1 Ağustos 2021 - Hoş geldiniz

RUSYA YÜREĞİMİZE SU SERPMEYE ÇALIŞIYOR: NATO, ABD KENDİ SİLAHLARINI MÜTTEFİKLERİNE SATABİLSİN DİYE VAR

Ana Sayfa » GÜNCEL » RUSYA YÜREĞİMİZE SU SERPMEYE ÇALIŞIYOR: NATO, ABD KENDİ SİLAHLARINI MÜTTEFİKLERİNE SATABİLSİN DİYE VAR

Eklenme : 14.07.2019 - 11:39

RUSYA YÜREĞİMİZE SU SERPMEYE ÇALIŞIYOR: NATO, ABD KENDİ SİLAHLARINI MÜTTEFİKLERİNE SATABİLSİN DİYE VAR

Rus senatör Aleksey Puşkov, Rusya yapımı bir hava savunma sistemi almış olması nedeniyle ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım planlarını eleştirdi. Puşkov, “S-400 sistemi almasaydı yaptırım da uygulanmazdı. ABD’nin kendi silahlarını müttefiklerine satması, NATO’nun varoluş sebeplerinden biri” açıklamasında bulundu.

Rus senatör Puşkov Twitter’dan yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “ABD, Türkiye’ye yaptırım uygulayacak. Ankara’nın söz dinleyip kendisine gerekli olmayan Patriot sistemini satın alması gerekiyordu. S-400 sistemi almasaydı yaptırım da uygulanmazdı. ABD’nin kendi silahlarını müttefiklerine satması, NATO’nun varoluş sebeplerinden biri. Şimdi ittifaktakiler istedikleri kadar üyelerinin eşit haklara sahip oluşundan bahsedebilirler.”

ABD, Rus yapımı bir hava savunma sistemi olan S-400’ü satın almaktan vazgeçmesi için Türkiye’ye uzun bir süre baskı yaptı. Ancak Türkiye, ABD’nin açık yaptırım tehditlerine karşın, satın alacağı hava savunma sistemini belirlemesinin bir ulusal egemenlik meselesi olduğunu söyleyip S-400 almaktan geri adım atmadı.

Rus yapımı S-400 sisteminin Türkiye’ye sevkiyatı hala devam ediyor. Sistemin ilk parçaları Türkiye’ye cuma günü teslim edilmişti. Sputnik

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları