4 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

ŞAM’DAN TÜRKİYE’YE BİR GÖRÜŞME MESAJI DAHA: ”SURİYE TOPRAKLARINDAN ÇEKİLMEYE HAZIR OLDUĞUNU BELLİ ETMELİ”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ŞAM’DAN TÜRKİYE’YE BİR GÖRÜŞME MESAJI DAHA: ”SURİYE TOPRAKLARINDAN ÇEKİLMEYE HAZIR OLDUĞUNU BELLİ ETMELİ”

Eklenme : 28.11.2022 - 19:22

ŞAM’DAN TÜRKİYE’YE BİR GÖRÜŞME MESAJI DAHA: ”SURİYE TOPRAKLARINDAN ÇEKİLMEYE HAZIR OLDUĞUNU BELLİ ETMELİ”

Suriye parlamentosu milletvekili ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Pierre Marjane, kisadalga.net’ten Hediye Levent’in sorularını yanıtladı.

Suriye Parlamentosu’nun en etkili komisyonlarından olan dış ilişkiler komisyonunun başkanlığını yürüten Pierre Marjane, Türkiye’nin diyalog çabaları konusunda Şam’ın sessizliğine ilişkin, “Türkiye ile bir diyalog zemini oluşabilir ancak öncelikle Türkiye terörist çeteleri finanse ederek, eğiterek Suriye topraklarını işgal ettiğini kabul etmeli. İkincisi Suriye topraklarından çekilmeye hazır olduğunu belli etmeli” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin “PKK kontrolündeki bölgelere yönelik hava saldırısının Şam’da nasıl görüldüğü” sorusunu yanıtlayan Merjane, “Türkiye’nin son hava saldırısı Kürt ayrılıkçı milislere bir mesajdı ama aynı zamanda şehitler arasında Suriyeli siviller ve askerler var” dedi. Merjane, Türkiye’nin PKK konusundaki endişelerini anladıklarını söyledi.

“ÇÖZÜM ADANA ANLAŞMASI”

Arap Ayaklanması başlamadan önce Türkiye ve Suriye arasında terörist yapılara yönelik ortak mücadeleyi öngören ve her iki devletin de haklarını korumayı hedefleyen Adana Anlaşması yapılmıştı.
Merjane, Türkiye’nin ulusal güvenlikle ilgili endişelerine dair Adana Anlaşması’nı işaret ederek, “Bu anlaşmanın düzenlendiği zamanlarda Türkiye’nin Suriye’deki Kürt varlığına dair saldırgan bir tutumu ya da korkusu yoktu. Kürtlerin büyük çoğunluğu Suriye vatandaşları. Bunların ABD tarafından silahlandırılan, eğitilen, güçlendirilen ayrılıkçı bir grubu hariç bütün Kürtleri vatana ihanet ile suçlayamayız” dedi.

“TERÖR SINIR TANIMAZ”

Türkiye ve Suriye istihbaratları arasında görüşmelerin devam ettiğini teyit eden Merjane, “İki ülke istihbaratları arasındaki temas arabulucu olmadan gerçekleşiyor. Bu sebeple ikinci aşamaya yani diplomatik diyaloğa geçmek mümkün ki, buna Adana Anlaşması ve Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilme konusunda istekliliği temel olabilir” dedi.

Türkiye tarafından Suriye topraklarında desteklenen silahlı grupları ‘terörist’ olarak tanımladıklarını belirten Merjane, İstanbul-Taksim’de gerçekleşen bombalı saldırıların arkasından bu gruplardan birinin çıkmasına şaşırmayacağını söyledi. Merjane, “Terör sınır tanımaz, Suriye’de desteklediğiniz terör sizi Türkiye’de vurabilir” diye konuştu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları