SICAK ANALİZ- SAM AMCA PETROLE DOYMUYOR. KAŞIKÇI CİNAYETİ HİKAYE AMA PETROL ŞAHANE

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ- SAM AMCA PETROLE DOYMUYOR. KAŞIKÇI CİNAYETİ HİKAYE AMA PETROL ŞAHANE

22.11.2018 - 10:23

SICAK ANALİZ- SAM AMCA PETROLE DOYMUYOR. KAŞIKÇI CİNAYETİ HİKAYE AMA PETROL ŞAHANE

Cemal Kaşıkçı olayının Türkiye’de geçmişte işlenen siyasi cinayetleri çağrıştıran pek çok yanı var.

Örneğin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin güvenlik güçlerinin burnunun dibinde nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla öldürüldükten sonra katilinin bulunamaması akla hemen gelen olaylardan biri. Gaffar Okkan, Necip Hablemitoğlu cinayetlerinde de aynı tabloyla karşılaşıldı. Kafa karıştırmaya, dikkatleri dağıtmaya, hassasiyeti törpülemeye yönelik müthiş bir bilgi kirliliği eşliğinde, zamana yaydırılarak kokuşması sağlanan bu yok etme operasyonlarında katillerin bulunmamasına alıştırılan toplum, bundan güç alarak işlenen diğer cinayetlere de aynı gözle bakmaya başlamadı mı? Yani siyasi olaylarda nasılsa katiller bulunmaz düşüncesi bir hastalık gibi yayıldı ülkenin bütününe.

Şimdi Suudi Arabistan yönetimi tarafından planlı bir biçimde öldürüldüğü apaçık ortaya çıkan Cemal Kaşıkçı cinayetinde de benzer bir durum söz konusu.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen olayın failleri ellerini kollarını sallayarak ülkeden ayrıldılar.

Cinayeti işlemek üzere Türkiye’ye gelen profesyonel ekibin Suudi Arabistan yönetiminin bilgisi dışında Kaşıkçı’yı öldüremeyeceği olgusu, üzeri hiçbir şekilde örtülemeyecek kadar açık bir gerçek. Suudi Arabistan Kralı Salman’ı bu cinayetin dışında tutup, faturayı veliaht prense kesme ve ardından onu da temize çıkarma yaklaşımları tam bir kepazelik. Yani Türkiye’de insanların görmeye alışık olduğu bir oyun bu defa uluslararası alanda sahneye koyuluyor.

Tabii ki oyunun baş mimarı Amerika.

Trump’ın uluslararası toplumu aptal yerine koyan açıklamaları artık rayından çıkmış durumda. Amerika’nın petrole olan düşkünlüğü, bağımlılığı öylesi büyük ve önemli ki, Suudi yönetiminin Kaşıkçı’yı öldürmesinin bunun yanında zerre kadar önemi yok.

İşte tam bu aşamada New York Times Gazetesi Yayın Kurulu tarafından kaleme alınan yazıda, “Donald Trump, CIA’in vardığı sonucu ve Amerikan değerlerini görmezden gelip, Cemal Kaşıkçı cinayetinde Suudi Arabistan’ın anlattıklarını yuttu.” yorumu çok dikkat çekici. Yazının devamında “Trump, Suudi Arabistan ya da başka yerlerdeki zorbaları cesaretlendirerek dünyayı daha da tehlikeli bir yer haline getiriyor.” cümlesi bile bir anlam taşımıyor artık.

Çünkü mızrak çuvalı yırttı, ucu dışarıda duruyor.

Bu cinayette Trump’ın kandırılma, yalan bilgileri yutma gibi bir pozisyonu kesinlikle yok.

Trump Kaşıkçı cinayeti ile ilgili bütün bilgilere sahip. Ama vurguladığımız gibi petrol gerçeği öylesine hayati önem taşıyor ki değil bir cinayet, örneğin Irak’ta olduğu gibi bu uğurda 3 milyon cinayet bile işlenebilir, ki yaptılar da.

Şimdi soru şu:

New York Times Gazetesi Yayın Kurulu’nun Amerikan değerleri dediği şey acaba tam olarak nedir?

1980 askeri darbesinde Kenan Evren ve takım arkadaşlarını örgütlemek midir Amerikan değerleri?

Yoksa 20 yıldan beri Fethullah’ı Pensilvanya’da Türkiye’yi çökertmek üzere beslemek mi?

Ya da PKK’nın kuruluşundan bu yana örgüte el altından her türlü desteği sağlayıp, oyun açığa çıkınca onları terörist ilan ederek, taze güç  YPG’yi sahneye sürmek midir?

New York Times Gazetesi’nin zevahiri kurtarmak, pisliği halının altına süpürmek üzere parlattığı Amerikan değerleri masalı bile öylesine kokuştu ki Amerika başka senaryolar uydurmak zorunda artık.

Hadi bakalım aklınıza, yaratıcılığınıza kuvvet sevgili Sam Amca, yeni filminizi merakla bekliyoruz.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :