4 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

RAKAM BUGÜN BELİRLENECEK..ASGARİ ÜCRETTE MİLYONLARIN TALEBİ 9 BİN TL’NİN ÜZERİNDE..GÖZLER ”BEKLENTİLERİMİZ KARŞILANMAZSA MASADAN KALKARIZ” DİYEN TÜRK İŞ TEMSİLCİSİ PEVRUL KAVLAK’TA

Ana Sayfa » GÜNCEL » RAKAM BUGÜN BELİRLENECEK..ASGARİ ÜCRETTE MİLYONLARIN TALEBİ 9 BİN TL’NİN ÜZERİNDE..GÖZLER ”BEKLENTİLERİMİZ KARŞILANMAZSA MASADAN KALKARIZ” DİYEN TÜRK İŞ TEMSİLCİSİ PEVRUL KAVLAK’TA

Eklenme : 20.12.2022 - 7:08

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

AÇLIK SINIRI 7 BİN 585 TL BİR KURU SİMİT PARASIDIR..ÇALIŞANLAR HER AKŞAM EKRANLARDAKİ DİZİLERDE BO Y GÖSTEREN İHTİŞAMLI HAYATLARI DEĞİL, İNSANCA YAŞATABİLECEKLERİ, ÇOCUKLARINI OKULA AÇ GÖNDERMEYECEKLERİ 9 BİN TL’NİN ÜZERİNDE BİR ASGARİ ÜCRET TALEP EDİYORLAR.

 

 

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün yapılacak üçüncü toplantısında milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret belirlenecek. Ankara kulislerinde 8 bin TL ile başlayan beklentinin üçüncü toplantı öncesi 9 bin TL’ye kadar yükseldiği konuşuluyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu TİSK ve Çalışma Bakanlığı’nın oluşturduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısı öncesi saat 11.00’de Türk-İş Başkanlar Kurulu toplanacak. Son durum değerlendirilerek teklif edilecek rakam konusunda başkanlar kurulunun onayı alınacak. Sendikaların dinlenmesinin ardından ise saat 14.00’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda komisyon toplanacak. Son tahminlere göre asgari ücretin 8 bin 500 lira ile 9 bin lira arasında olabileceği asgari ücret desteği artırılarak da işverenlerin desteğinin alınacağı yorumları yapılıyor. Ancak rakam konusunda son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceği belirtiliyor.

Çalışanlar adına, işçileri- emekçileri temsilen masaya oturacak isim Türk İş’ten Genel Sek. Pevrul Kavlak

TOPLUSÖZLEŞMEYE DARBE

Diğer taraftan sendikalarda da bir bekleyiş var. Asgari ücretin açıklanmasının ardından başka bir sorunun ortaya çıkacağına dikkat çekiliyor. Örgütlü, ücretlerin toplusözleşme ile belirlendiği bazı işyerlerinde, işçilerin ücretlerinin asgari ücretin altında kalacağına dikkat çekiliyor. Bu işyerlerinde ücretler otomatik olarak asgari ücret seviyesine çekilecek. Ancak bu kez de toplusözleşmenin bir anlamının kalmayacağına işaret ediliyor. Bundan sonrası için sürecin asgari ücretle belirlendiği, artışların TÜİK’in enflasyonuna göre yapıldığı bir döneme girileceği yorumları dile getiriliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de bir uzlaşmaya varılacağını belirtti. Bilgin, “Hem işçilerimizin beklentilerini hem de işverenlerimizin ödeyebileceği bir beklentiyi gerçekleştirmiş olmayı umuyorum. Enflasyonist ortamda çalışanların rahat edebileceği, rahat nefes alabileceği, enflasyonun baskısından kurtulmayı hissettikleri bir rakam olmasını ümit ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

İLGİLİ HABER: AÇLIK SINIRI 7 BİN 585 TL BİR KURU SİMİT PARASIDIR..ÇALIŞANLAR HER AKŞAM EKRANLARDAKİ DİZİLERDE BO Y GÖSTEREN İHTİŞAMLI HAYATLARI DEĞİL, İNSANCA YAŞATABİLECEKLERİ, ÇOCUKLARINI OKULA AÇ GÖNDERMEYECEKLERİ 9 BİN TL’NİN ÜZERİNDE BİR ASGARİ ÜCRET TALEP EDİYORLAR. ”DİZİLERDEKİ KAYNAĞI BELİRSİZ ZENGİNLİKLER SİZİN, ONURLU BİR YAŞAM BİZİM OLSUN” DİYEN ÇALIŞANLARIN BEKLENTİLERİ BAKALIM KARŞILANACAK MI?

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları