ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ DAVASINDA KARAR

Ana Sayfa » SICAK HABER » ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ DAVASINDA KARAR

12.07.2018 - 11:36

ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ DAVASINDA KARAR

Darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 34 kişinin öldürüldüğü olaylara ilişkin 133’ü tutuklu, 143 asker hakkında açılan davada 9 ay sonra karar çıktı. Mahkeme heyeti, “Anayasayı ihlal” suçundan 72 sanığı ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

15 Temmuz darbesinde AKP’nin kampanyalarının mimarı Arter Ajans’ın kurucusu Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok vurularak yaşamını yitirmişti. 24 Haziran 2018 seçimlerinden önce  Arter Ajans ile AKP yollarını ayırmıştı.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu 133 sanık hazır bulundu. Öte yandan çok sayıda müşteki ve izleyici de duruşmaya katıldı.

MAHKEME KARARINI AÇIKLADI
Saat 10.45 ‘de kararını açıklayan mahkeme heyeti, Türk Ceza Kanunu’n 309. Maddesinde yer alan “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” suçundan 72 sanığı ayrı ayrı ağırlaştırmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Abdullah Tayyip Olçok’un öldürülmesine ilişkin 12 sanık da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

BAZI SANIKLAR “ANAYASAYI İHLAL SUÇUNA YARDIM” SUÇUNDAN CEZA ALDI
Bazı sanıklar da “Anayasayı ihlal suçuna yardım” suçundan 17 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı, bazı sanıklar da 15’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Mahkeme heyeti, hükmü okumaya devam ediyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :