SICAK ANALİZ- BİNALİ YILDIRIM SİYASETEN KENDİNİ BİTİRMEKTE KARARLI MI?

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ- BİNALİ YILDIRIM SİYASETEN KENDİNİ BİTİRMEKTE KARARLI MI?

25.11.2018 - 10:11

SICAK ANALİZ- BİNALİ YILDIRIM SİYASETEN KENDİNİ BİTİRMEKTE KARARLI MI?

AKP’de Erdoğan’a biat etmenin, onun isteklerini koşulsuz kabul etmenin en somut örneğidir Binali Yıldırım’ın izlediği çizgi. Erdoğan’la İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden bu yana kader birliği yapan Yıldırım ilk büyük fedakarlığını kazanamayacağını bile bile geçen süreçte İzmir’den belediye başkanlığına aday olarak gösterdi. Erdoğan’ın Başbakan, kendisinin Ulaştırma Bakanı olduğu günlerde bakanlıktan istifa ederek adaylığa soyunmak siyaseten önemli bir karardı. Erdoğan istediği için olmayacak bir duaya hiç ikiletmeden amin diyen Binali Yıldırım şimdi çok daha zor bir durumla karşı karşıya.

Durumun zorluğunu açıklamadan önce şu soruyu sormakta yarar var:

Erdoğan siyasete belediye başkanlığından ilerleyerek girdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sürecinde AKP’yi kurup, partiyi iktidara taşıyıp 16 yıl boyunca Başbakan’lık yapmak gerçekten bir başarı. Hele hele tek adam rejiminin alt yapısını hazırlayıp Cumhurbaşkanı olmaksa, muhalefetin bütün beceriksizliğine rağmen tartışılmayacak bir başarı örneği. Peki şimdi koşullar zorlasa Erdoğan Cumhurbaşkanlığı’ndan istifa ederek istanbul’a aday olur mu? Ne siyaseten ne de etik olarak asla yapılmaması gereken bir şey olarak görünüyor bu. Yani ülkenin en tepe noktasında tek yetkili, tek karar verici konumundayken İstanbul’a aday olma senaryosunun akılla mantıkla hiç ilgisi yok.

Şimdi aynı soruyu Binali Yıldırım için sormak gerekiyor:

Cumhurbaşkanlığı makamından daha önemli ve güçlü bir pozisyonu ifade Meclis Başkanlığı hiç tartışmasız hem siyaset kurumunun, hem de demokrasiye inanan herkesin değerini kabul ettiği bir yer. Demokrasiyle yönetilen ülkelerde parlamentodan daha önemli bir kurum düşünülebilir mi? Halkın özgür iradesiyle seçerek bizim adımıza ülkeyi yönetsinler, iktidarı denetlesinler diye başkente yolladığı milletvekillerinin toplamından oluşan Meclis’in temsil ettiği değer bu açıdan hiç tartışmasız çok büyük.

Şimdi Binali Yıldırım başkentin en tepe noktasında bulunan Meclis’e başkanlık yapmaktan vazgeçmek üzere.

Niçin?

Çünkü Erdoğan öyle istiyor.

Meclis Başkanı’nın görevinden istifa ederek bir kente belediye başkanı olmaya karar vermesi siyaset tarihinde bir ilk.

Umarız başka gelişmeler yaşanır da Binali Yıldırım bu kararından geri döner.

Yoksa olmayan demokrasimiz bir büyük yara daha alacak ve Binali Yıldırım siyaseten kendini bitirecek.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :