ŞEKER FABRİKALARININ SATIŞINDA BÜYÜK OYUN

Ana Sayfa » GÜNCEL » ŞEKER FABRİKALARININ SATIŞINDA BÜYÜK OYUN

09.05.2018 - 15:27

ŞEKER FABRİKALARININ SATIŞINDA BÜYÜK OYUN

AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana uyguladığı bütün politikalara eksiksiz destek veren Hak-İş, aynı zamanda partiye en çok milletvekili yollayan bir yapı olarak biliniyor.

Agah Kafkas (Öz-Gıda İş Sendikası eski başkanı), Hüseyin Tanrıverdi (Hizmet-İş Sendikası eski genel başkanı) Hak-İş’in AKP’ye yolladığı ilk iki sendikacı. Hüseyin Tanrıverdi partide Belediyelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na kadar yükseldi. Bu süreçte konfederasyonun Genel Başkanı olan Salim Uslu verdikleri koşulsuz desteğin yetersiz kaldığını düşünmüş olacak ki, son seçimlerde kendisi de sendikacılıktan ayrılarak AKP saflarına katıldı. Ama daha ilginci, şu anda Çalışma Bakanı olan Jülide Sarıeroğlu’nunda Hak-İş’te uzun yıllar sendikacılık yapmış olması.

Yani şu sorulabilir: Canım Hak-İş daha ne yapsın, canını dişine takmış iktidara adeta gücünü akıtmış.

Hatta ülkede sendisızlaştırmanın en açık hali olan, teşeron statüsündeki işçilerin kadroya alınmaları sürecinde kamuoyuyla paylaşılan bilgilerin gerçeği yansıtmadığı, kadro sözü verilen çoğu işçinin ortada kaldığı ve bu vicdana pek sığmayan tartışmalı gelişmelerin bizzat Çalışma Bakanı Jülide Ergüder tarafından yürütüldüğü defalarca yazıldı.

Tabii Hak-İş’in çalışma yaşamında örgütlüğü olduğu yerlerle ilgili çok önemli bir ayrıntı var. Konfederasyon özellikle şeker fabrikalarında çalışan işçileri bünyesinde topluyor. Denilebilir ki Hak-İş asıl sendikal gücünü, şeker fabrikalarındaki örgütlü yapısından alıyor.

Tam bu aşama iktidar üç ay önce aldığı acele bir kararla, ekonomide dibe vuran koşulları bütçeye kaynak aktararak düzeltme umuduyla ama yapılan açıklamalarda zarar ettiklerini ileri sürerek şeker fabrikalarını satışa çıkardı. Bu aşamada Hak-İş’in eski genel başkanı, şimdinin AKP milletvekili Salim Uslu, hükümetin politikasına tepki göstererek, şeker fabrikalarının zarar etmediğini, bürokratların kamuoyuna yanlış bilgi verdiklerini, bu nedenle satış kararının doğru olmadığını söyledi.

Tartışmalar arasında süreç devam etti. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) 5 şeker fabrikasının satışını onaylamasının ardından karara jet iptal davası geldi. Şeker-İş Sendikası, 5 şeker fabrikasının satışı nedeniyle kamunun 1 milyar 160 milyon lira zarara uğratıldığını söyledi.

Danıştay 13. Dairesi, Türkiye Şeker Fabrikası A.Ş.’ye ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin kararın iptal edilmesi yönündeki davayı reddetti.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; Şeker-İş Sendikası, Danıştay 13. Dairesi’ne açtığı davada, 5 şeker fabrikasının satışı nedeniyle kamunun tam 1 milyar 160 milyon lira zarara uğratıldığını bildirdi. Dava dilekçesinde, halka ait fabrikaların belirli sermaye gruplarına aktarıldığı, özelleştirmenin gerçekleşmesi halinde halkın sağlığının tehlikeye gireceği uyarıları da yer aldı. Sendika, Danıştay’dan satış kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istedi.

Her bir fabrika için ayrı ayrı dava açan Şeker-İş’in dava dilekçesinde, Kırşehir Şeker Fabrikası’nın 2011 yılındaki değerinin bile altında satıldığı, bu satış nedeniyle kamunun 241 milyon lira zarara uğratıldığı ifade edildi.

KAMU SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN TEHLİKELER

Aynı şekilde, satışların iptal edilmemesi halinde kamunun Bor fabrikasının satışından 168 milyon, Çorum fabrikasından 257 milyon, Yozgat fabrikasından 211 milyon ve Turhal fabrikasının satışından dolayı da 284 milyon olmak üzere toplam 1 milyar 160 milyon lira zarara uğratılmış olacağı bildirildi.

Fabrikaların satışının kamu yararına da olmadığına işaret edilen dilekçelerde, fabrikaların tek tek satılması nedeniyle şeker sektörünün ABD menşeli Cargill firmasının insafına terk edileceği, sektörün yabancılaşacağı ve kamu sağlığını tehdit eden tehlikelerin ortaya çıkacağı uyarısı yapıldı.

Danıştay’a açılan davada; Bor, Çorum, Kırşehir, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin iptali istenmişti.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :