ŞAHİN MENGÜ-SUSTURULAN BASIN- ÖZGÜR BASIN, BAĞIMSIZ YARGI, İDARE EDENLERİ ÖNCE REZİL OLMA, SONRA DA MAHKUM OLMA KORKUSUYLA DÜRÜST KALMAYA ZORLAR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » ŞAHİN MENGÜ-SUSTURULAN BASIN- ÖZGÜR BASIN, BAĞIMSIZ YARGI, İDARE EDENLERİ ÖNCE REZİL OLMA, SONRA DA MAHKUM OLMA KORKUSUYLA DÜRÜST KALMAYA ZORLAR.

22.05.2018 - 11:06

ŞAHİN MENGÜ-SUSTURULAN BASIN- ÖZGÜR BASIN, BAĞIMSIZ YARGI, İDARE EDENLERİ ÖNCE REZİL OLMA, SONRA DA MAHKUM OLMA KORKUSUYLA DÜRÜST KALMAYA ZORLAR.

İktidarı hasbel kader eline geçiren bir siyaset adamı, yönettiği ülkenin geleceğini elinde tutmak isterse, saldırılarını önce tüm özgürlüklerin teminatı olan yargı bağımsızlığını ortadan kaldırmaya yöneltir, bunda da başarılı olunca saldırılarını basın özgürlüğüne yöneltir.

Nerede yargının bağımsız olduğu gerçek bir demokrasi varsa, orada özgür basın vardır.

Özgür basın, halkın doğruları öğrenmesi ve bu nedenle de siyasal tercihlerini sağlıklı yapabilmesi nedeniyle 4. Kuvvet olarak nitelenmektedir.

Bir İngiliz siyaset adamı basın özgürlüğünün önemini “Lordlar Kamarası’da, Avam Kamarası’ da sizin olsun, siz bana özgür basını verin.” diyerek vurgulamıştır.

Basın hürriyeti olmayan bir ülkede demokrasi olmaz.

16 Yıllık AKP iktidarı daha doğru bir söylemle Recep Tayyip Erdoğan’ın tek adam yönetimi, bu 16 yıl içinde adım adım ülkenin geleceğini dilediği gibi elinde tutabilmek için önce yargı bağımsızlığını yok etmiş ve sonra da çeşitli baskı yöntemleriyle yazılı ve görsel basının büyük bir çoğunluğunu kendisine bağlamıştır.

 

ŞAHİN MENGÜ’nün yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

 

SUSTURULAN BASIN- ŞAHİN MENGÜ

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :