SAĞLIĞIMIZ ALLAH’A EMANET. RUSYA TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ KURULUŞLARINDAN BİRİ OLAN SÜTAŞ’A, ÜRÜNLERİNDE ZARARLI MADDE BULUNMASI NEDENİYLE YASAK GETİRDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » SAĞLIĞIMIZ ALLAH’A EMANET. RUSYA TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ KURULUŞLARINDAN BİRİ OLAN SÜTAŞ’A, ÜRÜNLERİNDE ZARARLI MADDE BULUNMASI NEDENİYLE YASAK GETİRDİ.

16.11.2018 - 18:18

SAĞLIĞIMIZ ALLAH’A EMANET. RUSYA TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ KURULUŞLARINDAN BİRİ OLAN SÜTAŞ’A, ÜRÜNLERİNDE ZARARLI MADDE  BULUNMASI NEDENİYLE YASAK GETİRDİ.

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor, Sütaş’tan süt ürünü alımını yasakladı.

Kararın Sütaş’ın ürettiği süt tozunda Rusya’da kullanımı yasak olan zararlı maddeler bulunması nedeniyle alındığı belirtildi.

Rosselhoznadzor yetkililerine göre, Sütaş’ın ürettiği süt tozunda bulunan bu maddeler, antibiyotik türleri olan spiramisin ve tilmikosin içeriyor.

Böylece daha önce 8 Türk şirketinin Rusya’ya süt ürünü ihraç etmeye hakkı varken bu sayı şimdi 6’ya indi.

Bu arada Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), enfeksiyon kapmış Türk ürünlerinin tedarikindeki artışa dikkat çekerken, enfekte olmuş ürünlerin başında domatesin olduğunu belirtti. Rosselhomnadzor başkan yardımcısı Yulia Şvabauskiene Rusya’daki bitkisel karantinanın yüksek seviyelere çıktığının tespit edildiğine dikkat çekti. 2018’de 525 enfekte ürün tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, enfeksiyon kapmış partilerin başını 152 vaka ile domatesin çektiğinin tespit edildiği belirtildi.

Rosselhomnadzor açıklamasının devamında “Bu bakımdan Rus tarafı, karantina organizmaları ile enfekte olmuş, Rusya’ya ithal edilen ürün gruplarının sayısındaki artıştan oluşan negatif bir eğilimin ortaya çıktığını tespit etmiştir” ifadelerine yer verdi.

Rus tarafı, Türk tarafına Rusya’ya teslim edilmesi gereken bitki ürünlerinin belgelendirilmesi alanında güçlendirme çalışmaları yapılmasını tavsiye etti. Rosselhomnadzor laboratuvar ürün araştırmalarını yürütmede metodolojik yardım sağlamaya hazır olduğunu da belirtti. Kaynak- Sputnik

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :