29 Eylül 2023 - Hoş geldiniz

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN KISMİ SEFERBERLİK İLAN ETTİ

Ana Sayfa » DÜNYA » RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN KISMİ SEFERBERLİK İLAN ETTİ

Eklenme : 21.09.2022 - 23:19

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN KISMİ SEFERBERLİK İLAN ETTİ
putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısmi seferberlik ilan etti.

Ukrayna’da işgal ettikleri toprakların güvenliğini sağlamak için bu kararı acilen almak zorunda kaldıklarını açıklayan Putin, kararın Çarşamba gününden itibaren geçerli olduğunu belirtti. Böylece ordunun yedek birlikleri de göreve çağrılacak. Seferberliğe katılan Ruslar, asker statüsünde olacak. Reuters’ın aktardığına göre Putin Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki gönüllü savaşçılara da yasal statü vereceklerini söyledi. Televizyondan ulusa seslenen Putin ayrıca, “Batı, Ukrayna ve Rusya arasında barış olmasını istemiyor” dedi; Batı ülkelerinin Rusya’ya şantaj yaptığını fakat Rus halkını savunacak güçlerinin olduğunu vurguladı. Putin, Ukrayna’yı neo-Nazilerin yönettiğini iddiasını tekrar etti ve Ukrayna’da Rusya’nın işgal ettiği bölgelerde yaşayan kişilerin neo-Nazilerce yönetilmek istemediğini söyledi.+ Bu bölgelerden gelen “Rusya’ya katılma referandumu” talebine de değinen Putin, “Bu insanları destekliyoruz” dedi ve ekledi:

“Ülkemizin toprak bütünlüğü tehdit edilirse elimizdeki tüm imkanları kullanırız. Bu bir blöf değildir.

“Anavatanımızın bütünlüğü, bağımsızlığı ve özgürlüğümüz, tekrar ediyorum, elimizdeki tüm imkanlarla savunulacaktır.

“Bize nükleer silahlarla şantaj yapanlar bilsinler ki rüzgar tersine dönebilir.”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Putin’in nükleer silah kullanmasına dünyanın izin vermeyeceğine inandığını belirterek, onun tehditlerinden korkmamak gerektiğini, aksi halde Rusya’nın daha fazla toprak almaya kalkışacağını savundu. Zelenskiy, Putin’in açıklamalarını hem Ukrayna’yı hem de kendi askerlerini kana bulamak istediğinin göstergesi olarak değerlendirdi.

Rus silah şirketi üretimi artıracak

Rusya’nın en büyük silah üreticisi Rostec, Putin’in yedek askerlere görev çağrı emri gönderileceği yönündeki açıklamasının ardından, silah üretimini artıracağını açıkladı. Rus resmi haber ajansı Tass’a göre, şirket çalışanlarına fazla mesai uygulayacağını duyurdu. Rostec ayrıca Rus ordusuna modern silahlar temin etme görevinin kendilerine verildiğini açıkladı. İngiltere hükümetinin verilerine göre şirket iki milyon kişi istihdam ediyor.

Biden: Putin Avrupa’ya karşı nükleer tehdidi kullanıyor

New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında konuşan ABD Başkanı Joe Biden ise BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak Rusya’nın komşusu Ukrayna’yı işgal etmesini eleştirerek, Moskova’nın BM sözleşmesinin temel ilkelerini “utanmazca ihlal ettiğini” söyledi. Biden, “Putin, Rusya’nın tehdit altında olduğu için harekete geçtiğini iddia ediyor ama kimse onu tehdit etmedi ve Rusya dışında kimse çatışma istemedi” dedi. Biden, Putin’in Avrupa’ya karşı nükleer tehdidi kullandığını ve Kremlin’in Ukrayna topraklarını ilhak etmek istediğini savundu ve “Rusya’nın savaşı, Ukrayna’nın devlet olarak var olma hakkını sonlandırmaya yönelik – bu kadar basit” ifadesini kullandı. Hiçbir ülkenin enerjiyi silah olarak kullanamayacağını söyleyen Biden, tüm ülkeleri nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusuna yeniden odaklanmaya çağırdı. Biden, “Nükleer bir savaş kazanılamaz ve asla böyle bir savaşa girişilmemeli” dedi.

AB: Putin tehlikeli bir nükleer kumar oynuyor

Avrupa Birliği (AB) Putin’i “çok tehlikeli bir nükleer kumar” oynamakla suçladı. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, askeri seferberlik ilanının yanı sıra, Ukrayna’nın dört bölgesinde planlanan Rusya’ya katılma referandumlarının Putin’in “barışa ilgi duymadığını” gösterdiğini söyledi. Stano bu adımları aynı zamanda Ukrayna’daki savaşın gidişatı ile ilgili Rusya’nın “çaresizlik” belirtileri olarak değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısı için New York’ta olan AB Konseyi Başkanı Charles Michel de sosyal medya hesabında “AB’nin Ukrayna’ya kararlı desteği devam edecek” diye yazdı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Putin’in seferberlikle ilgili son hamlesini kınadı ve “çaresizlik eylemi” olarak niteledi. New York’ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Scholz, Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna topraklarında yapılması planlanan ve Rusya’ya katılmanın oylanacağı referandumlar için “düzmece” ifadesini kullandı. İngiltere Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada da Rusya’nın yedek askerlerini harekete geçirme kararının, Ukrayna’nın işgalinin başarısız olduğunun “açıktan kabulü” değerlendirmesine yer verildi.

Rus borsasında düşüş

Televizyonlarda Putin’in ardından Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile, önceden kaydedilmiş bir söyleşi yayınlandı. Şoygu “kısmi seferberlik” ile 300 bin kişinin askere çağrılacağını söyledi. Şoygu, öğrencilerden veya zorunlu askerlik yapanlardan hiçbir şekilde cepheye gitmelerini istemeyeceklerini de ekledi.

BBC’nin Moskova’daki muhabiri Will Vernon, bu açıklamanın Rusları endişelendirdiğini söylüyor. Vernon’a göre çok sayıda Rus, özellikle de genç profesyoneller, bir an önce ülkeyi terk etmeye çalışacak. Vernon kararın ardından Rus borsasının sert bir şekilde düştüğünü, yurt dışına uçak bileti satışlarında ise artış olduğunu aktarıyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları