ŞAHİN MENGÜ YAZDI- KEMALİZM VE SOSYAL DEMOKRASİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ŞAHİN MENGÜ YAZDI- KEMALİZM VE SOSYAL DEMOKRASİ

05.06.2018 - 8:56

ŞAHİN MENGÜ YAZDI- KEMALİZM VE SOSYAL DEMOKRASİ

Kemalizm (Atatürkçülük) ulus devlet temelinde şekillenmiş, bilimi temel almış (pozitivist) aydınlanmacı, milliyetçi, akla uygun davranan(Rasyonalist) ve laik niteliklere sahiptir.

Son yıllarda Atatürkçülerin, Kemalistlerin, demokrat olamayacaklarını ileri sürmek bir kısım diplomalı cahiller tarafından görev ve böyle saçmalamakta ilericilik (!) sayıldı.

Atatürk’ü silerek, birilerinin söylediği gibi çağdaş sosyal demokrat olunabileceği düşüncesini insanlara benimsetmeye çalışmak, emperyalistlerin ve onların uşakları, cumhuriyeti numaralandırma meraklısı entellerin uğraşılarıdır.

Kemalizm’in, Atatürkçülüğün hangi ilkesi çağdaş sosyal demokrasinin gerisindedir.

1-“Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ülküsü, batılı Sosyal Demokratların göstermelik “barışçı ilkelerinden” çok daha gerçekçidir. Batılı Sosyal demokratların barışçılığı göstermeliktir. “Göstermelik” diyorum, zira batılı sosyal demokratlar her zaman emperyalistlerle beraber onların hizmetinde olarak hareket etmiştir.

Irak’ta milyonlarca insan öldürülürken, Fransız ve İngiliz Sosyal demokratları ABD ile beraber hareket etmemişler miydi?

Sarkozy  Libya’yı bombalatırken, Fransız Sosyalist Partisi kendisine destek vermedi mi?

Yakın tarihin dumanı tüten benzer örnekleri çoğaltılabilinir.

 

ŞAHİN MENGÜ’nün yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

KEMALİZM VE SOSYAL DEMOKRASİ- ŞAHİN MENGÜ

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :