27 Mayıs 2022 - Hoş geldiniz

SADAT ÇIKARMASININ AYRINTILARI BELLİ OLDU

Ana Sayfa » GÜNCEL » SADAT ÇIKARMASININ AYRINTILARI BELLİ OLDU

Eklenme : 13.05.2022 - 16:55

SADAT ÇIKARMASININ AYRINTILARI BELLİ OLDU

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SADAT çıkarmasına ilişkin detayları paylaştı.

Halk TV’de İpek Özbey’in sunduğu Kadraj programına katılan Başarır, “SADAT’a gideceğinizi biliyor muydunuz?” şeklindeki soruya “Hayır, bilmiyorduk” yanıtını verdi.

Başarır, şu bilgileri paylaştı: “Kapıyı çaldık, tabii ki burada da kapı kapalıydı. Sayın Engin Altay kapıyı çaldı, bir görevli geldi. İçeri giremedik. Burası İstanbul’un Beylikdüzü ilçesine bağlı. Maalesef ki içeri giremedik, kapılar kapalıydı.”

“ÜLKENİN GÜVENLİĞİ İÇİN GİTTİK”

“Bunun diğer kurumlardan bir farkı var; SADAT devlet içerisinde, Anayasa’da yer alan bir kurum değil” diyen Başarır, açıklamasına şöyle devam etti: “Ama Anayasal bir çerçeve çizilmiş gibi, işte Adnan Tanrıverdi ve arkadaşlarına bazı haklar verilmişti. Suriye ile ilgili iddialar vardı, bunu daha önce de gündeme getirmişti. Devlet içerisinde devlet olmaz. Devletin kurumlarının şeffaf, açık, kamuoyundan, milletvekillerinden herkese olur. Ama bu SADAT, kirli bir yönü var, bunu sorgulamak istedik. Seçim güvenliği için, ülkenin güvenliği için gittik. Ve bunu tekrar edeceğiz. Çünkü gündemimizde seçim var. Sandık güvenliği, halkın iradesinin güvenliği çok önemli. Bu konuda tüm milletvekillerimiz, örgütlerimiz, üyelerimiz ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

“SADAT seçim güvenliğini nasıl ortadan kaldırabilir?” şeklindeki soruya Başarır, “Devletin silah kullanacak birimleri bellidir. Askeridir, polisidir… Ama SADAT ile ilgili görüntüler ve iddiaları biliyorsunuz. Bana SADAT’ın Anayasa’daki yerini tarif edebilir misiniz? SADAT kim, Adnan Tanrıverdi kim? Bu SADAT ordudan subayların bir şekilde kurmuş olduğu bir yapı. Bu yapının Saray’la çok ciddi bir ilişkisi var. Bu yapının özellikle Suriye’deki bazı örgütlerle ilişkilerinin olduğunu sorguladık zaten. Ve bugün de İstanbul’un göbeğinde bir faaliyet gösteriyor. Biz bunun ne olduğunu, ne iş yaptığını, neden burada olduğunu, silah ve güvenlikle ilgili eğitimi ne hakla verdiklerini sormak istedik. Kapıyı kapattılar. Biz bunu tehlike olarak görüyoruz. Biz bunu yanlış olarak görüyoruz” yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki CHP’li milletvekilleri ile birlikte SADAT’ın önüne gitti. CHP Lideri burada yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Seçim güvenliği önemlidir. Önünde bulunduğumuz SADAT bir paramiliter kuruluştur. Daha düne kadar Erdoğan’ın danışmalığını yapıyordu bunlar. Bu kuruluşun hedefleri arasında gayri nizami harp eğitimi de var… Burası terörist yetiştiren bir kurumdur.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları