SICAK ANALİZ: EMANETE İHANET EDİLMEMELİ, YOKSA…

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ: EMANETE İHANET EDİLMEMELİ, YOKSA…

29.06.2018 - 11:47

SICAK ANALİZ: EMANETE İHANET EDİLMEMELİ, YOKSA…

24 Haziran’ın siyasi, toplumsal, ekonomik gelişmeler başta olmak üzere bir çok alanda  ve konuda uzun vadede bile değişmesi zor görünen kalıcı etkiler yarattığını, yaratacağını  seçim sonuçlarına yönelik analizlerde görmek mümkün.

Bunları bir kenara koyup daha kısa dönemli bir bakış açısıyla, dikkati Meclis’deki dağılıma çevirmek, belki de 9 ay sonra yapılacak yerel seçimler için bir umut ışığı olabilir. Özellikle HDP’nin bu noktada sergileyeceği tavır dengeleri, hesapları karıştırmaya aday görünüyor. Yani HDP’nin 24 Haziran’da sergilediği tutumu koruması, sürdürmesi şimdi çok daha büyük bir anlam taşıyor.

Bunu açmadan önce, geriye iktidarın yok sayarak yenilediği 7 Haziran seçimlerine kısaca bakmakta fayda var. İktidar 7 Haziran’da ilk defa Meclis’teki çoğunluğunu yitirerek, tek başına hükümet kuramayacak bir duruma itilmişti. Sonrasında ülke koalisyonlarla yönetilemez, vatandaş istikrar istiyor söylemleri eşliğinde birden tırmanmaya başlayan terör olaylarının sonucunda 1 Kasım’da yeniden erken genel seçime gidilmiş ve AKP 7 Haziran’da kaybettiği oyları geriye alarak tek başına yoluna devam etmişti.

7 Haziran seçimlerinin en çarpıcı sonuçlarından bir diğeri de, HDP’nin özellikle batıda, büyük kentlerde oylarını arttırarak küçümsenemeyecek bir başarıya imza atmasıydı. Bunda Selahattin Demirtaş’ın 7 Haziran’a giden süreçte ısrarla, üzerine basarak tüm Türkiye’nin partisi olma iddiası başarının özünü oluşturuyordu. Demirtaş net bir biçimde, HDP’nin yalnız Kürtlerin değil, ülkede ezilen tüm kesimlerin partisi olduğunu defalarca dile getirmişti. Bu söylem yalnız ve doğu ve güneydoğuda değil, batıda da başarıyı perçinleyen bir itici güç vermişti HDP’ye.

Sonra ne oldu?

SICAK ANALİZ’in tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

 

EMANETE İHANET EDİLMEMELİ, YOKSA…

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :