7 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

SERDAR AKİNAN’IN KURDUĞU CADDE TV ARTIK YAYINDA

Ana Sayfa » GÜNCEL » SERDAR AKİNAN’IN KURDUĞU CADDE TV ARTIK YAYINDA

Eklenme : 29.11.2022 - 11:51

SERDAR AKİNAN’IN KURDUĞU CADDE TV ARTIK YAYINDA

Cadde TV yayın hayatına başladı: ‘Haber kutsaldır, yorum hürdür’

Gazeteci ve televizyoncu Serdar Akinan’ın kurduğu Cadde TV dün yayın hayatına başladı.

NE SÖYLEMİŞTİ?

15 TEMMUZ FETÖ DARBE GİRİŞİMİNİN ARDINDAN ODATV ”MUHALİF GAZETECİ SERDAR AKİNAN ‘KAYITSIZ ŞARTSIZ ERDOĞAN’ YANINDAYIM, ERDOĞAN MİLLİDİR” MANŞETİYLE VERDİĞİ HABERDE ŞU AÇIKLAMAYI YAYIMLAMIŞTI:

 

Erdoğan’a muhalif kimliğiyle bilinen gazeteci Serdar Akinan, “Bu ahvalde kayıtsız şartsız Erdoğan’ın yanındayım” mesajı verdi. Gazeteci Akinan Twitter hesabından şöyle yazdı:

“Geçen iki haftada ortaya çıkan tabloda söylenecek çok şey var. Tek bir şeyin tartışılacak yanı yok. Tüm çatışma alanlarını askıya alacağız. Erdoğan’a yönelik tutumum ve düşüncelerim açıktır. Ancak bu ahvalde kayıtsız şartsız yanındayım. 15 Temmuz bir milattır ve arkası geliyor.”

“ERDOĞAN MİLLİDİR”

Serdar Akinan, bu mesajlarının ne anlama geldiğini ise Odatv’ye şöyle açıkladı:

“Bu ‘başarısız’ darbe girişiminin Atlantik eksenli olduğu ve Ergenekon süreci ile tasfiye edilmeye çalışılan kurucu ideolojinin milli eşik bekçilerinin Erdoğan’la stratejik yoldaşlığa girmelerine bir darbe olduğu açık. 2012 yılında ‘Erdoğan Millidir’ başlığını atarak şunu yazmıştım:

Karmaşık bir yapboza ait ve fakat bir türlü oturtamadığınız bir parçanın nereye ait olduğunu bulmak için ne yaparsınız? Biraz geri çekilir ve büyük resme bir kez daha bakarsınız. Bugün MİT krizi olarak algılanan gerçekte ise hükümet ve küresel sistem arasında gerçekleşen bu çatışma karesi resmin geneliyle uyumsuz.

Türkiye, dışarıdan bakıldığında çarklarıyla uyum içinde çalışan yerli bir cihaz görüntüsü verse de motoru ithaldir. Daha doğrusu görünmez bir mille Batılı sistemle uyum içinde çalışır. O motorun dişlileri diğer dişlileri, çarkları çevirir. Bu aygıtın zaman içinde uyumsuzluk gösteren çarkları ya düzeltilir ya değiştirilir. Darbeler, infazlar, yargılamalar, cezalar budur. Batılı sistemin temel paradigması değiştiğinde bu değişime ayak uyduramayan yapılara da derhal müdahale edilmiştir. TSK’nın durumu buna mükemmel bir örnektir. Duvar yıkıldıktan sonra Türkiye’nin entegre olduğu sistemdeki dönüşümü görüp buna süratle uyum sağlayan kadro bugüne kadar örtülü bir koalisyonla devleti yönetiyordu. Cemaat finansal, bürokratik ve sosyolojik etki alanıyla AKP’nin zimni paydaşı olageldi. Modere edilmiş İslam modeline hem küresel hem yerel ölçekte uygun insan yetiştiren yapı cemaatin eğitiminden geçen insan tipidir. Finans ve ticaret kafası olan, İngilizce bilen ve Batı’yla uyumlu Müslüman… Cemaat bu işleviyle küresel ölçekte Batılı sisteme entegredir. AKP genelinde ve Erdoğan özelinde ise entegrasyondan çok uyumdan söz edebiliriz.

Bugün adeta çatışmaya dönüşen çelişki üzerine dikkatle kafa yormak gerekiyor. Küresel kapitalist sistem açısından bölgemizde iki tez çarpışmaktadır. İlki BOP olarak bilinen ve bölge ülkelerine AK Parti iktidarının model olarak sunulduğu tez. İkincisi ise 2. Irak işgalinden ve Arap Baharı’ndan sonra hızla şekillenen etnik-mezhepsel çatışmalarla ayrışacak yapıların nasıl bir modelle modere edileceğine konsantre olan tez…

Bu tezlerden hangisinin galebe çalacağını zaman gösterecek. Fakat bu iki tezi ve uyumsuz dişlinin hangisi olduğunu görmek için Kürt meselesine bakmak gerek.

Emre Taner dönemin MİT müsteşarı, Efkan Ala Diyarbakır Valisi, Hakan Fidan ise TİKA çalışanı iken Erdoğan’ın yakın çevresinde yer aldılar ve son derece kritik bir karara Başbakan’ı ikna ettiler. ‘1920’lerin ulusalcı modeliyle Kürt meselesini çözmekte ısrar edersek ülke bölünecek. Kürtler adına siyaset yapanları da içeren bir perspektifle sorunu çözersek milli bir mutabakat yaratabiliriz.’ Son derece doğru bu kararın mimarları uyum içinde çalışarak Türkiye’yi geleceğe çok daha güçlü taşıyacak bu fikriyatı hayata geçirmeye başladı. Oslo süreci bu kararın ilk meyvesiydi ve bir gizli el bu sürece çomak soktu. Silvan saldırısı, Kazan Vadisi ve ardından başlayan KCK gözaltıları Kürtleri içeren değil, içeri atan bir anlayışı dayattı. Türkiye’nin milli mutabakatı Erdoğan’ın Kürt meselesini demokratik bir şekilde çözmesiyle sağlanabilecekken tarihi bir fırsat kaçırıldı. Bugün itibarıyla Erdoğan’ın emniyetteki cemaate bağlı olduğu iddia edilen polis müdürlerine, savcılara yönelik hamleleri ve hemen ardından Pennsylvania’dan gelen, ‘Geçmiş olsun’ mesajı kimseyi yanıltmasın.

Kürt meselesinde Erdoğan’ın bundan sonra takınacağı tavır ve tavra karşı küresel sistemin yapacağı hamleyi hep birlikte göreceğiz.

‘Erdoğan millidir’ dediğimde neyi kastettiğimi anlamayanlar olan bitene bir de bu zaviyeden bakmalı…

Bu anlamda Erdoğan, onun aleyhindeki tüm düşüncelerime rağmen bugün kayıtsız şartsız desteklenmesi gereken bir figürdür. Ve siyasi tarihinde ilk kez olmadığı kadar milli ve mühimdir.

Onu savunmak , ‘Türkiye parçalanmayacak’ diyen herkes için bir görevdir.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları