SICAK ANALİZ- FOX HABER’İN BAHÇELİ SEVDASININ ARKASINDA NE VAR?

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ- FOX HABER’İN BAHÇELİ SEVDASININ ARKASINDA NE VAR?

14.11.2018 - 9:47

SICAK ANALİZ- FOX HABER’İN BAHÇELİ SEVDASININ ARKASINDA NE VAR?

 

Haber tarafsız olmak zorundadır.

Haber söyleyeceklerini yoruma yer vermeden aktarmakla yükümlüdür.

Fatih Portakal’ın sunduğu Fox Haber başından bu yana yoruma odaklı bir sunumla gündemi aktardığı için konu ana haber tanımının çok ötesine geçmiş durumda. Peki yapılan ne diye sorulacak olursa işin başka bir formata dönüştüğü, soruyu soranla yanıtlayanın ve üstüne yorumlayanın aynı kişi olduğu gibi bir tablo çıkıyor ortaya.

Tabii bu konunun başka bir boyutu.

Yani haberin izleyiciye akıl vermenin, yön göstermenin ötesinde, gerçeği en çıplak ve doğru haliyle sergilemek olduğu ilkesi artık uzak bir hayal gibi görünüyor ülkemizde.

Formatın böyle olması ana haberi, gündemi gazetelerin köşe yazarları gibi yorumlayarak verme gerçeği ile karşı karşıya bırakıyor ki, bu da beraberinde açıkça taraf olmayı getiriyor. Oysa gazeteci öncelikle objektif bilginin tarafıdır. İşin içine siyasi kişilikleri, politik düşünceleri övmek, eleştirmek girince haber yukarda belirtildiği gibi başka bir formata bürünüyor ki, buna ana haber yerine tartışma programı demek galiba daha doğru olur.

Peki ısrarla taraf durumunda olduğunu vurgulayarak sunulan bir haberi bekleyen tehlike nedir? Yani klasik anlamda biz vatandaşın tarafındayız söylemi kaçınılmaz olarak inandırıcılığını yitirdiğinde geriye ne kalır? Somut örneklerle açıklayalım.

Fox Haber çatısını AKP karşıtlığı üzerine kurmuş, muhalif, Atatürkçü, yorumları sık sık CHP ile örtüşen bir kanaldı. 24 Haziran öncesi Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP’ye en ağır eleştirileri getirmiş, Bahçeli’yi ilkesizlikle suçlamış, yerden yere vurmuş bir haber çizgisinden söz ediyoruz. Hatırlanacağı üzere o süreçte başta Bahçeli olmak üzere, MHP yönetiminin ana haberin sunucusunu ‘’Portakal mıdır nedir?’’ tabiriyle hafife alan açıklamaları basında sıkça yer alıyordu. Bazen hakaret düzeyine varan bu yaklaşımlara Fox Haber hiç karşılık vermedi, tartışmaya girmedi. Daha öncesinde yine Fatih Portakal’ın sunduğu bir seçim programına Bahçeli’nin söz verdiği halde son anda katılmaktan vazgeçmesi de bu tabloyla paralellik taşıyan bir gelişmeydi.

Fox Haber son bir aydır 24 Haziran seçimleri öncesi neredeyse ihanetle suçladığı MHP’ye karşı birden tavır değiştirdi. Bahçeli’yi göklere çıkaran, ana muhalefet lideri konumuna yükselten haberler, yorumlar, görüntüler gözle görülür biçimde arttı. 29 Ekim törenlerinin İstanbul’da yapılması nedeniyle Bahçeli’nin sert çıkışını alkışlaması, ardından andımız tartışmasında onu kahramanlık mertebesine yükseltmesi, ABD’nin 3 PKK’lının başına para koyması olayındaki tavrını öve öve bitirememesi ve bunları kör gözüm parmağına denilecek bir pervasızlıkla yapması dikkatlerden kaçmadı. Hatta 10 Kasım törenlerinde Anıtkabir’in merdivenlerinde yanındakiyle konuşan Bahçeli’nin bu görüntüsü bile habere dönüştürüldü.

Fox Haber dizginlenemez boyutlara çıkan Bahçeli sevdasında dün öyle bir tırmanış yaptı ki, son bir aylık performansı bile geride kaldı. Grup toplantılarında yüksek tonda bağıran Bahçeli ve Akşener’in karşılıklı söylemlerini ana haberin ilk on beş dakikasına yaydırarak anlatan Fatih Portakal sonunda soruyu sordu ve ardından da yanıtladı:

‘’Bugün artık en sert muhalefeti kim yapıyor diye soracak olursanız tabii ki yanıtım Bahçeli’dir.’’

Portakal bununla da yetinmedi, aynı kökten gelen bu iki partinin birleşmesi gerektiğine vurgu yaparak ülkücü harekete adeta yön gösterdi.

Fox Haber ne oldu da birden titredi ve yüzünü üç hilale döndü, şimdi kamuoyu bu sorunun yanıtını arıyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :