ŞAHİN MENGÜ YAZDI- MENBİÇ KANDIRMACASI

Ana Sayfa » GÜNCEL » ŞAHİN MENGÜ YAZDI- MENBİÇ KANDIRMACASI

12.06.2018 - 13:32

ŞAHİN MENGÜ YAZDI- MENBİÇ KANDIRMACASI

Kırk yılını diplomasiye vermiş, hani bazı kişilerin “Monşer” diye niteleyerek küçümsemeye çalıştığı DİPLOMA sahibi bir dostum, Menbiç ile ilgili bir mektup göndermiş, o mektubu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mektupta dostum:

“Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu geçen mart ayında yaptığı açıklamada, Menbiç konusunda ABD ile anlaşmaya vardıklarını, YPG’nin Menbiç’den çekilmesine ABD ile birlikte nezaret edeceklerini, bu modelin, Fırat’ın doğusu dahil, diğer yerlere de uygulanacağını, ayrıntıların ve takvimin iki ülke arasında kurulacak olan komisyon tarafından belirleneceğini bildirmişti.Bu beyan Fırat’ın doğusu meselesinin ucu açık şekilde “komisyona havale edildiği anlamına geldiğini düşünmüştüm

Zaten, bakanın açıklamasının ertesi günü, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü henüz bir anlaşma olmadığını, görüşmelerin devam ettiğini söylemişti.

Aradan üç ay geçti. Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin yeni dışişleri bakanı Pompeo ile birkaç gün önce Waşington’da yaptığı görüşmeden sonra bir açıklamada bulundu. Açıklamaya göre, YPG silahtan arındırılarak Menbiç’i boşaltacak, daha sonra yönetim yerel halka bırakılacak ve güvenliği Türk ve ABD kuvvetleri sağlayacaktı. Bakan, bu gelişmelerin altı ay içinde tamamlanacağını ilave etti.

 

ŞAHİN MENGÜ’nün yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

MENBİÇ KANDIRMACASI- ŞAHİN MENGÜ

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :