SARAY’DA BİR BARDAK EJDER MEYVELİ SMOOTHİE’NİN MALİYETİ 120 TL. YANDAŞIN YAZMADIĞI RAKAMLARA GÖREYSE YILLIK ENFLASYON YÜZDE 96, AYLIK ENFLASYON YÜZDE 29

Ana Sayfa » GÜNCEL » SARAY’DA BİR BARDAK EJDER MEYVELİ SMOOTHİE’NİN MALİYETİ 120 TL. YANDAŞIN YAZMADIĞI RAKAMLARA GÖREYSE YILLIK ENFLASYON YÜZDE 96, AYLIK ENFLASYON YÜZDE 29

04.09.2018 - 8:45

SARAY’DA BİR BARDAK EJDER MEYVELİ SMOOTHİE’NİN MALİYETİ 120 TL. YANDAŞIN YAZMADIĞI RAKAMLARA GÖREYSE YILLIK ENFLASYON YÜZDE 96, AYLIK ENFLASYON YÜZDE 29

Saray’da 30 Ağustos resepsiyonunda konuklara ikram edilen içecek ve yiyeceklerin, yani ”Saray Menüsü”nün Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar tarafından ayrıntısıyla yazılmasının ardından ortaya çıkan gerçek, içinden geçtiğimiz sürecin Lale Devri’ni aratmayacak boyutlarda olduğunu bir kez daha gösterdi.

Munyar’ın, Ejder meyveli smoothie (chia tohumu eşliğinde), Efuli (liçi meyvesi eşliğinde), Aloevera (starex meyvesi eşliğinde) sıraladığı içeceklerin varlığından kamuoyu böylelikle haberdar oldu. Hatta bunların yapımına yönelik sosyal medyada tarifler bile çıktı. Örneğin bir bardak Ejderha meyveli smoothie yapmak için 8 adet ejderha meyvesi gerekiyor.Ejderha meyvesinin tanesi 15 TL. Bir bardak Ejder meyveli smoothie’nin maliyeti 120 TL. 3000 davetlinin katıldığı bir resepsiyon için kaç kazan içecek hazırlandığının hesabını matematikçilere bırakarak Türkiye’nin gerçeklerine dönelim.

Dövizdeki artışı gerekçe gösteren marketler, raflarında yer alan başta gıda olmak üzere temel tüketim maddelerinin fiyatlarını bayramdan sonraki hafta (27 Ağustos) ortalama yüzde 30 artırmıştı. Ucuzluk marketlerinde bile yaklaşık 700 üründen 385’inin fiyatı yükselmiş, bunun üzerine Ticaret Bakanlığı denetimlerini sıklaştırma kararı almıştı.

Ancak TÜİK‘in 407 üründen oluşan enflasyon sepetinde, 126 ürünün bulunduğu gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki aylık artış oranı sadece binde 6 olarak görülüyor. Bu gruptaki yıllık artış oranı ise yüzde 19.75. Bu grubun toplam enflasyon sepetindeki ağırlığı yüzde 23.03’le en yüksek payı oluşturuyor. Onu yüzde 17.47 ile ulaştırma, yüzde 14.85’le konut giderleri, yüzde 7.66 ile ev eşyası, yüzde 7.21 ile de giyim ve ayakkabı izliyor.

GERÇEK ENFLASYON %96

Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre, ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan, gelişmekte olan ülkeler para birimi uzmanı Prof. Dr. Steve Hanke, dün Twitter’dan yaptığı açıklamada, Türkiye’de gerçek enflasyonun yıllık yüzde 96, aylık ise yüzde 29 olduğunu savundu. Hanke, “zımni enflasyon modeli” ismini verdiği çalışmasında dolar kuru üzerinden satın alma gücü paritesi (SGP) değerini de hesaba katarak enflasyon rakamını tespit ediyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :