SEN MİSİN AKARYAKITA ZAM YAPAN. FRANSIZLAR BOYUN EĞMEDİ, PROTESTOLAR BÜYÜYOR. EYLEMCİLER 3 BENZİN DEPOSUNA ULAŞIMI ENGELLEDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » SEN MİSİN AKARYAKITA ZAM YAPAN. FRANSIZLAR BOYUN EĞMEDİ, PROTESTOLAR BÜYÜYOR. EYLEMCİLER 3 BENZİN DEPOSUNA ULAŞIMI ENGELLEDİ.

19.11.2018 - 17:58

SEN MİSİN AKARYAKITA ZAM YAPAN. FRANSIZLAR BOYUN EĞMEDİ, PROTESTOLAR BÜYÜYOR. EYLEMCİLER 3 BENZİN DEPOSUNA ULAŞIMI ENGELLEDİ.

Bu akşam hiçbir ana haber bülteninde Fransa’da akaryakıta yapılan zamları protesto eden halkın eylemlerini izleyemeyeceksiniz. Yine incir çekirdeğini doldurmayan kayıkçı kavgasına dönüşmüş yerel seçim haberleriyle uyutulup, Türkiye’de ve dünyada olup bitenleri öğrenemeden kalkacaksınız televizyonun başından.

Oysa Fransa’da günlerdir ortalığı ayağa kaldıran bir gelişme var.

Fransızlar akaryakıta yapılan zammı kabul etmediler. Vur ağzına al lokmayı muamelesine boyun eğmeyen eylemciler giderek genişleyen boyutlarda sürdürüyorlar protestolarını. Aslında demokrasiyle yönetilen her ülkede yurttaşların yasalar çerçevesinde, iktidarların uygulamalarını yazarak, konuşarak, mitingler ve gösteriler düzenleyerek eleştirmeleri en doğal hakları kabul ediliyor.

Peki neler oluyor şimdi Fransa’da?

Fransa’da 2018 yılı içerisinde akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların ardından sokağa çıkan protestocular ülkedeki 3 benzin deposuna ulaşımı kapattı. İçişleri Bakanlığı 17 Kasım’dan bu yana devam eden protestolarda 400’den fazla kişinin yaralandığını duyurdu.

Fransa’da 17 Kasım’dan bu yana devam eden petrol fiyatlarındaki artışa tepki gösteren protestocular, üç benzin deposuna ulaşımı engelledi.

Total şirketinin sözcüsü, depolardan Rennes ve Fos-sur-Mer’de yer alan ikisinin Total tarafından işletildiğini açıkladı.

La Rochelle’de yer alan benzin deposu ise başka bir şirket tarafından işletiliyor.

Fransa’daki protestolar 2018 yılında mazot fiyatına toplam yüzde 23, benzin fiyatına toplam yüzde 15 zam yapılmasıyla birlikte tetiklendi.

Fransa İçişleri Bakanlığı, protestolarda 400’den fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

Şimdi bu haberin hemen ardına Türkiye’den bir gelişmeyi bağlamanın tam sırası.

Yer Şanlıurfa.

Şanlıurfa’da Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle taşıt muayene istasyonundaki işlerine son verildiğini öne süren 11 kişi, basın açıklaması yapıp grev için çadır kurmak istedi. Yazılı izin isteyen jandarma komutanının güvenlik güçlerine “Müdahale için TOMA’yı çalıştırın” demesi üzerine, işçiler eylemden vazgeçti.

Şanlıurfa-Mardin yolundaki taşıt muayene istasyonunda çalışırken Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları için işlerine son verildiğini öne süren 11 kişi, grev kararı aldı.

Nakliyat İş Sendikası yöneticileri ve üyeleri, 11 sendika üyesinin tazminatsız işten çıkarıldığı iddiası üzerine grev kararı aldıklarını belirtip muayene istasyonu önünde basın açıklaması yaparak çadır kuracaklarını duyurdu.

İşçilerin grev yapmak için toplanacağı duyumunu alan jandarma, taşıt muayene istasyonu önünde zırhlı araç ve TOMA ile önlem aldı. Bir süre sonra basın açıklamasının yapılacağı alana gelen işçiler ile Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, görevlerine son verilen işçilerin işe tekrar alınması için basın açıklaması yapacağını söyledi.

‘BEN ŞANLIURFA VALİSİ’NİN EMRİNİ UYGULARIM’

Alanda önlem alan jandarma, basın açıklamasının Şanlıurfa Valiliği’nce belirlenen alanlar dışında yapılamayacağını belirterek, şunları söyledi:

“Şanlıurfa Valiliği’nce basın açıklaması yapılacak alanlar elimde bulunan resmi listede mevcuttur. Bunun dışındaki bölgede açıklama yapılmaz. Aksi takdirde müdahale edilecektir. Ben yetkili mercinin emrini yerine getirmekle yükümlüyüm. Eğer burada basın açıklaması yaparsanız şiddetle müdahale ederim. Açıklama yapabilmeniz için bana yazılı emir getirin, gerekli izni vereyim. Ben Şanlıurfa Valisi’nin verdiği emri uygularım. Fazla konuşmaya gerek yok, bana ıslak imzalı izni getir. Ben de gerekli izni vereyim” dedi.

Jandarma komutanı daha sonra güvenlik güçlerine, “Müdahale için TOMA’yı çalıştırın” talimatını verdi.

Nakliyat-İş Sendikası Başkan Küçükosmanoğlu, “Biz işten çıkarılan işçilerin haklarını yasal olarak aramaya geldik. Bizim sizinle karşı karşıya gelmeye niyetimiz yoktur” diyerek, beraberindeki işçilerle bölgeden ayrıldı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :