28 Kasım 2022 - Hoş geldiniz

ŞANLIURFA’DA GÖBELİTEPE VE KARAHANTEPE ALTIN ÇAĞINDA: YIL SONUNA KADAR HEDEF 1 MİLYON TURİSTE ULAŞMAK

Ana Sayfa » GÜNCEL » ŞANLIURFA’DA GÖBELİTEPE VE KARAHANTEPE ALTIN ÇAĞINDA: YIL SONUNA KADAR HEDEF 1 MİLYON TURİSTE ULAŞMAK

Eklenme : 21.11.2022 - 17:03

ŞANLIURFA’DA GÖBELİTEPE VE KARAHANTEPE ALTIN ÇAĞINDA: YIL SONUNA KADAR HEDEF 1 MİLYON TURİSTE ULAŞMAK

“Tarihin sıfır noktası” olarak anılan bu alan, okulların bir haftalık ara tatil dönemine de girmesinin etkisiyle en yoğun dönemlerinden birini yaşıyor

“Peygamberler şehri” olarak nitelenen Şanlıurfa’daki arkeolojik gelişmeler, turizme can suyu etkisi yaptı.

Independent Türkçe’den Lale Elmacıoğlu’nun haberine göre Hz. Eyüp Türbesi, Ulu Cami, Halilürrahman Gölü (Balıklıgöl), Halfeti, Harran, Şuayb Antik Şehri ve Jüstinyen Su Kemeri’nin de aralarında bulunduğu pek çok farklı noktayla ilgi gören Şanlıurfa, son yıllardaki arkeolojik gelişmelerle adından söz ettiriyor.

Göbeklitepe’nin 12 bin yıllık bir dini merkez olduğunun tespitiyle “tarihin sıfır noktası olarak anılması”, bölgeyi yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline getirdi.

 

Göbeklitepe Haliliye Kaymakamlığı.jpg
Göbeklitepe

 

Özellikle hava sıcaklıklarının bu dönemdeki uygunluğu ve okulların bir haftalık ara tatilinin de etkisiyle uçuşlar da oteller de doldu.

Göbeklitepe’ye giden yol tur otobüsleriyle dolup taşarken, turistik mekanların önünde uzun kuyruklar görüldü.

 

Göbeklitepe yolu yoğunluğu Independent Türkçe Lale Elmacıoğlu.jpg
Göbeklitepe’ye giriş yapmak üzere bekleyen kişiler yoğun kuyruklar oluşturdu

 

Göbeklitepe’nin ardından Karahantepe’nin de kazılarla ismini duyurup neolitik çağın en önemli yerleşim merkezlerinden olduğunun anlaşılmasıyla gözler bu kez Karahantepe’ye çevrildi.

Turizm hareketliliği kentte esnafın yüzünü güldürürken, yoğunluğun senenin geneline yayılması hedefleniyor.

Turizmde yaşanan bereketli dönem Şanlıurfa’yı ve özellikle de Göbeklitepe ve Karahantepe’nin de aralarında yer aldığı “Taş Tepeler” projesine ev sahipliği yapan Haliliye ilçesini yakından etkiliyor.

 

Karahantepe Independent Türkçe Lale Elmacıoğlu.JPG
Göbeklitepe’nin ardından Karahantepe’nin de keşfiyle bölge turizmi daha da canlandı. Karahantepe’deki kalıntıların, günümüzden 11 bin yılı aşkın zaman önce insan merkezli yerleşik yaşama işaret ettiği düşünülüyor. Alanda ana kayadan şekillendirilmiş insan başı ve önünde simetrik bir düzen içerisinde yerleştirilmiş falluslar da dikkat çekiyor

 

“Yılın ilk 10 ayında 841 bin kişi, kadim kentimizde konakladı”

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, ilçelerinde bulunan Göbeklitepe’yi bu yılın ilk 10 ayında yaklaşık 700 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini açıkladı.

Yine Haliliye’de bulunan ve Göbeklitepe’nin “kardeşi” olarak görülen Karahantepe’nin keşfinin önemine değinen Canpolat, şu ifadeleri kullandı:

Dünyada kazıları ve keşifleri ile neolitik döneme ışık tutan Göbeklitepe’den sonra Karahantepe’nin de ören yeri statüsüne alınmış olması, Şanlıufa’nın turizm destinasyonuna olumlu katkı sağlayacak ve şehrimize gelen turist sayısında artış sağlayacak. Bu yıl gerek ilimiz gerekse bölgemiz turizmde ciddi bir ivme yakaladı. Yılın ilk 10 ayında 841 bin kişi, kadim kentimizde konakladı. Otellerimiz özellikle sonbaharda yüzde 100’e yakın rezervasyon almış durumda.

 

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat Göbeklitepe.png
Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat

 

“Yıl sonu hedefimiz 1 milyon turiste ulaşmak”

Doluluğun yıl sonuna kadar devam etmesini bekleyen Mehmet Canpolat, kent turizminde yıl sonu hedeflerinin yerli ve yabancı toplam 1 milyon kişiye ulaşmak olduğunu açıkladı.

Karahantepe’yi de Göbeklitepe gibi insanlık tarihine ışık tutacak önemli bir keşif olarak niteleyen Canpolat, tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan neolitik döneme ait kazılarla arkeoloji ve tarih biliminde gözlerin Şanlıurfa’ya çevrilmesinden ötürü memnuniyetini dile getirdi.

Başkan Canpolat, seneye ilginin çok daha büyük olmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları