SAFFET ATİK YAZDI- KORONAVİRÜSÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (1)

Ana Sayfa » GÜNCEL » SAFFET ATİK YAZDI- KORONAVİRÜSÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (1)

02.05.2020 - 8:25

SAFFET ATİK YAZDI- KORONAVİRÜSÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (1)

 

 

 

Dünya uzun yıllardır alışık olmadığı bir “Salgını” ve buna bağlı olarak da sert “Önlemleri”  yaşıyor.

Bu kriz döneminde ve sonrasında bir dizi köklü değişiklik olacağı; yaşam alışkanlıklarımızı değiştireceğimiz net olarak belli oluyor.  Öyle anlaşılıyor ki, bu kriz hemen bitmeyecek ve devam ettiği süre içinde yapacağımız zorunlu değişiklikler,  kriz sonrası için de bir alıştırma olacak ve biz bu süre içinde deneyim kazanacağız.  

 Hemen her gün farklı yayın organlarında, farklı disiplinlerden kişiler öngörülen olası değişiklikleri açıklamaya çalışılıyor.  Bu değişiklikleri,  kısa ve orta/uzun vadelerde beklenenler başlıkları altında ele almak daha doğru ve akılcı olacak.   

 Bu nedenle ben de görüşlerimi iki kısım halinde açıklamaya çalışacağım.  Yazılarımda ağırlığı bir plancı olarak;  gündelik yaşamdaki değişikler kadar, kent ve kır mekanındaki olası değişiklikler de oluşturacaktır.  

 

Değişmeye Yüz Tutan Yaşam Biçimi

Her şeyden önce yaşam sanırım; artık biraz daha tedirgin ve kuşkucu, daha şüpheci, daha sorgulayıcı,  ama aynı zamanda yakın çevre ile daha iletişimci ve daha dayanışmacı olacak. Bu nitelikler artırılabilir.

 Farklı zaman vadeleri için toplumsal konularda ayrıntılı kestirimlerde bulunmak kolay değil. Bir bilge düşünür/plancı yıllar önce; ileriyi görme yarıçapı ve eylem yarıçapı olarak iki kavramdan söz etmişti.  Bu gün için, alacağımız önlemler ve paradigma değişiklikleri ile önümüzü ne kadar görebileceğiz ve gelecekte neleri denetimimiz altında tutabileceğiz? Gerçekten yanıtlanması güç sorular.  

 

Yeni Uygulamalar ve Yeni Alışkanlık Edinimleri Bağlamında

Günümüzdeki Durum ve Kısa Vadeli Önlemler

Covit-19 önlemleri kapsamında yaşamımıza yeni kavramlar ve uygulamalar girdi veya bilinenler, var olanlar çok daha yaygın kullanılmaya başlandı.  Bu kapsamda, sağlık çalışanlarının önerdiği ve bireylerin uyguladığı bazı önlemleri aşağıda sıraladım. Bunların Kısa Vadede,  günümüzdeki kadar sert olmamakla birlikte süreceğine inanıyorum.

 

Daha Fazla Bilgisayar Kullanımı – Sanal Dünyayı İçselleştirme 

Kriz dönemi kişisel ve kurumsal bilgisayara kullanımını en üst düzeye çıkardı. İnternetin sağladığı sanal, modellenmiş yaşam hepimizi sarmaladı. Aşağıda alt başlıklar olarak verilen uygulamaların hepsi bilişim olanaklarıyla,  bilgisayar kullanımıyla gerçekleşti.  Pek çok kişi bu  modellenmiş sanal dünyayı içselleştirdi, Onsuz yaşayamaz hale geldi.  Bakın ne kadar çok ev odaklı ve bilgisayara bağlı bir yaşama geçtik.

 

Evden Çalışmak

Pek çoğumuzun daha önce bildiği;  evden çalışma olanakları yaygınlaştı,  işleri evden yönetme, kişisel çalışma ve barınma alanları birleştirme imkanları yaygınlaştı.  İngilizce ifadesi ile “home office” çalışma düzenine geçildi. Sadece özel kesim değil, kamu kesimi ve akademia da bu uygulamaya girdi.

 

Evde Eğitim

Temel eğitim ve yüksek eğitimde büyük ölçüde evden eğitime geçti. Milli Eğitim Bakanlığı eba.gov.tr adlı bir site açtı, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kapsamında, öğrenciler derslerini evde yapmaya başladılar.   Üniversite ve Yüksek Okullar da benzer uygulamalara geçtiler.

 

Evden Alışveriş yada E-Ticaret

En fazla yaygınlaşan elektronik faaliyetlerden birisi olarak belirdi. Her ne kadar, 1995 lerden bu yana biliniyorsa da, Kriz dönemimde çok yaygınlaştı.  Bu dönemde istihdam kaybetmeyen ve hatta destekleyicisi kargo hizmetleriyle birlikte çalışan sayısını artıran faaliyet kolu oldu.

 

Evden Sağlık Hizmeti Verilmesi – Tanı ve Tedavi

Öyle anlaşılıyor ki;  yaygınlaşması beklenen bir diğer hizmet sunumu sağlık sektöründe olacak. Kan basıncı ölçmeden, diğer tahlillere kadar pek çok sağlık hizmeti, bilgisayarlar ve cep telefonlarıyla dijital oramda verilecek, deri-altı-gözetim sistemine geçilmek üzere.

 

Evde Spor

Bu dönemin minimim sosyal temas, minimum hareketlilik önlemine koşut olarak; günlük spor yada güne başlama hareketleri de evden yapılmaya başlandı.  Özellikle – 20 yaş ve 65 + Yaş Grubundakiler Tv yi takip ederek günlük egzersizlerini yapıyor. İlerde bunun daha da artacağı açıktır. Spor aletleri hemen her evin bir köşesinde kendine yer bulacak.

 

Ev Sineması,  Evden Kültür Turları, Sanal Geziler ve Turizm,

Kriz Döneminde en fazla kan kaybeden ve sorun yaşayan sektörler turizm ve taşımacılık oldu. Yeme-içme tesisleri ve hizmet sunumu büyük sıkıntılar yaşıyor. Buna karşın, Sanal Kültür Turları, Sanal Geziler Tv programları çok izleyici buldu.  Gezi programları ve belgeseller ilgi topluyor.  Bu bağlamda ev sineması uygulamalarının arttığı söylenebilir.

 

Evde İbadet

Evde yapılanlar arasında en ilginci ve Türk kamuoyunun hiç beklemediği gelişmelerin başında da Evde ibadet geliyor.  Vakit Namazları, Cuma ve Teravih namazları evde kılınmaktadır. Hac ve Umreye gidilememektedir.

 

Sonuç olarak, anlaşılıyor ki, bu önlemler ve artık neredeyse alıştığımız bu yaşam tarzı kısa vade de devam edecek.  Sanırım bilgisayar başında geçirilen saatler, günlük zaman bütçemizin en büyük kalemi haline gelecek.

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :