CHP’DEN KRİTİK AÇIKLAMA: ŞANLIURFA’DA DEVLET NEREDE? ACİLEN ÖNLEM ALIN.

Ana Sayfa » GÜNCEL » CHP’DEN KRİTİK AÇIKLAMA: ŞANLIURFA’DA DEVLET NEREDE? ACİLEN ÖNLEM ALIN.

24.06.2018 - 13:13

CHP’DEN KRİTİK AÇIKLAMA: ŞANLIURFA’DA DEVLET NEREDE? ACİLEN ÖNLEM ALIN.

Şanlıurfa’dan büyük usulsüzlük bilgisi geldi. Özellikle köylerde müşahitlerin sandık başına geçmelerine engel olunduğu, bazı müşahitlerin darp edildiği kaydedildi. Suruç’ta da bazı kişilerin toplu oy kullandığı belirtildi.

Suruç ilçesinde geçtiğimiz günlerdeki silahlı kavgada adı geçen AKP milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve yakınlarının okulları dolaşarak AKP ve Erdoğan lehine blok oy kullandırttığı, oy kullanmaya gelen yurttaşları ve sandık görevlilerini tehdit ettiği iddia edildi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Şanlıurfa’da müşahitlerin sandıkların olduğu okullara girişinin engellendiğini,sabah erken gidip okullara giren müşahitlerin ise darp edilerek sandık başından uzaklaştırıldıklarını açıkladı.

CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Mehmet Ali Çelebi de, Urfa’da 30’a yakın köyde müşahitlerin baskıyla uzaklaştırıldığını paylaştı

İYİ Partili Aytun Çıray ve Ümit Özdağ da twitter hesabından yaptıkları açıklamada, Suruç’taki ihlal iddialarıyla ilgili Urfa Valisi’ni açıklama yapmaya çağırdı:

“İPTALİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

CHP’nin seçim güvenliği çalışmalarını yürüten Mehmet Ali Çelebi’den de Urfa’ya dair bir mesaj geldi. Çelebi, Kayıt altına aldıkları bazı usulsüzlükler olduğunu, bu sandıklarda iptalleri sağlayacaklarını bildirdi.

Çelebi, şu mesajı paylaştı: “Kayıtlarımız var, itirazlarımız hazır. Geçmiş seçimde sonradan mühür basılan ve videosu çekilen sandığı iptal ettirdiğimiz gibi bunların da iptalini sağlayacağız.”

“CHP, URFA İÇİN YSK’YA BAŞVURDU”

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Urfa başta olmak üzere bir çok ilde yaşanan toplu oy kullanma ve müşahitlere saldırı olayları üzerine CHP, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

Alınan bilgiye göre, CHP’nin dilekçesinde, müşahitlerin köylere sokulmaması ve toplu oy kullanımı olaylarına karşı YSK’nin önlem alması istendi. CHP’nin Urfa’da yaşananlar konusunda YSK’ye 4 ayrı başvuru yaptığı öğrenildi. CHP tarafından YSK’ye yapılan başvuru sayısının 10 olduğu ifade edildi. CHP’liler, Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde henüz oy kullanma saati başlamadan bir sandıkta kullanılmış 100 oy tespit etti.

 

CHP DEN ÜST ÜSTE AÇIKLAMA..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Şanlıurfa’da bazı sandıklarda CHP maşahitlerinin saldıklara alınmadığını, erkenden kullandırılıp sandıklara getirilen oyların sandıklara atıldığını ve bazı silahlı kişilerin Urfa’da seçim güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

Tezcan bunların tespit edilip ilçe seçim kurullarına gerekli hukuki itirazların yapıldığını kaydetti.

“Urfa’da milletvekillerimiz gerekli müdahaleyi yaptı. YSK’ya gerekli müraacatı yaptık. Gördüğünüz gibi oylar kullandırılmadan sandığa oy atılıyor. Geceden kulllandırılmış oylar erkenden getirilip sandığa atılan oylar var. Uluhan ilköğretim okulunda müşahitlerimiz darp edilmiştir. İçeride görev yapanlar dışarıyla çıkarılıyor. Şanlıurfa Eyyübiye bölgesinde sandık müşahitlerinin fiilen sandık kurulu üyesi olmasına rağmen görevliler içeri alınmıyor. Şanlıurfa’da bu olayların tümü tespit edilip ilçe seçim kurallarına bildirildi.

Suruç ilçesinde sokaklarda silahlı kişiler ayan beyan geziyor. Vatandaşın özgürce oy kullanmasının önüne geçenler bunun hesabını hukuk önünde vereceklerdir. Sabahın erken saatlerinden beri Urfa en yoğun şikayetlerin geldiği nokta olmuştur. Bundan sonraki sayım döküm işlemlerinde de aynı şekilde göreve devem edeceğiz. Şanlıurfa’daki süreç pis kokuların geldiği bir süreçtir. Bu konuda kamu görevlilerini adil görev yapmaya davet ediyoruz.

Bütün itirazlarımıza rağmen milletin iradesinin çalınmasına müsaade etmeyiz. Milletin oyunu çaldırmamaya kararlıyız.”

Bülent Tezcan basın toplantısında en güvenilir sonuçları adilsecim.net den takip etmemiz gerektiğini açıkladı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :