ŞAHİN MENGÜ YAZDI: TEK SUÇLU SİZSİNİZ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ŞAHİN MENGÜ YAZDI: TEK SUÇLU SİZSİNİZ

03.07.2018 - 20:44

ŞAHİN MENGÜ YAZDI: TEK SUÇLU SİZSİNİZ

12 EYLÜL 1980 darbesini yapan Milli Güvenlik Konseyi’nin bir numaralı bildirisinde önce darbenin gerekçeleri anlatılmış ve “Parlamento ve Hükümet feshedilmiştir. Parlamento üyelerinin dokunulmazlığı kaldırılmıştır” denmiştir.

Bunu yapan darbe rejimidir. Fakat aynı şeyi başta Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu olmak üzere, 316 AK Parti milletvekili tarafından imzalanan Kanun Teklifi’nin 1. maddesi ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na .“Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte; soruşturmaya veya soruşturma ya da kovuşturma izni vermeye yetkili mercilerden, Cumhuriyet Başsavcılıklarından veya Mahkemelerden Adalet Bakanlığı’na, Başbakanlığa, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na veya Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığı’na intikal etmiş yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasa’nın 83’üncü maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesi hükmü uygulanmaz.” Hükmü taşıyan geçici 20. Maddesi ile bu darbe rejimlerinin yaptığı TBMM tarafından ve en üzücü olanı da CHP’nin desteği ile gerçekleşmiştir.

Yasama dokunulmazlığının amacı, milletvekillerini keyfi ve asılsız ceza kovuşturmalarından ve tutuklanmalardan korumaktır. Diğer bir

İfadeyle yasama dokunulmazlığının amacı, milletvekillerinin, aynen bugün olduğu gibi, iktidar tarafından tahrik edilebilecek keyfi, zamansız ve esassız ceza kovuşturmalarıyla görevlerini yapamaz hale getirilmesini önlemektir.

CHP’nin desteğiyle yasama dokunulmazlığının kaldırılması Milletvekilleri faşist darbe dönemleri gibi korumasız bırakılmışlardır.

Kürsü masuniyeti dışında, yasama dokunulmazlığı, elbette kaldırılmalıdır. Ancak AKP iktidarı döneminde yapılan Anayasa değişiklikleri ile Yargı bağımsızlığı artık kalmamış, yargı tek adama Tayyip Erdoğan’a bağlanmıştır.

Böyle bir ülkede bir defaya mahsus olsa da yasama dokunulmazlığını kaldırmak yanlıştır. Bu yapılarak milletvekilleri korumasız bırakılmışlardır.

 

ŞAHİN MENGÜ’nün yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

TEK SUÇLU SİZSİNİZ- ŞAHİN MENGÜ

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :