2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

RUS PUNK GRUBU PUSSY RİOT ÜYESİ MARİA ALYOKHİNA, POLİS GÖZETİMİNDE OLMASINA RAĞMEN ÜLKEDEN KAÇMAYI BAŞARDI

Ana Sayfa » DÜNYA » RUS PUNK GRUBU PUSSY RİOT ÜYESİ MARİA ALYOKHİNA, POLİS GÖZETİMİNDE OLMASINA RAĞMEN ÜLKEDEN KAÇMAYI BAŞARDI

Eklenme : 11.05.2022 - 21:26

RUS PUNK GRUBU PUSSY RİOT ÜYESİ MARİA ALYOKHİNA, POLİS GÖZETİMİNDE OLMASINA RAĞMEN ÜLKEDEN KAÇMAYI BAŞARDI

Rus Punk Grubu Pussy Riot’un üyesi Maria Alyokhina’nın Rusya’yı terk ettiği açıklandı. Alyokhina’nın avukatı Daniil Berman Interfax’a yaptığı açıklamada, müvekkilinin polis gözetiminde olmasına rağmen Rusya’dan kaçtığını duyurdu. Medyada yer alan haberlere göre Alyokhina yemek dağıtan bir kurye firmasının üniformasını giyerek Rusya’yı terk etti.

New York Times gazetesi Rusya’yı terkeden şarkıcının Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta olduğunu yazdı. Gazeteye göre Alyokhina bir tanıdığının otomobili ile Belarus sınırına kadar götürüldü ve bir hafta sonrasında da Litvanya’ya ulaştı. Gazeteye konuşan Alyokina, “(Kaçmayı) Başardığım için çok mutluyum” dedi.

Maria Alyokhina uzun yıllardır Rus yargısıyla sorunlar yaşıyor. Alyokhina, Rus muhalif siyasetçi Aleksiy Navalni’nin protesto yapılması çağrılarıyla bağlantılı olarak geçen yıl Eylül ayında bir yıl ev hapsine çarptırılmıştı. O dönemden bu yana şarkıcının evini terketmesine izin verilmiyordu. Bu yılın başından bu yana da farklı iddialarla birçok kez güvenlik birimlerince gözaltına alındı.

Pussy Riot üyeleri Maria Alyokhina ve Nadeşa Tolokonikova
Pussy Riot üyeleri Maria Alyokhina ve Nadeşa Tolokonikova

Alyokhina 2012 yılında grup üyesi Nadeşa Tolokonikova ile birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Moskova’da bir kilisede protesto etmiş, bu eylem nedeniyle grup üyeleri ikişer yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

kaynak: DW Türkçe

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları