10 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

SELÇUK İNCESU YAZDI- 1957’DEKİ SEÇİMLERDEN KÜÇÜK BİR ANI

Ana Sayfa » GÜNCEL » SELÇUK İNCESU YAZDI- 1957’DEKİ SEÇİMLERDEN KÜÇÜK BİR ANI

Eklenme : 14.05.2023 - 8:33

SELÇUK İNCESU YAZDI- 1957’DEKİ SEÇİMLERDEN KÜÇÜK BİR ANI

 

1957’nin Ekim ayında düzenlenen milletvekili seçimleri  propaganda çalışmaları, Cumhuriyetin kurucu ilkelerine sahip çıkan İsmet İnönü’nün başında bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi ile giderek antidemokratik bir yönetime doğru evrilmekte olan Başbakan Adnan Menderes’in Demokrat Partisi arasında kıran kıran mücadele ortamında geçiyordu.

Mülkiye öğrencileri olarak bizler fakültemizde Atatürkçü, demokratik, laik bir yönetim düzenin erdemleri konusunda eğitiliyor, çoğunlukla bu ilkeleri benimseyen Cumhuriyet Halk Partisi’ne sempati duyuyorduk.

Seçimlere az bir süre kala  Hikmet Çetin gibi parti gençlik kollarında çalışan arkadaşlar yakın çevredeki köylerde görev yapmak üzere gönüllü aradığını duyurdular. Bir grup arkadaşla birlikte ben de bu göreve talip oldum.

Bana düşen Elmadağ İlçesi Deliler Köyü’nün bir mezrasında oturan Kürt  vatandaşlarımızın güvenli biçimde oy vermelerini sağlamaktı. Halk Partisi eğilimli  bu vatandaşlarımızın Demokrat Partililerin çoğunlukta olduğu  Elmadağ’a oy vermek üzere gitmekten çekindikleri, bunun üzerine partinin taşımalı yola başvurduğu söylendi.

Görev için tahsis edilen askeriyeden çıkma GMC marka bir kamyonla seçimden bir gün önce mezraya ulaştım. Geceyi şoför arkadaşı ve beni olanakları ölçüsünde en iyi biçimde ağırlayan köylülerin misafiri olarak  geçirdikten sonra sabah  iki-üç sefer yaparak vatandaşların korkusuzca oy vermelerini sağladım.

İktidardaki Demokrat Parti’nin önde gittiği sandıklarda oyların sayımı bitip tutanaklar imzalandıktan sonra görevimi yerine getirmenin mutluluğuyla Ankara’ya döndüm.

27 Ekim 1957 tarihinde listeli çoğunluk yöntemiyle  yapılan erken seçimde oyların %58.4 ünü alan Demokrat Parti 421 milletvekili kazandı.

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi oyların %41’ni almasına karşın, seçim sisteminden kaynaklanan  durum nedeniyle yalnızca 173 milletvekiline sahip oldu. Sonraki seçimlerde nisbi temsile geçilerek bu antidemokratik sisteme son verildi.

 

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları