2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

SAMANDAĞ’DA MOLOZ PROTESTOSU: HÂLÂ ENKAZ ALTINDAYIZ”

Ana Sayfa » GÜNCEL » SAMANDAĞ’DA MOLOZ PROTESTOSU: HÂLÂ ENKAZ ALTINDAYIZ”

Eklenme : 07.04.2023 - 18:07

SAMANDAĞ’DA MOLOZ PROTESTOSU: HÂLÂ ENKAZ ALTINDAYIZ”

6 Şubat Maraş merkezli depremlerin üzerinden 60 gün geçti. Samandağ ilçesinde Deprem Dayanışması İkinci Ay Yürüyüşü düzenledi.

Duvar’dan  Burcu Özkaya Günaydın’ın haberine göre Samandağlı depremzedeler, Deniz Hastanesi önünden, Abdullah Cömert Parkı’na kadar yürüdü.

‘KEL DAĞI DURDUKÇA ASİ AKTIKÇA BURADA OLACAĞIZ’

Yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşundan sonra Hatay Deprem Dayanışması’ndan Cansel Arslan, “Sizlere yıkılan evlerimizden, ışıksız sokaklarımızdan işyerlerimizin ve okullarımızın enkazlarının arasından sesleniyoruz. Musa Dağı ve Kel Dağı yerinde durdukça, Akdeniz önümüzde dalgalandıkça, Asi Nehri yanı başımızda aktıkça Samandağ ve Samandağlılar yaşayacak” diye konuştu.

‘BUGÜN ANMA DEĞİL HESAP SORMA GÜNÜ’

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kaplan, depremin 60’ıncı gününde acının ve öfkenin diri olduğunu belirterek, “Keşke biz buraya 6 Şubat’ta yaşanan bir depremde ölenleri anmak için gelmiş olsaydık. Biz 6 Şubat’ta depremden ölmedik. Yıllardır iktidarı boyunca talana, ranta dayalı bir sistem kuran iktidar, burada ve 11 ilde halkı enkaz altında ölüme terk etti. Biz 6 Şubat’ta tam bu zamanlarda enkazdan enkaza koşarken bir arama kurtarma ekibi bile gelmedi buraya. Tek bir yetkili yanımızda olmadı” şeklinde konuştu.
Kaplan, bugünü depremde ölenlerin anması olarak görmediklerini, bunu bir katliama dönüştüren iktidardan hesap sormak olarak gördüklerini vurguladı.

YEŞİLKÖYLÜLER YİNE NÖBETTE

Günlerdir moloz dökümüne itiraz eden Samandağ Yeşilköy mahallesinde halk yine nöbetteydi. “Depremden ölmedik, tozdan, asbestten öleceğiz” diye tepki gösteren halkın eylemine dün HDP İl Eşbaşkanı Naim Özbek ve HDP Hatay Milletvekili Barış Atay da katıldı.

Depremzedelerin acısını dahi yaşayamadığı 60 günlük bir süreç yaşandığını söyleyen Atay, “Önce erzak, sonra su, konteyner, barınma gibi temel ihtiyaçlar için şimdi de içinde ne tür kimyasal olduğunu bilmediğimiz ve insanların zorlukla bulduğu çadırların karşısına dökülen molozlarla uğraşıyoruz” dedi. Yaşam nöbeti jandarmayla korunan moloz döküm alanının alkışlarla protesto edilmesiyle son buldu.

İLGİLİ HABER: HATAY SAMANDAĞ’DA YAYIN HAYATINI SÜRDÜREN SOVTNA GAZETESİ’NİN SAHİBİ ALİ ARSLAN’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR: 46 GÜNDE 800’E YAKIN BİNADAN TOPLANAN TONLARCA MOLOZ, ÇADIR KENTİN KARŞISINA YIĞILDI, HALK SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA… BARINMA SORUNU EN AZ 3 YILDA ÇÖZÜLÜR… DEPREMZEDELER ŞİMDİ KENDİ İMKANLARIYLA PREFABRİK EVLERE YÖNELDİLER… BÖLGEDE PEK ÇOK KİŞİ 10 BİN TL TUTARINDAKİ YARDIM PARASINI HENÜZ ALAMADI… GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLER KENDİ ÇABALARIYLA KURDUKLARI ÇADIRLARDA ÇOCUKLARI LİSELERE GEÇİŞ VE ÜNİVERSİTE SINAVLARINA HAZIRLIYOR… MEB YARIN BAŞLAYACAK KADEMELİ EĞİTİM İÇİN HİÇBİR ŞEY YAPMADI… SAMANDAĞ KISA SÜREDE TOPARLANACAK, ÇÜNKÜ HALKIN YÜZDE 40’I ARAP ÜLKELERİNDE ÇALIŞIYOR… 14 MAYIS SEÇİMLERİNDE AKP BURADAN 5- 6 MİLLETVEKİLİ ÇIKARIRSA SAKIN ŞAŞIRMAYIN, ÇÜNKÜ…

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları