30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

SAĞLIK BAKANI ”SALGIN YOK” DEDİ..PEKİ ADIYAMAN’DA BULUNAN SAĞLIK EMEKÇİLERİ NE DİYOR?

Ana Sayfa » GÜNCEL » SAĞLIK BAKANI ”SALGIN YOK” DEDİ..PEKİ ADIYAMAN’DA BULUNAN SAĞLIK EMEKÇİLERİ NE DİYOR?

Eklenme : 09.03.2023 - 21:04

SAĞLIK BAKANI ”SALGIN YOK” DEDİ..PEKİ ADIYAMAN’DA BULUNAN  SAĞLIK EMEKÇİLERİ NE DİYOR?

Dün deprem bölgesinden yaptığımız bağlantıda konuğumuz bir sağlık emekçisiydi. Günlerdir Adıyaman’da bulunan Roza Yazmacı bölgeye ilişkin öyle şeyler anlattı ki bazen duyduklarımız karşısında ”bu kadar da olmaz” noktasına geldik. Dileyen okuyucularımız  Yazmacı’nın büyük bir içtenlikle anlattıklarını haberin sonuna eklediğimiz programı izleyerek durumun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirler. Ama öncesinde birkaç başlığı paylaşmakta fayda var.

Konuğumuz bit ve uyuz vakalarının büyük boyutlara ulaştığını söyledi. Nedeni temiz suya ulaşılamaması ve tuvaletlerin yetersizliği. Yazmacı özellikle kadınların tuvalet sorunu nedeniyle oraya gitme ihtiyacı olmasın diye su içmediklerini, bunun da idrar yolu enfeksiyonlarına yol açtığını söyledi.

Peki Sağlık Bakanı ne diyor?

Deprem bölgesindeki salgın riskine ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Koca, bölgede salgın hastalık riskine karşı “Erken Uyarı Sistemi” üzerinden sendromik sürveyans yapıldığını belirtti.

Bakan Koca şunları kaydetti:

“Bu çalışma sayesinde, risk oluşturabilecek enfeksiyonlara ilişkin erken dönemde veri toplanıp analiz edilmektedir. Erken Uyarı Sistemi tüm bölgede devrede. Şu an, bilimsel olarak salgın anlamına gelebilecek bir veri söz konusu değildir. Bu durumu korumamızın koşulu ise içme suyu ve gıda temizliği ile ortam temizliği gibi, her biri asla taviz verilemeyecek olan faktörlere bağlıdır.

On binlerce insan içinde sayısı onla, yirmiyle ifade edilen ishal gibi bazı vakalar özel anlam ifade etmeyen bir durumdur. Bir kaynaktan bulaşıp yayılan bir hastalık olmaması esastır. Şebeke suyundan kaynaklanabilecek sorunlara karşı bu açıdan son derece dikkatliyiz.”

Şimdi Roza Yazmacı’nın söylediklerine kulak verelim:

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları