SADECE GİRİT GÖÇMENLERİNİN SAHİP OLDUĞU BİRBİRİNDEN RENKLİ VE ŞAHANE 13 ÖZELLİK NEDİR?

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » SADECE GİRİT GÖÇMENLERİNİN SAHİP OLDUĞU BİRBİRİNDEN RENKLİ VE ŞAHANE 13 ÖZELLİK NEDİR?

20.10.2018 - 22:39

SADECE GİRİT GÖÇMENLERİNİN SAHİP OLDUĞU BİRBİRİNDEN RENKLİ VE ŞAHANE 13 ÖZELLİK NEDİR?

Eda Aytekin- Onedio.com- Çoğu insanın “Nerelisin?” sorusuna verdiği cevaplardan biridir Girit göçmeni olmak. Bir mübadele sonucu evlerini bırakıp, yeni yurtlarında yaşayanlardır onlar. Girit göçmenleri; bu kültürün bir rengi, bir ahengidir. Gelin onları biraz daha yakından tanıyalım.

1. Bahar ayları geldiği zaman dağlardan, yollardan ot toplayan birilerini görürseniz o kesin Girit göçmenidir. Her otu sanki arkadaşıymış gibi tanırlar.

2. İstifno, Maratha, Şevketi Bostan kelimelerini duyunca sevinç çığlıkları atarlarsa şaşırmamanız gerekir. Bir zeytinyağı ve bir limonla harikalar yaratırlar.

3. Nasıl bir insan için kolu, bacağı vazgeçilmez bir parçasıysa, Girit göçmenleri için de zeytinyağı aynen öyledir. Sadece zeytinyağına ekmek banarak bile karınlarını doyururlar ve bundan büyük zevk duyarlar.

4. Lor peyniri ise onlar için kahvaltılık bir gıda değildir sadece. Yemeklerin en önemli yardımcısıdır. Ve bir Girit göçmenine asla kolay kolay lor peynir beğendiremezsiniz.

5. Anaerkil bir toplumun izlerini hala üstlerinde taşırlar. Ailede kadınların sözü daha çok geçer. Hele ki yaşlı bir aile büyüğü kadının otoritesi, dağları taşları inletir.

6. Bir de inatları vardır ki dillere destan! Onlara asla zorla bir şey kabul ettiremezsiniz; yanlış da olsa mutlaka kendi inandıkları şeyin doğru olduğu konusunda dirençlidirler.

7. “Kışa hazırlık” denildiği zaman “Sardalya basmak” yapılacaklar listesinin üstünde yer alır. Bir Girit göçmeni balıksız, hele hele sardalyasız asla yapamaz.

8. Çalışmadan duramamak gibi bir huyları vardır. Genellikle kolay kolay çökmezler ve hatta olduklarından genç göstermeleriyle bilinirler.

9. Baklayla aralarında bir aşk ilişkisi vardır. Tazesini zeytinyağlı pişirmeden, kurusunu da fava yapmadan asla duramazlar.

10. Girit göçmenleri, minyon değil yapılı bir vücuda sahiptir. Hem kadınları hem de erkekleri, yıkılmaz bir anıt gibi güçlü görünürler.

11. Tedavilerini doğanın sunduklarıyla yapmayı çok iyi bilirler. Hasta olduğunuz zaman yanınızda bir Girit göçmeni varsa size hangi otları kaynatıp içmeniz gerektiğini şak diye söyler.

12. Aileye ve aile bağlarına çok önem verirler. Kalabalık aile ortamlarını sevmeleri, paylaşımlarını hep birlikte yapmak istemeleri bundandır.

13. Geldikleri yeri hiç unutmazlar. Onları getiren gemiye binip köklerini görmeye gitmek, her Girit göçmeninin içinde bekleyen bir özlemdir.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :