SEN MİSİN HİTLER VİDEOSUNU PAYLAŞAN! MUHBİR VATANDAŞ İHBAR ETTİ, GEREĞİ YAPILDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » SEN MİSİN HİTLER VİDEOSUNU PAYLAŞAN! MUHBİR VATANDAŞ İHBAR ETTİ, GEREĞİ YAPILDI

01.02.2019 - 8:15

SEN MİSİN HİTLER VİDEOSUNU PAYLAŞAN! MUHBİR VATANDAŞ İHBAR ETTİ, GEREĞİ YAPILDI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Direnişi sırasında Adolf Hitler’in bir videosunu Twitter’da retweet’leyen HSCB Genel Müdürü Süleyman Selim Kervancı hakkında muhbir bir yurttaşın ihbarı üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı. Başsavcılık, videoda dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ı Hitler’e benzettiği gerekçesiyle Kervancı hakkında “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan 2 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı Tuncay Karcıoğlu tarafından hazırlanan iddianame, İstanbul Anadolu 26. Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. İddianamede, soruşturmanın Muhammed Yusuf Akbal isimli şahsın 9 Şubat 2018 tarihinde savcılığa verdiği dilekçe üzerine başlatıldığı anlatıldı. Şüpheli Kervancı’nın Ayşe Arman’ın Twitter’da “Güzel, göz at, seveceksin” notuyla paylaştığı “Hitler’in Veda Busesi, Gezi Parkı protestolarının büyümesinden yakınıyor” isimli videoyu, kendi Twitter hesabı ile retweet yaparak paylaştığı anlatılan iddianamede, suça konu videonun içerdiğinde Adolf Hitler’in konuştuğu bir sahneye, “Bu üç noktadan kuşatırsak Gezi Parkı’ndaki tinerci grubunu dağıtılabilir. Polisin sert müdahalesi yüzünden grup şehre yayıldı. Ben Başbakanım, boru değil. Oy ile seçtiler lan beni. Başbakanım büyütmeyin, onlar on bin toplarsa siz milyon toplarsınız. İçip için ‘Şerefe Tayyip, şerefe Tayyip’ diye nara atıyorlar. Önce bir şiirden hapis ye, şimdi bu” şeklinde altyazı eklendiği, Gezi eylemlerinin Hitler’in hayatının konu alındığı “Çöküş” filmine uyarlandığı ifade edildi.

‘Benzetti’ iddiası

Suç tarihinde Başbakan olarak görev yapan Cumhurbaşkanı’nın kamu görevlisi sıfatını taşıdığı vurgulanan iddianamede, şüphelinin Hitler’in hayatının anlatıldığı filmin o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı’na uyarlandığı ve Cumhurbaşkanı’nın Hitler’e benzetildiği, videoyu sosyal medya hesabından paylaştığı kaydedildi. Paylaşımın düşünce ve eleştiri özgürlüğü sınırlarını aştığı ve hakaret boyutuna ulaştığı ileri sürüldü. Kervancı, soruşturma sürecinde verdiği ifadede, “Videoda Sayın Cumhurbaşkanımız ve diğer kamu görevlileri kastediliyorsa ben bunu bilmeden bir paylaşımda bulundum. Aksi bir durumun kesinlikle söz konusu olamayacağını, samimiyetle dile getirmek isterim. Şikâyetçinin şahsıma ve mesleki itibarıma çirkin bir saldırıda bulunma amacıyla hareket ettiği düşüncesindeyim” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :