25 Mart 2023 - Hoş geldiniz

RUTİN TOPLANTI 2 MART’TA..MİLLET İTTİFAKI’NDAN ORTAK AÇIKLAMA: ”SİYASİ ENKAZI KALDIRACAK YENİ BİR İKTİDAR”

Ana Sayfa » GÜNCEL » RUTİN TOPLANTI 2 MART’TA..MİLLET İTTİFAKI’NDAN ORTAK AÇIKLAMA: ”SİYASİ ENKAZI KALDIRACAK YENİ BİR İKTİDAR”

Eklenme : 19.02.2023 - 8:39

RUTİN TOPLANTI 2 MART’TA..MİLLET İTTİFAKI’NDAN ORTAK AÇIKLAMA: ”SİYASİ ENKAZI KALDIRACAK YENİ BİR İKTİDAR”

Millet İttifakı’nı oluşturan partiler, Maraş merkezli depremleri görüşmek üzere dün Saadet Partisi Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Toplantıya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, “İktidarın şaşkınlığına, acziyetine ve ayrıştırıcı tutumuna rağmen; depremin ilk anından itibaren sorumluluklarını yerine getiren, ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışan kurumlarımıza ve kamu görevlilerimize teşekkür ediyoruz. Muazzam bir dayanışma gösteren, büyük bir fedakarlık ve gayretle çalışan STK’larımıza, vatandaşlarımıza, uluslararası dayanışma gösterenlere ve emek sarf eden tüm isimsiz kahramanlarımıza minnettarız” ifadelerini kullanıldı.

‘AFAD’IN KURUMSAL KAPASİTESİ ZAYIFLATILDI, LİYAKATTEN YOKSUN KİŞİLERE GÖREV VERİLDİ’

Deprem öncesi gerekli hazırlıkların yapılmadığı belirtilen açıklamada, “Deprem ülkesi olan Türkiye’mizde afet öncesi gerekli hazırlıkların yapılmadığı, yeterli tedbirlerin alınmadığı apaçık ortadadır. Eskiden Başbakanlık’a bağlı olan AFAD’ın kurumsal kapasitesinin zayıflatılması, liyakatten yoksun insanlara üst düzey kadrolarda sorumluluk verilmesi, depreme dayanıksız binalara hiçbir rapor istenmeden imar affı çıkarılması ve inşaat sektöründe yolsuzluklara kapı aralayan ölçüsüz rant hırsı milletimize ölümcül bir fatura ödetmiştir” denildi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin eleştirildiği açıklamada, “Ülkemizin her kurumunda yaşanan özerklik, liyakat ve şeffaflık kaybı afet yönetimini ve depreme müdahale sürecini de doğrudan etkilemiştir. Hiçbir bürokratın inisiyatif alamadığı, her konuda talimatın bir kişiden beklendiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yüzünden acılar ve zayiat katlanarak artmıştır. Afet süreci ne yazık ki iyi yönetilememiş, arama-kurtarma çalışmalarında geç ve yetersiz kalınmıştır. Başlangıçtan itibaren, temel ihtiyaçların temininin ve yardım faaliyetlerinin doğru koordine edilemediği, bunların sonucunda felaketin etkisinin vahim boyutlara ulaştığı acı bir gerçek olarak görülmektedir” ifadelerine yer verildi.

‘BELEDİYELER VE STK’LAR ARASINDA AYRIMCILIK YAPILDI’

Deprem sonrasındaki çalışmalar ayrımcılık yapıldığı belirtilen açıklama şöyle devam etti:

“Ne yazık ki, belediyeler ve STK’lar arasında ayrım yapılmış, bunların sürece dahil edilmeleri hususunda geç kalınmıştır. Kutuplaştırıcı söylemlerden vazgeçilmemiş, tek bir merkezden alınan kararlar çalışmaları yavaşlatmıştır. Kolluk kuvvetlerinin, madencilerin ve iş makinelerinin sahaya geç gönderilmesi, sosyal medya platformlarında bant yavaşlatma, borsanın kapatılmaması gibi akıl dışı uygulamalar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmuş, krizi daha da derinleştirmiştir.”

‘TÜM HATA, KUSUR VE İHMALLER APAÇIK ORTADA’

“İktidar barınma, seyyar tuvalet ve hijyen konusunda yeterli adımları halen atmamış, bölgede salgın hastalık riskine karşı gerekli tedbirleri de almamıştır. Deprem sonrası yaşanan iç göçle ilgili herhangi bir planlama ve yönlendirme yapılmamıştır. Tüm hata, kusur, ihmal ve kasıtlar apaçık ortadadır. Hukuki, idari ve siyasi sorumlular da arşivlenerek dosyalarda ve hafızalarımızda not edilmiştir.”

‘ORTAK ÇALIŞMALAR İÇİN KOMİSYON KURACAĞIZ’

“Millet İttifakı olarak, omuzlarımızdaki ağır sorumlulukların farkındayız. Şimdi önümüzde zorlu bir sınav bizleri beklemektedir. Yaşanan bu felaketten dersler çıkararak, şehirlerimizi ve geleceğimizi ortak akılla inşa etmek mecburiyetindeyiz. Unutulmamalıdır ki; jeoloji, sismoloji, psikoloji, sosyoloji, ekoloji, tıp, ekonomi, eğitim, hukuk, siyaset, şehir planlama ve mimarlık birbirlerinden asla bağımsız düşünülemez, hiçbiri ihmal edilemez. Bu çerçevede tüm bu alanların uzmanlarıyla süreci an be an takip edeceğiz. Depremin etkilerinin ortadan kaldırılmasına dair kısa, orta ve uzun vadede yapılacak işler ve buna dair ortak çalışmalar için bir komisyon kuracağız.”

‘DEPREM BÖLGESİNDE YABANCILARA EV VE ARSA SATIŞI YASAKLANMALI’

“Uyarıyoruz! Afet bölgelerinde yabancılara ev, arsa ve arazi satışı yasaklanmalıdır! Bölgenin yeniden imarı esnasında Hatay başta olmak üzere demografik ve sosyal yapının korunması büyük önem arz etmektedir. Özellikle bu konunun takipçisiyiz!”

‘ÜNİVERSİTELERDE UZAKTAN EĞİTİM KARARINDAN VAZGEÇİLMELİ’

“Toplantımızda ele aldığımız bir diğer konu ise üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi kararıdır. Bu karardan derhal geri dönülmesi gerekmektedir. Gençlerimizi nitelikli eğitim hakkından mahrum edecek hiçbir çözüm gerçek bir çözüm değildir. Depremzede vatandaşlarımızın barınma ihtiyacı için turizm sektörünün kapasitesinin ve büyükşehirlerdeki boş konutların kullanılması ve bu yönde derhal çalışmaların başlaması gerekmektedir.”

‘SİYASETEN SORUMLULUK ALACAĞIZ’

“Biz siyaseten sorumluluk alacağız. Ortak Politikalar Metnimizde yer alan ‘Kentleşme’ ve ‘Afet Yönetimi’ başlıkları altındaki yol haritamızı aynen uygulayacağız. ‘Nasıl olsa deprem olmaz’ diye değil, ‘yarın deprem olacakmış gibi’ güçlü bir kriz yönetimi inşa edeceğiz.

Halkımız müsterih olsun! Bizler hızlı, sağlıklı ve kalıcı çözümlerimizle insanca yaşam standartlarına uygun yaşanabilir şehirler inşa etmekte kararlıyız. Aç ve açıkta tek bir insanımızı dahi bırakmayacağız! Acılarımızı hep beraber paylaşacak, maddi ve manevi yaralarımızı hep birlikte saracağız.”

‘ÜLKEMİZİN EN ACİL İHTİYACI SİYASİ ENKAZI KALDIRACAK YENİ BİR İKTİDAR’

“Ülkemizin en acil ihtiyacı; içinde bulunduğumuz siyasi enkazı kaldıracak, devlet kurumlarını şeffaf ve halka hizmet esasına göre güçlendirecek, kriz koşullarında ülkeyi yönetebilecek, içinde bulunduğumuz ekonomik krizden ülkemizi çıkaracak, iktidarın içine düştüğü israf ve şatafata son verecek, yaşanan felaketten ötürü etkilenecek olan ekonomimizi güçlendirecek, devlet yönetiminde liyakati esas alacak yeni ve etkin bir iktidardır. Milletimizden aldığımız destekle, kendimize olan inancımızla Türkiye için hazır olduğumuzu duyururuz.

Son olarak, Suriye’de meydana gelen depremin yaralarını sarabilmek adına uluslararası camiaya bugün buradan çağrıda bulunuyor; Suriye halkına da sabır ve başsağlığı diliyoruz.”

‘RUTİN TOPLANTIMIZI 2 MART’TA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

“Millet İttifakı olarak önceden planladığımız ve yaşanan deprem sonrası tehir ettiğimiz rutin toplantımızı ise Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde, 2 Mart Perşembe günü gerçekleştireceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 

İLGİLİ HABER: E. BÜYÜKELÇİ MERİÇ PROGRAMDA  DEPREMİN ARDINDAN DIŞ POLİTİKADA YAŞANMASI MUHTEMEL GELİŞMELERİ ANLATIRKEN YALNIZ İSRAİL VE SURİYE’Yİ DEĞİL RUSYA’YI DA DERİNLEMESİNE ELE ALDI VE İSTER İKTİDAR İSTERSE MUHALEFET OLSUN ÖNEMLİ UYARILARDA, ÇARPICI ÖNGÖRÜLERDE BULUNDU..ÖZELLİKLE MİLLET İTTİFAKI’NIN BU AÇIKLAMALARA KULAK VERMESİNDE FAYDA VAR….

İSRAİL’DE BULUNAN E. BÜYÜKELÇİ BÜLENT MERİÇ DEPREMLE İLGİLİ ORADAN ALDIĞI KRİTİK BİLGİLERİ AKTARIYOR

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları