SELİN SAYEK BÖKE GÖZDEN KAÇAN AYRINTIYI YAZDI. MEĞER GÖREVDEN ALINAN MERKEZ BANKASI BAŞKANI’NIN GÖREVE GETİRİLMESİ DE BENZER BİÇİMDE OLMUŞ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » SELİN SAYEK BÖKE GÖZDEN KAÇAN AYRINTIYI YAZDI. MEĞER GÖREVDEN ALINAN MERKEZ BANKASI BAŞKANI’NIN GÖREVE GETİRİLMESİ DE BENZER BİÇİMDE OLMUŞ.

10.07.2019 - 21:58

SELİN SAYEK BÖKE GÖZDEN KAÇAN AYRINTIYI YAZDI. MEĞER GÖREVDEN ALINAN MERKEZ BANKASI BAŞKANI’NIN GÖREVE GETİRİLMESİ DE BENZER BİÇİMDE OLMUŞ.

Merkez bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Ama gözlerden kaçan ayrıntıyı Selin Sayek Böke Birgün Gazetesi’ndeki köşesinde ele aldı.

 

İşte yazının o bölümü:

 

Birkaç gün önce, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Merkez Bankası başkanının görevden alındığı haberine uyandık. Fiilen Merkez Bankasının bağımsızlığını ortadan kaldıranlar, bu kararnameyle fiili durumu yasal düzenlemeyle tescillediler. Yüz binlerce insan son birkaç yıldır gecenin karanlık köşelerinden yaşamlarını yıkan kararnameleri tanıyor. Bu sefer rejimin alamet-i farikası gece yarısı kararnamelerinin muhatabı Merkez Bankası başkanıydı.

Gerçi Başkan Çetinkaya’nın deneyimi, “barış” dedi diye, haber yaptı diye, sivil toplum kuruluşlarında çalıştı diye gece yarısı kararnameleriyle işten atılan hatta hapsedilenlerden epey farklı…

Zira TCMB başkanlığına giden yolculuk da benzer keyfi düzenlemelere dayanmıştı. O dönemde kanun siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında eğitim almış olanların TCMB Başkan Yardımcılığına atanabilmesine müsaade etmiyordu. Hooop kanun değiştirildi ve değişiklikten tam 25 gün sonra da siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okumuş olan Çetinkaya TCMB Başkan Yardımcılığına atandı. Türkiye’nin para politikalarına yön verecek kişi olma yolculuğu, bir düzenlemeyle başladı, benzer bir düzenlemeyle de sonlanıverdi.

Kaybedilen Merkez Bankası bağımsızlığının ötesinde bir şey oldu, bir kez daha. Saray bilerek ve isteyerek keyfi, ahbap-çavuş ilişkilerine dayalı, aile şirketine dönüştürülen devlet yapısını inşaya devam ediyor. Faizi düşürmedi diye kızıp TCMB başkanını görevden alarak da bizzat faizleri arttıran en temel unsur oluyor iktidar.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :