2 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

RUSYA-BALTIK GERİLİMİ TIRMANIYOR: LETONYA VE ESTONYA’DAN ”SOYKIRIM” KARARI

Ana Sayfa » DÜNYA » RUSYA-BALTIK GERİLİMİ TIRMANIYOR: LETONYA VE ESTONYA’DAN ”SOYKIRIM” KARARI

Eklenme : 21.04.2022 - 17:34

RUSYA-BALTIK GERİLİMİ TIRMANIYOR: LETONYA VE ESTONYA’DAN ”SOYKIRIM” KARARI

Rusya-Baltık gerilimi tırmanıyor: Letonya ve Estonya’dan ‘soykırım’ kararı

Baltık Denizi ülkeleri Letonya ve Estonya’nın parlamentoları Rusya’nın Ukrayna’da sivilleri hedef alan saldırılarını “Soykırım” olarak tanıyan kararı onayladı.

Estonya parlamentosu Riigikogu’nun Twitter hesabından yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna halkına karşı işlediği suçların “soykırım” olarak tanındığı belirtildi. Açıklamada, diğer ülkelerin parlamentolarına da benzer bir karar alınması için çağrı yapıldı.

Letonya da Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarını “soykırım” olarak tanıyan ülke oldu. Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkēvičs Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Letonya Parlamentosu, Rusya kuvvetlerinin Ukrayna’da işlediği vahşeti soykırım olarak tanıdı” dedi.

RUSYA’DA ÜÇ BALTIK ÜLKESİNİN KONSOLOSLUKLARI KAPATILDI

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın üç Baltık ülkesi olan Letonya, Litvanya ve Estonya’nın konsolosluklarını tamamen kapattığını duyurdu. Bakanlık yaptığı açıklamada, St. Petersburg’da bulunan konsoloslukların kapatıldığını ve çalışanlarının da persona non grata (istenmeyen kişi) ilan edileceğini duyurdu. Açıklamada, söz konusu kararın bu ülkelerin Kiev yönetimine askeri yardım sağlaması üzerine alındığı belirtildi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları