27 Kasım 2021 - Hoş geldiniz

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ’NE GİDEN ÖĞRENCİLER SOKAKTA KALDI

Ana Sayfa » EĞİTİM » RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ’NE GİDEN ÖĞRENCİLER SOKAKTA KALDI

Eklenme : 04.10.2021 - 16:45

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ’NE GİDEN ÖĞRENCİLER SOKAKTA KALDI

 

Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Rize’de onlarca üniversite öğrencisi, barınma sorunu ile karşı karşıya kaldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ne (RTEÜ) kayıt yaptıran onlarca öğrenci, kalacak yer bulamadığı için KYK Yeşilçay Yurt Müdürlüğü tarafından 2 günlüğüne misafir edildi. Bugün itibariyle yurtları boşaltması gereken öğrenciler, ne yapacakları konusunda çaresiz.

‘RİZE’DE KİRALAR YÜKSEK’

Gazete Duvar’dan Gençağa Karafazlı’nın haberine göre özel eşyalarıyla KYK yurtlarının kapısını çalan ve içeriye girmek için sıra bekleyen öğrenciler, Rize’de ev kiralarının yüksek olmasından yakındı. İsimlerini vermek istemeyen öğrenciler, “Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra Rize’de ev tutmayı düşündük ancak burada kiralar oldukça yüksek. Bu nedenle devlet yurtlarını tercih ettik fakat yerleşemedik, yedekte kaldık. Okullar başladı, mecburen geldik ve kalacak yerimiz yok. Cumartesi ve pazar günleri RTEÜ ile Gençlik Spor İl Müdürlüğünden yardım alalım diye gittik, tatil olduğu için kimse ile görüşemedik. Mecburen KYK yurtlarının kapısını çaldık” dedi. Ciddi bir şekilde barınma sorunu yaşadıklarını söyleyen öğrenciler, “Şu anda KYK Yeşilçay yurdunda 2 gün misafir olarak kalabileceğimiz söylendi. Bugün pazartesi ve bugünden sonra yurtta kalmamız zor gözüküyor. Yurt hakkı elde eden arkadaşlarımız yerleşecek, biz yedekte beklemeye devam ediyoruz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bu pandemi sürecinde barınma sorunu da gerçekten çok ciddi bir sorun. Arkadaşlarla aramızda görüşüyoruz, havalar da soğudu. Yetkililerin soruna çözüm üreteceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

‘BİRÇOK ARKADAŞIMIN DURUMU BENDEN FARKSIZ DEĞİL’

Ekonomik durumunun iyi olmadığını o nedenle devlet yurdunu tercih ettiğini ifade eden RTEÜ Fen edebiyat bölümünü kazanan adını vermek isteyen öğrenci, ekonomik nedenlerle  devlet yurtlarında kalmanın daha cazip geldiğini söyledi. Ailesinin ekonomik durumunun iyi olmadığını ifade eden öğrenci “Buraya gelen ve kayıt yaptıran birçok arkadaşımın durumu aslında benden farklı değil” diye konuştu. Yurt olmayınca özel bir ev tutmak istediklerini ancak kiraların oldukça yüksek olduğunu kaydeden öğrenci,  “Okulumuz henüz yeni açıldı. Arkadaşlarla beraberce ev kiralamayı düşündük fakat Rize’de ilginç bir durumla karşılaştık. Ev sahipleri öğrenci olduğumuzu söylediğimizde kirayı 2 ya da 3 kat artırıyor. Bir ev sahibi bize ‘2 öğrenci geliyor, ev istiyor daha sonra evde 4 ve ya 5 öğrenci kalıyor, evimi niye ucuza vereyim ki’ diyor . Ev sahiplerinin bazıları kaç kişi kiralama yapacaksak o sayıdan başka eve kimsenin gelmemesi şartı koyuyor. Açıkçası arkadaşlarımızla bile görüşmemiz istenmiyor böyle garip bir durum var” diye sitem etti. Özel yurtları cemaat ve tarikat mevzuları nedeniyle tercih etmediğini belirten öğrenci, şöyle devam etti: “O nedenle apart gibi yerler bakalım dedik ama oralar da yıllık sözleşme yapmayınca sizi kabul etmiyor. Zaten çok para istiyorlar. Bu nedenlerden dolayı yedekte bekleyip yurt çıkmasını beklemeyi düşünüyoruz.”

‘KIZ ÖĞRENCİLERİ UZUN SÜRE MİSAFİR EDEMEYİZ’

Öğrencilerin barınma sorunu yaşaması üzerine Rize Yeşilçay KYK Yurt Müdürü Ensar Mutlu, öğrencileri geçici olarak misafir edeceğini bildirdi. Yurt yetkilileri, yer sorunu yaşayan yüzlerce öğrencinin bulunduğunu ancak şu anda özelikle erkek öğrencileri bir süre daha misafir edebileceklerini, kız öğrencileri ise uzun bir süre misafir etmelerinin mümkün olmayacağını belirtti.

Öte yandan Rize KYK yurt yetkilileri, 650 öğrencinin henüz yerleştirilemediğini, henüz barınma sorunlarını çözemediklerini belirtti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları