20 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

RUSYA, ABD, ÇİN, AB, BM..DÜNYADAN KAZAKİSTAN AÇIKLAMALARI

Ana Sayfa » DÜNYA » RUSYA, ABD, ÇİN, AB, BM..DÜNYADAN KAZAKİSTAN AÇIKLAMALARI

Eklenme : 06.01.2022 - 17:00

RUSYA, ABD, ÇİN, AB, BM..DÜNYADAN KAZAKİSTAN AÇIKLAMALARI

Kazakistan’da akaryakıt zammı protestolarının şiddet olaylarına dönüşmesinin ardından ülke genelinde dün gece saatlerinde olağanüstü hal ilan edildi.

Kazakistan, Ermenistan, Belarus, Kırgızistan, Rusya ve Tacikistan’ın üye olduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in talebi üzerine geçici bir süre için ülkeye barış gücü gönderdi.

Özellikle Rusya ve ABD tarafından yapılan kritik açıklamalar dünya basını tarafından yakından takip edildi. Peki, kim ne dedi?

RUSYA: DEVLETİN BÜTÜNLÜĞÜNÜ BALTALAMAYA YÖNELİK BİR GİRİŞİM

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kazakistan’daki “terörle mücadele” operasyonunu desteklemek ve olası hamleler konusunda Kazakistan ve diğer müttefikleriyle istişare edileceği belirtildi.

Açıklamanın devamında, “Dost bir ülkede yaşanan son olayları, eğitimli ve örgütlü silahlı oluşumları kullanarak devletin güvenlik ve bütünlüğünü baltalamaya yönelik bir girişim olarak görüyoruz” denildi.

ABD: YETKİLİLERİ VE GÖSTERİCİLERİ SÜKUNETE DAVET EDİYORUZ

Öte yandan Kazakistan’da yaşanan şiddet olaylarını kınayan ve hem yetkililere hem de göstericilere sükunet çağrısı yapan ABD yönetimi, halkın anayasal kurumlara saygı duyup bu kurumları savunması gerektiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yazılı bir açıklamayla Joe Biden yönetiminin Kazakistan’daki olayları yakından takip ettiğini belirtti.

Price, açıklamasında, şiddet eylemlerini ve mülkiyete verilen zararları kınadıklarını kaydederek, “Hem yetkilileri hem de göstericileri sükunete davet ediyoruz. Tüm Kazakistan halkının anayasal kurumlara, insan haklarına, basın özgürlüğüne saygı duymasını ve bunları savunmasını istiyoruz. Ayrıca tüm taraflara olağanüstü hale barışçıl bir çözüm bulmaları çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

AB: DİYALOĞU DESTEKLEMEYE HAZIRIZ

Avrupa Birliği (AB) Rusya’ya çağrıda bulunarak, Kazakistan’ın egemenliğine ve bağımsızlığına saygı duyulması gerektiğini söyledi.

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu da tüm taraflara itidal çağrısında bulundu. Reuters’ın aktardığına göre, bir AB sözcüsü, “Şiddet durdurulmalı. Ayrıca tüm taraflara itidal ve durumun barışçıl bir şekilde çözülmesi çağrısında bulunuyoruz. AB ülkede diyaloğu desteklemeye hazır ve istekli” dedi.

ÇİN: KAZAKİSTAN HÜKÜMETİNE GÜVENİYORUZ

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin ise yaptığı açıklamada, Çin’in Kazakistan’daki durumun mümkün olan en kısa sürede istikrara kavuşmasını ve sosyal düzenin normale dönmesini umduğunu söyledi.

Ayrıca Wang, Çin’in Kazakistan hükümetinin, ülkenin iç meselesi olan protestoları düzgün bir şekilde ele alacağına inandığını söyledi.

BM: ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de yaptığı açıklamada, Kazakistan’daki gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini belirtti. Dujarric, Kazakistan’da tüm taraflara itidal, şiddetten kaçınılması ve diyalog çağrısı yaptı.

kaynak: Reuters

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları