SICAK ANALİZ- İYİ PARTİLİ ‘’ESKİ SOLCULARIN’’ DÜŞÜNSEL İNTİHARI

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ- İYİ PARTİLİ ‘’ESKİ SOLCULARIN’’ DÜŞÜNSEL İNTİHARI

08.07.2018 - 16:54

SICAK ANALİZ- İYİ PARTİLİ ‘’ESKİ SOLCULARIN’’ DÜŞÜNSEL İNTİHARI

 

Sola en çok onlar zarar verdi.

Yönünü yitirmiş bir gemi gibi kayalıklara bindirdiklerinde yaptıkları açıklamalar kuşkusuz hüzün vericiydi ama daha da önemlisi bunların sol adına konuştuklarını iddia ederek yarattıkları izlenimlerin toplumu yanlış yönlendirmesiydi.

Ataol Behramoğlu 24 Haziran öncesi Meral Akşener’i umut olarak değerlendirip destekleyen, seçim sonrası çıkan tabloyu gördüğündeyse yanıldığını söyleyemese de, çekincelerini şöyle dile getiren bir isimdi:

‘’İyi Parti başkanından da doyurucu, inandırıcı bir ses çıkmadı. Buna karşılık partisinden AKP’ye katılımlar olabileceği yönünde işaretler geliyor. Baskılar karşısında kararlı duruşuna ve lideri olduğu hareketin bir merkez parti gereksinimini karşılama potansiyeline verdiğim, bana nice hakaretlere yol açan ve şimdi belki yine açabilecek olan desteğimi henüz çekmiyorum. Fakat bunu da ikinci bir hayal kırıklığı olarak not ediyorum.’’

Su akar yatağını bulur.

MHP’nin içinden doğmuş, kimisi ülkücü harekete yıllarını vermiş, bunu da gizlememiş hatta yeri geldiğinde övünerek söylemiş isimlerin katılımıyla kurulan İyi Parti’ye merkezde rol biçmek; her görüşe, her düşünceye kucak açtığını varsayarak peşinde gitmek ancak eski solcuların başarabilecekleri bir marifet.

Zaten onlar Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığından ayrıldıktan sonra, hangi siyasi gelenekten geldiğini, görevi süresince iktidarın yolladığı bütün yasalara nasıl itirazsız imza koyduğunu unutup, Erdoğan’ın karşısına demokrat bir kişilik olarak çıkarmamışlar mıydı? Gül’ün demokratlıkla uzaktan yakından ilgisi olmasa da, tepedeki iyi polis, kötü polis senaryosunda iyi polis rolünü oynasa da bizim eski solcular onu ille de yüceltmek için çok çaba harcadılar ama başaramadılar. Erdoğan’ın fendi Gül’ü ve arkasında birikmiş kaşar solcuları, kimi yorgun, çapsız sosyal demokratları yendi.

 

SICAK ANALİZ’in tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

SICAK ANALİZ- İYİ PARTİLİ ‘’ESKİ SOLCULARIN’’ DÜŞÜNSEL İNTİHARI

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :