29 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

RUS İSTİHBARATI: DUGİNA CİNAYETİNİN ARDINDA UKRAYNA GİZLİ SERVİSİ VAR

Ana Sayfa » DÜNYA » RUS İSTİHBARATI: DUGİNA CİNAYETİNİN ARDINDA UKRAYNA GİZLİ SERVİSİ VAR

Eklenme : 22.08.2022 - 17:06

RUS İSTİHBARATI: DUGİNA CİNAYETİNİN ARDINDA UKRAYNA GİZLİ SERVİSİ VAR

Rus siyasetinin önemli figürlerinden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in yakın çevresinden Alexandr Dugin‘in kızı gazeteci Daria Dugina, 20 Ağustos gecesi Moskova yakınlarındaki bir otoyolda seyir halindeyken kullandığı aracın aniden infilak etmesi sonucu feci bir şekilde can vermişti.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, Dugin ve kızı, birlikte katıldıkları bir festival sonrası Moskova’ya dönmeyi planlıyordu, ancak son anda planlar değişmiş ve Dugin, kendi aracını kızına vererek başka bir araca binmişti.

SUİKASTI TERTİPLEYEN KİŞİ: NATALYA VOVK

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından yapılan son açıklamada, Dugina suikastının ardında Ukrayna gizli servislerinin olduğu ve failin 23 Temmuz’da kızıyla birlikte Rusya’ya gelen Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk olduğunu belirtti.

Ria ajansı, FSB kaynaklarına dayandırdığı haberinde, “Suikastın Ukrayna gizli servisleri tarafından hazırlandığı ve işlendiği tespit edildi. Fail, 1979 doğumlu Ukrayna vatandaşı Vovk Natalya Pavlovna. 23 Temmuz 2022’de kızı Şaban Sofia Mihaylovna ile birlikte Rusya’ya geldi. Dugina’nın öldürülmesini organize etmek ve yaşam tarzı hakkında bilgi almak için Moskova’da maktulün yaşadığı apartmanda bir daire kiraladı” ifadelerine yer verdi.

OLAYIN ARDINDAN ESTONYA’YA GEÇTİ

Haberde, suçluların maktulü izlemek için Mini Cooper marka bir araç kullandıkları, Rusya’da geçirdikleri süre içinde sık sık plaka numaralarını değiştirdikleri belirtildi. Ria’ya göre, Vovk ve kızı suikastın hemen ardından 21 Ağustos’ta Rusya’nın batısındaki sınır kenti Pskov üzerinden Estonya‘ya geçti.

Öte yandan uikastin sorumluluğunu adı şimdiye kadar duyulmamış “Ulusal Cumhuriyet Ordusu” adlı bir grup YouTube üzerinden yayınladığı bir video ile üstlendi. Ukrayna’da yaşayan eski bir Rus milletvekili Ilya Ponomaryov, grup adına yaptığı açıklamada “Bu saldırı, Putinizme karşı Rus direnişinde yeni bir sayfa açıyor” ifadelerini kullandı.

Ancak böyle bir grubun gerçekten var olup olmadığı bilinmiyor. Bazı gözlemciler, böylesine karmaşık ve dikkatle planlanmış bir suikastin arkasında kendiliğinden örgütlenen muhalif bir hareketin olmasına şüpheyle bakıyor ve suikastte Rus gizli servisinin imzasının olduğunu düşünüyor. Ponomaryov ise yayınlanan mesajında önümüzdeki günlerde başka saldırılar da olabileceğini iddia ederek “Putin’in uşakları” olarak adlandırdığı hükümet yetkilileri ve güvenlik kuruluşlarını işaret etti.

Asıl hedef Aleksander Dugin miydi?

Olayın failinin 47 yaşında Ukraynalı bir kadın olduğu, bombayı otomobile yerleştirdikten sonra da karayoluyla Estonya’ya kaçtığı ifade ediliyor. Söz konusu kadının Temmuz ayında kızıyla birlikte Rusya’ya geldiği ve Dugina’nın evinin bulunduğu bölgede bir ev kiraladığı basına yansıyan bilgiler arasında. Rus medyasında, suikastin asıl hedefinin Putin’in akıl hocası olarak görülen Dugina’nın babası Aleksander Dugin olduğu iddiası da yer aldı.

Darya Dugina'nın ideolog babası Aleksander Dugin
Darya Dugina’nın ideolog babası Aleksander Dugin

Dugin, Rusça konuşulan bölgelerin yeni büyük Rus imparatorluğunda birleşmesini öngören ideolojiyi savunan bir isim. Dugin, bu kanaat üzerinden de Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşı destekliyor. Avrupa’daki aşırı sağcılarla da bağlantısı olan Dugin, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana Avrupa Birliği’nin yaptırım listesinde bulunuyor. Dugin’in çok sayıda kitabı Ukrayna’da yasaklı.

Kiev: Suikastle ilgimiz yok

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk bölgesindeki Rusya yanlısı ayrılıkçıların lideri Denis Puşilin de saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tutarak “Ukrayna rejiminin teröristleri Aleksander Dugin’i tasfiye etmeye çalıştı, ancak kızını havaya uçurdu” ifadelerini kullandı. Ukrayna Devlet Başkanı’nın danışmanlarından Mychailo Podoljak ise suçlamaları geri çevirerek “Ukrayna’nın patlamayla hiçbir ilgisi yoktur, biz bir suç devleti değiliz” dedi.

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları