7 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

POLİSTEN SERT MÜDAHALE, YURTTAŞLAR GEZİ DAVASI KARARINI PROTESTO ETMEK İÇİN TAKSİM’DE: HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ

Ana Sayfa » GÜNCEL » POLİSTEN SERT MÜDAHALE, YURTTAŞLAR GEZİ DAVASI KARARINI PROTESTO ETMEK İÇİN TAKSİM’DE: HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ

Eklenme : 26.04.2022 - 22:31

POLİSTEN SERT MÜDAHALE, YURTTAŞLAR GEZİ DAVASI KARARINI PROTESTO ETMEK İÇİN TAKSİM’DE: HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ

Gezi davasının dün görülen karar duruşmasında Osman Kavala hakkında hükümeti kaldırmaya teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, casusluk suçlamasından beraat kararı verildi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası verildi. Hepsinin tutuklanmasına karar verildi.

İSTANBUL’DA POLİS ABLUKASI

Birçok kentte kararları protesto etmek için eylem çağrısı yapılırken; İstanbul’da Makine Mühendisleri Odası önüne çağrı yapılmıştı.

Alanda toplanan yüzlerce kişi ”Her yer Taksim her yer direniş” sloganı atarken; Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybeden yurttaşların isimler okundu.

BASIN AÇIKLAMASI OKUNDU

Kitlenin toplanmasının ardından Mimar Esin Köymen, burada bir açıklama yaptı.

Köymen açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

”Hukuka güvenin iyice azaldığı, mahkemelerden adalet çıkacağına dair inancın zayıfladığı ülkemiz, Gezi davasında açıklanan kararlar sonrasında dün itibariyle, ranta karşı çıkıp, doğanın talanına itiraz edenlerin, hayatımıza müdahale etme diyen milyonların sesine ses olanların, GEZİ Parkı park olarak kaslın diye çabalayan mimar, şehir plancı ve avukatların ‘Ağırlaştırılmış müebbet ve ağır hapis’ ile cezalandırıldığı bir ülke haline geldik.

DURUMUMUZ BUDUR ARTIK

Gezi Parkı, park olarak kalsın diye, Taksim Dayanışması bileşenleri ile birlikte ilk günden itibaren Mimarlar Odası adına meslek ve yasal girişimleri başlatan Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu sekreteri Mimar Mücella Yapıcı; mevcut yasa ve yönetmeliklere uymayan kararlara karşı Şehir Plancıları Odası Başkanı olarak itiraz dilekçeleri yazan Şehir Plancıları Odası dönem Başkanı Tayfun KAHRAMAN ve Mimarlar odasının yetkili avukatı olarak GEZİ parkına dair bütün davaları açan ve takip eden avukat Can ATALAY ile birlikte bu hukuksuz davada yargılanan Çiğdem MATER, Hakan ALTINAY, Mine GEZERDEN ve Yiğit Ali EKMEKÇİ’nin 18’er yıl ağır hapis ile cezalandırıldığı, 4 yıldır kanıtsız, hapis yatırılan ve hepsinin ötesinde Gezi sürecinde Parka birkaç kez uğradım diyen Osman KAVALA’nın ise Gezi üzerinden “Darbeye teşebbüs” gibi absürd bir itham ile “Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığı bir ülkenin yurttaşları haline geldik.

DURUMUMUZ BUDUR ARTIK!

Polis tutanaklarına göre en az üç buçuk milyon insan, yani GEZİ’ye gelen, destekleyen, mesaj atan, börek getiren, revir kuran, kütüphane yapan, yeryüzü sofrası açan; şarkı söyleyen, tiyatro sergileyen, dans eden hatta ağaçlara sarılan milyonların “Müebbet ve ağır hapis cezaları” ile korkutulmaya calışıldığı bir ülke haline geldik.

DURUMUMUZ BUDUR ARTIK!

Tek adam rejiminin ihtiyaçlarına göre karar veren mahkemelerin hukuksuz, tanıksız, kanıtsız, keyfi ve tutarsiz kararlar aldığı bir rejimde, demokrasinin kuvvetler ayrılığının ve en temel anayasal hakların yok sayıldığı bir ülke haline geldik.

Sadece Gezi Parkı’na değil Kazdağlan’ndan Cerattepe’ye, Kuzey Ormanlarından Salda Gölü’ne kadar yeşile, doğaya sahip çıkan gençlerin ve çevre örgütlerinin düşman görüldüğü bir ülke haline geldik.

DURUMUMUZ BUDUR ARTIK

Gezi parkına sahip çıktiği için, yaşamıma daha fazla karışma dediği için; Gezi direnişi sırasında polis şiddeti ile hayatını kaybeden gençlerin katillerinin aklandıği, bu vahşete isyan edenlere hapis cezalarının verilebildiği bir ülke haline geldik.

DURUMUMUZ BUDUR ARTIK!

Gezi’de gür sesleriyle biz de variz diyen kadınların, LGBTI+ bireylerin taleplerinin yok sayıldığı, cinayetlere kurban gitmelerine ses çıkarılmasının engellendiği bir ülke haline geldik.

DURUMUMUZ BUDUR ARTIK!

İşçilerin ekmeğine, köylülerin ürününe sahip çıkmasinin istenmediği, hayatın pahalı, emeğin ucuz olduğu bu düzenin sorgulanmasının, emeğinin karşiliğini talep etmek için ses çıkaranların vatan haini olarak görüldüğü bir ülke haline geldik.”

POLİS İSTİKLAL’E ÇIKIŞA İZİN VERMEDİ

Açıklamanın ardından eylem sona ererken; polis kitlenin İstiklal Caddesi’ne çıkmasına izin vermedi.

POLİS MÜDAHALESİ

Eylem sonrası Galatasaray Meydanı’nda polis kitleye müdahale etti. Birçok yurttaşın gözaltına alındığı bildiriliyor.

POLİSTEN İKİNCİ MÜDAHALE

İstiklal Caddesi’nin ardından Cihangir’de bir araya gelen kitleye polis müdahale etti. Aralarında gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

kaynak: Gerçek Gündem

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları