RUMLAR KKTC’NİN ÖNERİSİNİ REDDETTİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » RUMLAR KKTC’NİN ÖNERİSİNİ REDDETTİ

13.07.2019 - 22:03

RUMLAR KKTC’NİN ÖNERİSİNİ REDDETTİ

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’e Akdeniz’deki hidrokarbonun kullanımı ile ilgili yeni bir öneri sunmuş ve ortak çalışan bir komite kurulmasını teklif etmişti. Rum yönetimi, Akıncı’nın önerisini reddettiğini açıkladı.

Hidrokarbonlar konusunda ortak bir komite kurulmasını isteyen KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, önerisini BM Genel Sekreteri´nin Kıbrıs İyi Niyet Misyonu´nda koordinatörlük görevi yapan Sergiy Illarionov aracılığıyla Rum lidere iletmişti. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Akıncı´nın yeni önerisinde, hidrokarbon konusunun bir gerginlik ve çatışma alanı olmaktan çıkarılıp verimli bir işbirliği alanına dönüştürülmesini amaçlanıyordu.

RUM LİDER ÖNERİYİ REDDETTİ
Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Akdeniz’deki hidrokarbonun kullanımı ile ilgili ‘ortak komite kuralım’ önerisini reddetti.

Rum medyasının haberine göre Anastasiadis, Akıncı’nın önerisini ‘ısıtılarak yeniden masaya konulan bir yemek’ olarak niteledi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :