SARI YELEKLİLERİN PARİS’TEKİ HAFTA SONU MESAİSİ NEW YORK’A DA SIÇRADI

Ana Sayfa » GÜNCEL » SARI YELEKLİLERİN PARİS’TEKİ HAFTA SONU MESAİSİ NEW YORK’A DA SIÇRADI

23.12.2018 - 8:02

SARI YELEKLİLERİN PARİS’TEKİ HAFTA SONU MESAİSİ NEW YORK’A DA SIÇRADI

Fransa’nın başkenti Paris’te gösteri düzenleyen Sarı Yelekler, akşam saatlerinde Champs Elysees Caddesi’nde polis ile çatışırken, Noel öncesi sınırlarda tırların geçişini engelledi. İçişleri Bakanlığı, gösterilere ülke çapında 38 bin 600, Paris’te 2 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Fransa’daki gösterilerin altıncı haftasında, ülkenin değişik yerlerinde Sarı Yelekler bir kez daha sokağa çıktı. Gösterciler, Paris’te ilk olarak kentin hemen dışındaki sembolik öneme sahip Versay Sarayı yakınlarında kendilerini gösterdi. Ancak 1789’da Fransız Devrimi’ne kadar Fransa krallarına ev sahipliği yapan saray yakınında çok az kişi toplanırken, protestocuların çoğu Montmartre Kilisesi’nde buluşarak yürüyüşe geçti.

BİBER GAZIYLA MÜDAHALE

Önceden açıklanmayan bir güzergahta ilerleyen göstericiler, Montmartre Kilisesi’nden Opera Meydanı’na kadar yürüdü. Göstericiler, meydanın çevresindeki caddelerde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıtı sloganlar attı. Eylem nedeniyle Saint-Lazare Caddesi’nde trafikte aksama yaşanırken sürücüler korna çalarak Sarı Yelekler’i destekledi.

Polis, De L’Arcade Caddesi’ndeki güvenlik noktalarını aşmaya çalışan göstericileri uzaklaştırmak için biber gazı ve cop kullandı. Yürüyüşe devam eden göstericilerle polis arasında Paris Belediyesinin önünde de gerginlik yaşandı. Polis, taş ve şişe fırlatan göstericilere biber gazıyla karşılık verdi.

CHAMPS ELYSEES AKŞAM SAATLERİNDE KARIŞTI

Gün içinde sakin olan Champs Elysees Caddesi ise akşam saatlerinde karıştı. Yaklaşık 400 eylemcinin caddeye girmesiyle bazı mağazalar, önceki haftalarda olduğu gibi kepenk indirken, polis ve göstericiler arasında gerginlik yaşandı. Polis, Sarı Yelekler’i dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullanırken, müdahale sırasında gözaltına alınanlar oldu.

142 GÖZALTI

İçişleri Bakanlığı, gösterilere ülke çapında 38 bin 600, Paris’te 2 bin kişinin katıldığını açıklarken, bunun geçen haftaki yaklaşık 66 bin olan gösterici sayısının altında kaldığı görüldü. Ayrıca, aralarında Sarı Yelekler’in öncü isimlerden Eric Drouet’nin de olduğu 142 kişi de gözaltına alındı.

200 NOKTADA YOL KESME EYLEMİ

Protestolar ülkenin diğer bölgelerinde ise ağırlıkla yol kapama eylemi olarak kendini gösterdi. Dün geceden bu yana yaklaşık 200 kavşağı trafiğe kapatan göstericiler, sık sık “Macron istifa” sloganları attı.

MACRON’UN EVİNİN ÖNÜNDE GÖSTERİ

Protestocular, Noel’den 3 gün önce ülkenin Belçika, İtalya, İspanya ve Almanya sınırlarında tırların geçişini engelledi. Saint-Etienne kentinde de protestocular yol kapama eylemi yapıp ateş yaktı.

Bordeaux’da polis ile eylemciler arasında zaman zaman çatışma yaşanırken, göstericiler birçok yeri ateşe verdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Macron’un ülkenin kuzeyindeki Touquet kasabasındaki evinin önünde yüzlerce eylemci gösteri düzenledi.

Sarı Yelekler’in gösterilerde kapattığı kavşakta dün yaşanan kazada bir kişi ölürken, protestolara bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a çıktı.

 AMERİKA’YA DA SIÇRADI

Bu arada ”Sarı yelek” giyen bir grup gösterici, Fransa’nın New York Başkonsolosluğu önünde toplandı.

Ellerinde Fransızca ve ve İngilizce ‘Bütün işçiler arasında dayanışma” yazılı dövizler taşıyan göstericiler, Paris’te 5 haftadır süren protestolara destek verdi.

PEKİ FRANSA’DA SON DURUM NE? 

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen “sarı yelekliler”in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

“Sarı yelekliler”in protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmış ancak eylemciler bunu yeterli bulmayarak gösterileri sürdüreceklerini duyurmuştu.

Gösterilerde şu ana kadar 3 kişi hayatını kaybederken, 4 bin 99 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı.

Gelişmeler üzerine Macron, şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 avro zam yapılacağını açıkladı. Yapabilen işverenlerden, çalışanlarına yıl sonunda prim ödemesini isteyen Macron, 2 bin avronun altındaki emeklilik maaşlarından artık kesinti yapılmayacağını duyurdu ancak “Sarı yelekliler” ve Fransızların yarısından fazlası, Macron’un bu açıklamalarını yetersiz buldu.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :