SICAK ANALİZ: DÜNYAYA YÖN VEREN CHATHAM HOUSE, ABDULLAH GÜL’ÜN ARDINDAN ERDOĞAN’I AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ: DÜNYAYA YÖN VEREN CHATHAM HOUSE, ABDULLAH GÜL’ÜN ARDINDAN ERDOĞAN’I AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR.

12.05.2018 - 10:43

SICAK ANALİZ: DÜNYAYA YÖN VEREN CHATHAM HOUSE, ABDULLAH GÜL’ÜN ARDINDAN ERDOĞAN’I AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR.

İki kritik gelişmenin gölgesinde gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 günlük İngiltere gezisi.

İlki tüm kamuoyunun gözleri önünde gelişen, toplumu derinden sarsan ekonomik krizin giderek derinleşmesi, hükümetin aldığı bütün önemlere rağmen dolardaki yükselişin devam etmesi ve bunun doğal sonucu olarak fiyat artışlarının başta akaryakıt, doğalgaz ve elektrik olmak üzere iğneden ipliğe, fahiş oranlarda yansıması, piyasaları saran belirsizliğin üretimi sekteye uğratması, bunun çarşıya, pazara zam olarak yansıması, yani hayat pahalılığı. Emeklilere bayramlarda verilecek olan ikramiye müjdesi ile aşılamayacağı anlaşılan devasa bir kriz bu.

Üstelik yalnız emekliye bayram ikramiyesi değil, şimdiye kadar ensesinde boza pişirilen bütün geniş yığınlara, 24 Haziran’da sandığa oy olarak dönecek başka parasal yardımların yapılma zorunluluğu da apaçık ortaya çıkmışken, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi kurmalarıyla Saray’da gerçekleştirdiği zirve kuşkusuz önemliydi. Zirvede doların durdurulamayan yükselişinin masaya yatırıldığı, toplantının perde arkası olarak yazılan bilgiler arasındaydı.

Yani tam seçim öncesinde iktidarın bütün elini kolunu bağlayan ekonomik krizle, Erdoğan’ın iki günlük İngiltere gezisi arasında sıkı bir bağ var. Zaten birazdan Financial Times’da, “Birleşik Kraliyet, Erdoğan’a kırmızı halı sermeye hazırlanıyor” başlığıyla verilen yazıya da Sıcak Analiz’de değineceğiz.

Ama ondan önce kritik ziyaretin zamanlaması açısından ilginç gelen bir diğer gelişmeye, yani en az ekonomi kadar hayati önem taşıyan ikinci konuya değinmekte fayda var. Erdoğan’ın gezisinden bağımsızmış gibi görünse de, Londra ziyaretlerinin sıklaşması açısından vurgulanması gereken bir gelişme o.

Medyaya çok yansımayan ama katımcılarının isimlerine bakıldığında yoruma son derece açık bir toplantı gerçekleşti 11 Nisan’da Londra’da. İktidarın önemli isimlerinden Efkan Ala, Taner Yıldız ve Mehdi Eker’in de katıldığı bu toplantıyı düzenleyen kuruluş, Oslo sürecinin mimarı Demokrasiyi Geliştirme  Enstitüsü’ydü.

SICAK ANALİZ’İN tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

DÜNYAYA YÖN VEREN CHATHAM HOUSE, ABDULLAH GÜL’ÜN ARDINDAN ERDOĞAN’I AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :