak. Alevilik Sünni motiflerle deforme ediliyor. Alevi-Bektaşiler Muharrem’i böyle bir saldırı ile karşılarken, İmam Hüseyin’in Kerbela’da katledildiği Muharrem’de, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan bir cemevini ziyaret etti ve orucunu burada açtı. AKP’nin hükümet ettiği dönem boyunca, Aleviliği asimile etme çalışmaları artarak devam etmiştir” ifadelerini kullandı.

BİR SALDIRI DA ALMANYA’DA GERÇEKLEŞTİ

Alevi kurumlarına yönelik gerçekleşen saldırılara dün bir yenisi daha eklendi. Almanya’da bulunan Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi’ne saldırı gerçekleştiği açıklandı. Camları kırılan kurumda, Almanya polisi incelemelerde bulundu. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat tarafından yapılan basın açıklamasında konuyla ilgili bilgilere yer verildi. Mat, “saldırılar tesadüf gibi görünmüyor” dedi. Saldırıyı değerlendiren Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker ise saldırının Türkiye’deki saldırılarla bağlantılı olduğunu söyledi. Öker, şu ifadeleri kullandı: “Avrupa’da böyle saldırıları anlatamıyorum. Cam kırma da olsa gece saldırısı da olsa bugün arka arkaya yapılan saldırıların birbirinden bağımsız olmadığını gösteriyor. Alevilere yönelik sadece fiziki saldırıları konuşuyor olduk, yarın hangi cemevine saldırı olacağını düşünüyoruz.”

Öte yandan Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’ın evinin önünde darbedilmesine ilişkin polis 9 şüpheliyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan şüphelilerden 4’ü tutuklandı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları